spyder - en to hr_HR translation catalogue (356 entries)

en: Disable a Spyder plugin (external or built-in) to prevent it from loading until re-enabled here, to simplify the interface or in case it causes problems.
hr_HR: Onemogući Spyder plugin (vanjski ili ugrađeni) kako biste spriječili njegovo učitavanje dok ga ponovno ne omogućite ovdje, radi pojednostavljenja sučelja ili u slučaju da uzrokuje probleme.

en: Built-in
hr_HR: Ugrađeni

en: Plugins
hr_HR: Dodaci

en: No connected console
hr_HR: Nema povezane konzole

en: The current console has no active kernel, so there is no content to show here
hr_HR: Trenutna konzola nema aktivnu jezgru, pa ovdje nema sadržaja za prikaz

en: Main widget toolbar
hr_HR: Alatna traka glavnog widgeta

en: Main widget corner toolbar
hr_HR: Alatna traka u kutu glavnog widgeta

en: Options menu
hr_HR: Izbornik opcija

en: Options
hr_HR: Opcije

en: Dock
hr_HR: Dock (priključak)

en: Dock the pane
hr_HR: Prikvači panel

en: Move
hr_HR: Pomakni

en: Initializing...
hr_HR: Pokretanje...

en: Async http client/server
hr_HR: Asinhroni HTTP klijent/poslužitelj

en: Access the metadata for a Python package
hr_HR: Pristup metapodacima Python paketa

en: Python API for Github REST API
hr_HR: Python API za Github REST API

en: Properly sort lists of non-English strings
hr_HR: Ispravno sortiraj liste stringova koji sadrže znakove izvan engleskog alfabeta

en: Fast access to code snippet regions
hr_HR: Brzi pristup regijama isječaka koda

en: Determine package versions
hr_HR: Odredite verzije paketa

en: Special widgets and utilities for PyQt applications
hr_HR: Posebni widgeti i pomoćni alati za PyQt aplikacije

en: URL parsing and changing
hr_HR: Parsiranje i izmjena URL-a

en: Changing the interface font does not work reliably on macOS
hr_HR: Promjena fonta sučelja ne funkcionira pouzdano na macOS-u

en: Use the system default interface font
hr_HR: Koristi zadani font sučelja sustava

en: Check for stable releases only
hr_HR: Provjeravaj samo stabilna izdanja

en: Enter values for different screens separated by semicolons ';'.
     Float values are supported
hr_HR: Unesite vrijednosti za različite zaslone odvojene točka-zarezom ';'.
     Podržane su decimalne vrijednosti

en: Handle code completion, analysis, formatting, introspection, folding and more via the Language Server Protocol and other providers.
hr_HR: Omogući dopunjavanje koda, analizu, formatiranje, introspekciju, "preklapanje" i više putem Language Server Protocola i drugih pružatelja usluga.

en: An internal Python console running Spyder itself.
hr_HR: Interna Python konzola koja pokreće sam Spyder.

en: You can run several lines of code on each new prompt while debugging. Please introduce each one separated by semicolons and a space, for example:<br><i>import matplotlib.pyplot as plt; import numpy as np</i>
hr_HR: Možete pokrenuti nekoliko linija koda na svakom novom promptu tijekom otklanjanja pogrešaka. Molimo uvedite svaku liniju odvojenu točka-zarezom i razmakom, na primjer:<br><i>import matplotlib.pyplot as plt; uvezi numpy as np</i>

en: Interaction
hr_HR: Interakcija

en: This option lets you decide if the debugger should process the 'execute events' after each prompt, such as matplotlib <tt>show</tt> command.
hr_HR: Ova opcija vam omogućuje da odlučite hoće li program za otklanjanje pogrešaka obrađivati 'execute events' nakon svakog prompta, kao što je matplotlib <tt>show</tt>.

en: Execution Inspector
hr_HR: Inspektor izvršenja

en: Exclude internal frames when inspecting execution
hr_HR: Isključi interne okvire prilikom pregleda izvršenja

en: View, explore and navigate stack frames while debugging.
hr_HR: Pregledaj, istraži i navigiraj kroz okvire stoga (stack frames) tijekom otklanjanja pogrešaka.

en: &Debug file
hr_HR: &Datoteka za otklanjanje pogrešaka

en: Debug selection or current line
hr_HR: Otklanjaj pogreške u odabiru ili trenutnoj liniji

en: Debugging is not active
hr_HR: Otklanjanje pogrešaka nije aktivno

en: Start a debugging session with the ⏯ button, allowing you to step through your code and see the functions here that Python has run.
hr_HR: Pokrenite sesiju za otklanjanje pogrešaka pomoću gumba ⏯, što će vam omogućiti da postupno prolazite kroz svoj kod i vidite ovdje funkcije koje je Python izvršio.

en: Frames
hr_HR: Okviri

en: Debugger stack
hr_HR: Stog programa za otklanjanje pogrešaka

en: Exception occured
hr_HR: Došlo je do iznimke

en: Snapshot of frames
hr_HR: Snimka okvira

en: Waiting for debugger
hr_HR: Čekanje na program za otklanjanje pogrešaka

en: Idle
hr_HR: Neaktivan

en: Scope
hr_HR: Djelokrug

en: Exclude frames that are not part of the user code
hr_HR: Isključi okvire koji nisu dio korisničkog koda

en: Search frames
hr_HR: Pretraživanje okvira

en: Inspect execution
hr_HR: Pregled izvršenja

en: Start debugging after last error
hr_HR: Pokreni otklanjanje pogrešaka nakon posljednje greške

en: Interrupt execution and start the debugger
hr_HR: Prekini izvršenje i pokreni program za otklanjanje pogrešaka

en: Execute current line
hr_HR: Izvrši trenutnu liniju

en: Step into function or method
hr_HR: Uđi u funkciju ili metodu

en: Execute until function or method returns
hr_HR: Izvršavaj dok se funkcija ili metoda ne vrati

en: Show the file and line where the debugger is placed in the editor
hr_HR: Prikaži datoteku i liniju gdje je postavljen program za otklanjanje pogrešaka u editoru

en: Show breakpoints
hr_HR: Prikaži prijelomne točke

en: Hide breakpoints
hr_HR: Sakrij točke prekida

en: Other
hr_HR: Ostalo

en: Automatic stripping of trailing spaces on changed lines
hr_HR: Automatsko uklanjanje razmaka na kraju promijenjenih linija

en: Make the backspace key automatically remove the amount of indentation characters set above.
hr_HR: Omogući da tipka backspace automatski uklanja broj znakova za uvlaku postavljen gore.

en: Automatic removal of trailing spaces when saving files
hr_HR: Automatsko uklanjanje razmaka na kraju redaka prilikom spremanja datoteka

en: Automatic changes
hr_HR: Automatske promjene

en: Indentation
hr_HR: Uvlaka

en: Templates
hr_HR: Predlošci

en: Edit Python, Markdown, Cython and many other types of text files.
hr_HR: Uređujte Python, Markdown, Cython i mnoge druge vrste tekstualnih datoteka.

en: Run current cell
hr_HR: Pokreni trenutnu ćeliju

en: Run current cell and go to the next one
hr_HR: Pokreni trenutnu ćeliju i idi na sljedeću

en: Run &to line
hr_HR: Pokreni &do linije

en: Run selection up to the current line
hr_HR: Pokreni odabrano do trenutne linije

en: Run &from line
hr_HR: Pokreni &od linije

en: Run selection from the current line
hr_HR: Pokreni odabrano od trenutne linije

en: Search files by name (add @ for symbols)
hr_HR: Pretraži datoteke po imenu (dodaj @ za simbole)

en: Copy absolute path
hr_HR: Kopiraj apsolutnu putanju

en: Copy relative path
hr_HR: Kopiraj relativnu putanju

en: No available relative path
hr_HR: Nema dostupne relativne putanje

en: It is not possible to copy a relative path for this file because it is placed in a different drive than your current working directory. Please copy its absolute path.
hr_HR: Nije moguće kopirati relativnu putanju za ovu datoteku jer se nalazi na drugom disku od vašeg trenutnog radnog direktorija. Molimo kopirajte njezinu apsolutnu putanju.

en: <b>%s</b> has been modified.<br><br>Do you want to save changes?
hr_HR: <b>%s</b> je izmijenjen.<br><br>Želite li spremiti promjene?

en: Save
hr_HR: Spremi

en: Save all
hr_HR: Spremi sve

en: Discard all
hr_HR: Odbaci sve

en: Create new cell
hr_HR: Kreiraj novu ćeliju

en: Create new cell at the current line
hr_HR: Kreiraj novu ćeliju na trenutnoj liniji

en: Explore your filesystem in a tree view.
hr_HR: Istražite svoj datotečni sustav u prikazu stabla.

en: Python package...
hr_HR: Python paket...

en: Show in folder
hr_HR: Prikaži u mapi

en: Browse Git repository
hr_HR: Pregledaj Git repozitorij

en: External terminal
hr_HR: Vanjski terminal

en: Run scripts in an external system terminal.
hr_HR: Pokreni skripte u vanjskom sustavnom terminalu.

en: Interact with the interpreter after execution
hr_HR: Interaktivno radite s interpreterom nakon izvršavanja

en: Interpreter options:
hr_HR: Opcije interpretera:

en: Bash/Batch script settings
hr_HR: Postavke Bash/Batch skripte

en: Select interpreter
hr_HR: Odaberi interpreter

en: Interpreter arguments:
hr_HR: Argumenti interpretera:

en: Script
hr_HR: Skripta

en: Script arguments:
hr_HR: Argumenti skripte:

en: Close terminal after execution
hr_HR: Zatvori terminal nakon izvršavanja

en: Select executable
hr_HR: Odaberi izvršnu datoteku

en: Search for text patterns in files.
hr_HR: Pretraži tekstualne uzorke u datotekama.

en: Search text in the Find pane
hr_HR: Pretraži tekst u kartici "Find"

en: Current file
hr_HR: Trenutačna datoteka

en: Select another directory
hr_HR: Odaberi drugi direktorij

en: Nothing searched for yet
hr_HR: Još ništa nije pretraženo

en: Search the content of text files in any directory using the search box.
hr_HR: Pretraži sadržaj tekstualnih datoteka u bilo kojem direktoriju pomoću pretraživača.

en: Get documentation for objects in the Editor and IPython console.
hr_HR: Dobij dokumentaciju za objekte u Uređivaču i IPython konzoli.

en: View command history for the IPython console.
hr_HR: Pregledaj povijest naredbi za IPython konzolu.

en: Confirmations
hr_HR: Potvrde

en: Automatically load Matplotlib and NumPy modules
hr_HR: Automatski učitaj Matplotlib i NumPy module

en: This lets you generate graphics and work with arrays <b>without</b> importing the commands to do it. It's also useful to develop GUIs with Spyder.
hr_HR: Ovo vam omogućuje generiranje grafike i rad s nizovima <b>bez</b> uvoza naredbi potrebnih za to. Također je korisno za razvoj GUI-a u Spyderu.

en: Decide how Matplotlib graphics are displayed
hr_HR: Odredite kako će se Matplotlib grafike prikazivati

en: If unsure, select <b>%s</b> to put graphics in the Plots pane or <b>%s</b> to interact with them (through zooming and panning) in a separate window.
hr_HR: Ako niste sigurni, odaberite <b>%s</b> za prikaz grafike u kartici "Plots" ili <b>%s</b> za interakciju s njima (kroz zumiranje i pomicanje) u zasebnom prozoru.

en: Font size:
hr_HR: Veličina fonta:

en: points
hr_HR: točke

en: Default is 10
hr_HR: Zadana vrijednost je 10

en: Bottom edge:
hr_HR: Donji rub:

en: of figure height
hr_HR: od visine slike

en: The position of the bottom edge of the subplots,
    as a fraction of the figure height.
    The default is 0.11.
hr_HR: Položaj donjeg ruba podgrafikona,
    izražen kao frakcija visine figure.
    Zadana vrijednost je 0.11.

en: Enable <tt>Tab</tt> completion on elements of lists, results of function calls, etc, <i>without</i> assigning them to a variable, like <tt>li[0].&lt;Tab&gt;</tt> or <tt>ins.meth().&lt;Tab&gt;</tt> <br><b>Warning:</b> Due to a bug, IPython's greedy completer requires a leading <tt>&lt;Space&gt;</tt> for some completions; e.g.  <tt>np.sin(&lt;Space&gt;np.&lt;Tab&gt;</tt> works while <tt>np.sin(np.&lt;Tab&gt; </tt> doesn't.<br><br>
hr_HR: Omogući <tt>Tab</tt> dovršavanje na elementima lista, rezultatima poziva funkcija itd., <i>bez</i> potrebe za njihovim pridruživanjem varijabli, kao što je <tt>li[0].&lt;Tab&gt;</tt> ili <tt>ins.meth().&lt;Tab&gt;</tt> <br><b>Upozorenje:</b> Zbog greške, IPythonov greedy completer zahtijeva vodeći <tt>&lt;Space&gt;</tt> za neka dovršavanja; npr.  <tt>np.sin(&lt;Space&gt;np.&lt;Tab&gt;</tt> radi, dok  <tt>np.sin(np.&lt;Tab&gt; </tt> ne radi.<br><br>

en: Autoreload
hr_HR: Automatsko ponovno učitavanje

en: Autoreload reloads modules automatically every time before executing your Python code.<br>This is a different mechanism than the User Module Reloader (UMR) and it can be slow on Windows due to limitations of its file system.
hr_HR: Autoreload automatski ponovno učitava module svaki put prije izvršavanja vašeg Python koda.<br>Ovo je drugačiji mehanizam od User Module Reloader (UMR) i može biti spor na Windowsima zbog ograničenja njihovog datotečnog sustava.

en: Use autoreload
hr_HR: Koristi automatsko ponovno učitavanje

en: This option enables the autoreload magic.<br>Please refer to its documentation to learn how to use it.
hr_HR: Ova opcija omogućuje autoreload magiju.<br>Molimo pogledajte dokumentaciju kako biste saznali kako je koristiti.

en: Run Python files, cells, code and commands interactively.
hr_HR: Pokrećite Python datoteke, ćelije, kod i naredbe interaktivno.

en: It was not possible to open an SSH tunnel for the remote kernel. Please check your credentials and the server connection status.
hr_HR: Nije bilo moguće otvoriti SSH tunel za udaljenu jezgru. Molimo provjerite svoje vjerodajnice i status veze s poslužiteljem.

en: The Python environment or installation whose interpreter is located at<pre>    <tt>{0}</tt></pre>doesn't have the right version of <tt>spyder-kernels</tt> installed ({1} instead of >= {2} and < {3}). Without this module is not possible for Spyder to create a console for you.<br><br>You can install it by activating your environment (if necessary) and then running in a system terminal:<pre>    <tt>{4}</tt></pre>or<pre>    <tt>{5}</tt></pre>
hr_HR: Python okruženje ili instalacija čiji se interpreter nalazi na<pre>    <tt>{0}</tt></pre>nema ispravnu verziju modula <tt>spyder-kernels</tt> instaliranu ({1} umjesto >= {2} i < {3}). Bez ovog modula Spyder ne može stvoriti konzolu za vas.<br><br>Možete ga instalirati aktiviranjem svog okruženja (ako je potrebno) i zatim pokretanjem naredbe u sustavnom terminalu:<pre> <tt>{4}</tt></pre>ili<pre>    <tt>{5}</tt></pre>

en: This Python environment doesn't have the right version of <tt>spyder-kernels</tt> installed (>= {0} and < {1}). Without this module is not possible for Spyder to create a console for you.<br><br>You can install it by activating your environment (if necessary) and then running in a system terminal:<pre>    <tt>{2}</tt></pre>or<pre>    <tt>{3}</tt></pre>
hr_HR: Ovo Python okruženje nema ispravnu verziju modula <tt>spyder-kernels</tt> instaliranu (>= {0} i < {1}). Bez ovog modula Spyder ne može stvoriti konzolu za vas.<br><br>Možete ga instalirati aktiviranjem svog okruženja (ako je potrebno) i zatim pokretanjem naredbe u sustavnom terminalu:<pre>    <tt>{2}</tt></pre>ili<pre>    <tt>{3}</tt></pre>

en: The Python environment or installation whose interpreter is located at<pre>    <tt>{0}</tt></pre>doesn't have <tt>spyder-kernels</tt> version <tt>{1}</tt> installed. Without this module and specific version is not possible for Spyder to create a console for you.<br><br>You can install it by activating your environment (if necessary) and then running in a system terminal:<pre>    <tt>{2}</tt></pre>or<pre>    <tt>{3}</tt></pre>
hr_HR: Python okruženje ili instalacija čiji se interpreter nalazi na<pre>    <tt>{0}</tt></pre>nema instaliranu verziju <tt>spyder-kernels</tt> <tt>{1}</tt>. Bez ovog modula i specifične verzije, Spyder ne može stvoriti konzolu za vas.<br><br>Možete je instalirati aktiviranjem svog okruženja (ako je potrebno) i zatim pokretanjem naredbe u sustavnom terminalu:<pre>    <tt>{2}</tt></pre>ili<pre>    <tt>{3}</tt></pre>

en: An error occurred while starting the kernel
hr_HR: Došlo je do pogreške prilikom pokretanja jezgre

en: It was not possible to restart the kernel
hr_HR: Nije bilo moguće ponovno pokrenuti jezgru

en: <p>Please select the JSON connection file (<i>e.g.</i> <tt>kernel-1234.json</tt>) of the existing kernel, and enter the SSH information if connecting to a remote machine. To learn more about starting external kernels and connecting to them, see <a href="https://docs.spyder-ide.org/current/panes/ipythonconsole.html#using-external-kernels">our documentation</a>.</p>
hr_HR: <p>Molimo odaberite JSON datoteku za povezivanje (<i>npr.</i> <tt>kernel-1234.json</tt>) postojeće jezgre i unesite SSH podatke ako se povezujete na udaljeno računalo. Da biste saznali više o pokretanju vanjskih jezgri i povezivanju s njima, pogledajte <a href="https://docs.spyder-ide.org/current/panes/ipythonconsole.html#using-external-kernels">našu dokumentaciju</a>.</p>

en: New console in environment
hr_HR: Nova konzola u okruženju

en: Custom
hr_HR: Prilagođeno

en: Copy (raw text)
hr_HR: Kopiraj (neobrađeni tekst)

en: Save as html...
hr_HR: Spremi kao HTML...

en: Print...
hr_HR: Ispis...

en: Save image as...
hr_HR: Spremi sliku kao...

en: Copy SVG
hr_HR: Kopiraj SVG

en: Save SVG as...
hr_HR: Spremi SVG kao...

en: New special console
hr_HR: Nova posebna konzola

en: Remove all variables from namespace
hr_HR: Ukloni sve varijable iz prostora imena

en: Internal
hr_HR: Interno

en: The console is not running a Spyder-kernel, so it can't execute <b>{}</b>.<br><br>Please use a Spyder-kernel for this.
hr_HR: Konzola ne pokreće Spyder-kernel, tako da ne može izvršiti <b>{}</b>.<br><br>Molimo koristite Spyder-kernel za to.

en: Restart kernels
hr_HR: Ponovno pokreni jezgre

en: Keep existing kernels
hr_HR: Zadrži postojeće jezgre

en: Restart current kernel
hr_HR: Ponovno pokreni trenutnu jezgru

en: Restart all kernels
hr_HR: Ponovno pokreni sve jezgre

en: Don't apply changes to existing consoles
hr_HR: Nemoj primijeniti promjene na postojeće konzole

en: <br><br>It is not possible to interrupt a non-Spyder kernel I did not start.<br>
hr_HR: <br><br>Nije moguće prekinuti jezgru koja nije Spyder jezgra i koju nisam pokrenuo.<br>

en: The kernel died, restarting...
hr_HR: Jezgra je prestala s radom, ponovno pokretanje...

en: Restarting kernel...
hr_HR: Ponovno pokretanje jezgre...

en: Its crash file is located at:
hr_HR: Datoteka s informacijama o padu nalazi se na:

en: Click to toggle between inline and interactive Matplotlib plotting
hr_HR: Kliknite za prebacivanje između 'inline' i 'interaktivnog' prikazivanja Matplotlib grafikona

en: Close current pane
hr_HR: Zatvori trenutačno okno

en: Default layout
hr_HR: Zadani raspored

en: Lock panes and toolbars
hr_HR: Zaključaj trenutačna okna i alatne trake

en: Move up
hr_HR: Pomakni gore

en: Move down
hr_HR: Pomakni dolje

en: Delete layout
hr_HR: Izbriši raspored

en: Layout display and order
hr_HR: Prikaz i redoslijed rasporeda

en: Select the default Python interpreter to create new IPython consoles and to provide code completion in the Editor
hr_HR: Odaberite zadani Python interpreter za stvaranje novih IPython konzola i za omogućavanje dovršavanja koda u Uređivaču

en: Internal (i.e. the same used by Spyder)
hr_HR: Interno (tj. isto koje koristi Spyder)

en: Use the following interpreter:
hr_HR: Koristi sljedeći interpreter:

en: Manage the default Python interpreter used to run, analyze and profile your code in Spyder.
hr_HR: Upravljaj zadanim Python interpreterom koji se koristi za pokretanje, analizu i profiliranje vašeg koda u Spyderu.

en: Browse and search documentation for installed Python modules interactively.
hr_HR: Pregledavaj i pretražuj dokumentaciju za instalirane Python module interaktivno.

en: Explore functions, classes and methods in open files. Note that if you disable the 'Completion and linting' plugin, this one won't work.
hr_HR: Istražuj funkcije, klase i metode u otvorenim datotekama. Imajte na umu da ako onemogućite 'Completion and linting' dodatak, ovaj neće raditi.

en: View, browse and save generated figures.
hr_HR: Pregledaj, istraži i spremi generirane grafike.

en: No plots to show
hr_HR: Nema prikaza za prikazivanje

en: Run plot-generating code in the Editor or IPython console to see your figures appear here. This pane only supports static images, so it can't display interactive plots like Bokeh, Plotly or Altair.
hr_HR: Pokrenite kod za generiranje prikaza u Uređivaču ili IPython konzoli kako biste vidjeli svoje grafike ovdje. Ova kartica podržava samo statične slike, stoga ne može prikazivati interaktivne prikaze poput Bokeh, Plotly ili Altair.

en: Fit plots to pane
hr_HR: Prilagodi prikaze kartici

en: Fit plot to the pane size
hr_HR: Prilagodi prikaz veličini kartice

en: Spyder will restart and reset to default settings:<br><br>Do you want to continue?
hr_HR: Spyder će se ponovno pokrenuti i vratiti na zadane postavke:<br><br>Želite li nastaviti?

en: Manage Spyder's preferences.
hr_HR: Upravljajte Spyderovim postavkama.

en: Profile Python files to find execution bottlenecks.
hr_HR: Profilirajte Python datoteke kako biste pronašli uska grla u izvođenju.

en: Code not profiled yet
hr_HR: Kod još nije profiliran

en: Profile your code to explore which functions and methods took the longest to run and were called the most, and find out where to optimize it.
hr_HR: Profilirajte svoj kod kako biste istražili koje su funkcije i metode najdulje trajale i najčešće pozivane, te saznali gdje ga optimizirati.

en: File settings
hr_HR: Postavke datoteke

en: No project opened
hr_HR: Nijedan projekt nije otvoren

en: Create one using the menu entry Projects > New project.
hr_HR: Kreirajte jedan koristeći stavku iz izbornika Projekti > Novi projekt.

en: Do you really want to delete the <b>{filename}</b> project?<br><br><b>Note:</b> This action will only delete the project. Its files are going to be preserved on disk.
hr_HR: Želite li stvarno izbrisati projekt <b>{filename}</b>?<br><br><b>Napomena:</b> Ova radnja će samo izbrisati projekt. Datoteke će biti sačuvane na disku.

en: Code not analyzed yet
hr_HR: Kod još nije analiziran

en: Run an analysis using Pylint to get feedback on style issues, bad practices, potential bugs, and suggested improvements in your code.
hr_HR: Pokrenite analizu koristeći Pylint kako biste dobili povratne informacije o stilskim problemima, lošim praksama, potencijalnim greškama i prijedlozima za poboljšanja u vašem kodu.

en: Analyze code and view the results from both static and real-time analysis.
hr_HR: Analizirajte kod i pregledajte rezultate kako statičke, tako i analize u realnom vremenu.

en: Manage additional locations to search for Python modules.
hr_HR: Upravljajte dodatnim lokacijama za pretraživanje Python modula.

en: The paths listed below will be passed to the IPython console and to the Editor as additional locations to search for Python modules.
hr_HR: Putanje navedene u nastavku bit će proslijeđene IPython konzoli i Uređivaču kao dodatne lokacije za pretraživanje Python modula.

en: We're closing the connection. Please be patient
hr_HR: Zatvaramo vezu. Molimo budite strpljivi

en: The connection was lost
hr_HR: Veza je izgubljena

en: The connection was established successfully
hr_HR: Veza je uspješno uspostavljena

en: It was not possible to forward the local port
hr_HR: Nije bilo moguće proslijediti lokalni port

en: Error starting the remote server
hr_HR: Greška prilikom pokretanja udaljenog poslužitelja

en: Error getting server info
hr_HR: Greška pri dobivanju informacija o poslužitelju

en: We're establishing the connection. Please be patient
hr_HR: Uspostavljamo vezu. Molimo budite strpljivi

en: It was not possible to open a connection to this machine
hr_HR: Nije bilo moguće otvoriti vezu s ovim računalom

en: The connection was closed successfully
hr_HR: Veza je uspješno zatvorena

en: Remote client
hr_HR: Udaljeni klijent

en: Connect to remote machines to run code on them.
hr_HR: Povežite se na udaljena računala kako biste pokretali kod na njima.

en: The name you selected is already used by another connection.
hr_HR: Ime koje ste odabrali već se koristi za drugu vezu.

en: The address you provided is not a valid IP or domain name.
hr_HR: Adresa koju ste unijeli nije valjana IP adresa ili naziv domene.

en: There are missing fields on this page.
hr_HR: Nedostaju polja na ovoj stranici.

en: This field is empty
hr_HR: Ovo polje je prazno

en: Configure SSH settings for connecting to remote hosts
hr_HR: Konfigurirajte SSH postavke za povezivanje s udaljenim hostovima

en: Spyder will use this connection to start remote kernels in the IPython Console. This allows you to use Spyder locally while running code remotely, such as on a cloud instance, office workstation or high-performance cluster.
hr_HR: Spyder će koristiti ovu vezu za pokretanje udaljenih jezgri u IPython konzoli. To vam omogućuje da koristite Spyder lokalno dok izvršavate kod na udaljenom računalu, poput instance u oblaku, radnoj stanici u uredu ili računalnom klasteru visokih performansi.

en: Password
hr_HR: Lozinka

en: Key file
hr_HR: Ključna datoteka

en: Name *
hr_HR: Naziv *

en: Introduce a name to identify your connection
hr_HR: Unesite ime za identifikaciju vaše veze

en: This connection name is already taken
hr_HR: Ovo ime veze je već zauzeto

en: Remote address *
hr_HR: Udaljena adresa *

en: This is the IP address or domain name of your remote machine
hr_HR: Ovo je IP adresa ili naziv domene vašeg udaljenog računala

en: The address is not a valid IP or domain name
hr_HR: Adresa nije valjana IP adresa ili naziv domene

en: Username *
hr_HR: Korisničko ime *

en: Password *
hr_HR: Lozinka *

en: Your password will be saved securely by Spyder
hr_HR: Vaša lozinka će biti sigurno pohranjena od strane Spydera

en: Your password is saved securely by Spyder
hr_HR: Vaša lozinka je sigurno pohranjena od strane Spydera

en: Key file *
hr_HR: Ključna datoteka *

en: Passpharse
hr_HR: Fraza za pristup

en: Your passphrase will be saved securely by Spyder
hr_HR: Vaša fraza za pristup će biti sigurno pohranjena od strane Spydera

en: Your passphrase is saved securely by Spyder
hr_HR: Vaša fraza za pristup je sigurno pohranjena od strane Spydera

en: Configuration file *
hr_HR: Konfiguracijska datoteka *

en: New connection
hr_HR: Nova veza

en: Connection status
hr_HR: Status veze

en: Connection info
hr_HR: Informacije o vezi

en: Save connection
hr_HR: Spremi vezu

en: Remove connection
hr_HR: Ukloni vezu

en: Clear settings
hr_HR: Izbriši postavke

en: Connect
hr_HR: Poveži

en: Do you want to remove the connection called <b>{}</b>?
hr_HR: Želite li ukloniti vezu pod nazivom <b>{}</b>?

en: Inactive
hr_HR: Neaktivno

en: Connecting...
hr_HR: Povezivanje...

en: Active
hr_HR: Aktivno

en: Stopping...
hr_HR: Zaustavljanje...

en: Username: {}
hr_HR: Korisničko ime: {}

en: Connection messages
hr_HR: Poruke o vezi

en: Copy messages
hr_HR: Kopirajte poruke

en: No logs to show
hr_HR: Nema zapisnika za prikazivanje

en: The connection hasn't been used
hr_HR: Veza nije korištena

en: Connection to: <span style="color:{}">{}<span>
hr_HR: Veza s: <span style="color:{}">{}<span>

en: Manage remote connections...
hr_HR: Upravljajte udaljenim vezama...

en: New console in remote server
hr_HR: Nova konzola na udaljenom poslužitelju

en: There was an error connecting to the server <b>{}</b>. Please check your connection is working.
hr_HR: Došlo je do pogreške prilikom povezivanja s poslužiteljem <b>{}</b>. Molimo provjerite je li vaša veza ispravna.

en: The following are the global configuration presets of the different runners that can execute files in Spyder.
hr_HR: Sljedeći su globalni konfiguracijski predlošci različitih izvršavatelja koji mogu izvršavati datoteke u Spyderu.

en: Configuration presets:
hr_HR: Konfiguracijski predlošci:

en: Runner:
hr_HR: Izvršavatelj:

en: New parameters
hr_HR: Novi parametri

en: Edit selected
hr_HR: Uredi odabrano

en: Clone selected
hr_HR: Kloniraj odabrano

en: Delete selected
hr_HR: Izbriši odabrano

en: Reset current changes
hr_HR: Poništi trenutne promjene

en: Global presets
hr_HR: Globalni predlošci

en: Editor interactions
hr_HR: Interakcije s uređivačem

en: &Configuration per file
hr_HR: &Konfiguracija po datoteci

en: &Global configurations
hr_HR: &Globalne konfiguracije

en: Re-run &last file
hr_HR: Ponovno pokreni &posljednju datoteku

en: File extension
hr_HR: Ekstenzija datoteke

en: Manage run configuration for executing files.
hr_HR: Upravljajte konfiguracijom izvršavanja za pokretanje datoteka.

en: Provide a name for this configuration
hr_HR: Unesite naziv za ovu konfiguraciju

en: Select a different name for this configuration
hr_HR: Odaberite drugi naziv za ovu konfiguraciju

en: You are trying to save a configuration that is exactly the same as the current one
hr_HR: Pokušavate spremiti konfiguraciju koja je potpuno ista kao trenutna

en: Reset
hr_HR: Resetiraj

en: Save configuration as:
hr_HR: Spremi konfiguraciju kao:

en: Configuration name:
hr_HR: Ime konfiguracije:

en: File extension:
hr_HR: Ekstenzija datoteke:

en: Run context:
hr_HR: Kontekst izvršavanja:

en: New run configuration for: {}
hr_HR: Nova konfiguracija izvršavanja za: {}

en: Run this file in:
hr_HR: Pokreni ovu datoteku u:

en: This is the runner that will be used for execution when you click on the Run button
hr_HR: Ovo je izvršavatelj koji će se koristiti za izvršavanje kada kliknete na gumb Pokreni

en: Preset configuration:
hr_HR: Predložena konfiguracija:

en: Select between global or local (i.e. for this file) configuration presets. You can set the latter below
hr_HR: Odaberite između globalnih ili lokalnih (tj. za ovu datoteku) konfiguracijskih predložaka. Potonje možete postaviti u nastavku

en: Configuration properties
hr_HR: Svojstva konfiguracije

en: Name:
hr_HR: Naziv:

en: Set a name for this configuration
hr_HR: Postavite naziv za ovu konfiguraciju

en: You can set as many configuration presets as you want by providing different names. Each one will be saved after clicking the Ok button below
hr_HR: Možete postaviti koliko god želite konfiguracijskih predložaka pružanjem različitih imena. Svaki će biti spremljen nakon što kliknete gumb U redu u nastavku

en: Custom configuration
hr_HR: Prilagođena konfiguracija

en: Do you want to delete the current configuration?
hr_HR: Želite li izbrisati trenutnu konfiguraciju?

en: custom
hr_HR: prilagođeno

en: Manage application, pane and actions shortcuts.
hr_HR: Upravljajte prečacima za aplikaciju, kartice i radnje.

en: Press the new shortcut and select <b>Ok</b> to confirm, click <b>Cancel</b> to revert to the previous state, or use <b>Clear</b> to unbind the command from a shortcut.
hr_HR: Pritisnite novi prečac i odaberite <b>U redu</b> za potvrdu, kliknite <b>Otkaži</b> za vraćanje na prethodno stanje, ili upotrijebite <b>Očisti</b> za uklanjanje veze između naredbe i prečaca.

en: Display the main window status bar.
hr_HR: Prikaži statusnu traku glavnog prozora.

en: Switcher
hr_HR: Prekidač

en: Quickly switch between files and other items.
hr_HR: Brzo prelazite između datoteka i drugih stavki.

en: Manage application toolbars.
hr_HR: Upravljajte alatnim trakama aplikacije.

en: Provide interactive tours of the Spyder interface.
hr_HR: Pružite interaktivne ture sučeljem Spydera.

en: Please click on the button below to run some simple code in this console. This will be useful to show you other important features.
hr_HR: Molimo kliknite na gumb u nastavku kako biste pokrenuli jednostavan kod u ovoj konzoli. To će biti korisno za prikazivanje drugih važnih značajki.

en: Checking for updates...
hr_HR: Provjeravam ažuriranja...

en: Update Manager
hr_HR: Upravitelj ažuriranja

en: Manage application updates.
hr_HR: Upravljajte ažuriranjima aplikacije.

en: Downloading the update will continue in the background.
    Click here to show the download dialog again.
hr_HR: Preuzimanje ažuriranja nastavit će se u pozadini.
    Kliknite ovdje da ponovno prikažete dijalog za preuzimanje.

en: Install on close
hr_HR: Instaliraj pri zatvaranju

en: Downloading Spyder {} ...
hr_HR: Preuzimanje Spydera {} ...

en: Do you really want to cancel the download?
hr_HR: Želite li stvarno otkazati preuzimanje?

en: Spyder download
hr_HR: Preuzimanje Spydera

en: Would you like to install it?
hr_HR: Želite li to instalirati?

en: Spyder install
hr_HR: Instalacija Spydera

en: Spyder update error
hr_HR: Greška pri ažuriranju Spydera

en: Explore, edit, save and load the lists, arrays, dataframes and other global variables generated by running your code.
hr_HR: Istražujte, uređujte, spremite i učitajte popise, nizove, podatkovne okvire i druge globalne varijable koje se generiraju pokretanjem vašeg koda.

en: Display options ...
hr_HR: Opcije prikaza...

en: Refresh editor with current value of variable in console
hr_HR: Osvježi uređivač s trenutnom vrijednošću varijable u konzoli

en: The variable no longer exists.
hr_HR: Varijabla više ne postoji.

en: The new value cannot be displayed in the array editor.
hr_HR: Novu vrijednost nije moguće prikazati u uređivaču nizova.

en: Refreshing the editor will overwrite the changes that you made. Do you want to proceed?
hr_HR: Osvježavanje uređivača će prebrisati promjene koje ste napravili. Želite li nastaviti?

en: Refresh array editor?
hr_HR: Osvježi uređivač nizova?

en: Spyder is unable to show the {val_type} object you're trying to view because <tt>{module}</tt> is missing. Please install that package in your Spyder environment to fix this problem.
hr_HR: Spyder ne može prikazati {val_type} objekt koji pokušavate pregledati jer nedostaje <tt>{module}</tt>. Molimo instalirajte taj paket u svom Spyder okruženju kako biste riješili ovaj problem.

en: Spyder is unable to show the variable you're trying to view because the module <tt>{module}</tt> is not supported by Spyder's standalone application.<br>
hr_HR: Spyder ne može prikazati varijablu koju pokušavate pregledati jer modul <tt>{module}</tt> nije podržan u Spyderovoj samostalnoj aplikaciji.<br>

en: It is not possible to display this value because
    an error occurred while trying to do it
hr_HR: Nije moguće prikazati ovu vrijednost jer
    je došlo do pogreške prilikom pokušaja prikaza

en: Insert before
hr_HR: Umetni prije

en: Insert after
hr_HR: Umetni nakon

en: Remove row
hr_HR: Ukloni red

en: Remove column
hr_HR: Ukloni stupac

en: Duplicate row
hr_HR: Dupliciraj redak

en: Duplicate column
hr_HR: Dupliciraj stupac

en: Convert to
hr_HR: Konvertiraj u

en: Bool
hr_HR: Booleova vrijednost

en: Complex
hr_HR: Kompleksna vrijednost

en: Int
hr_HR: Cijeli broj

en: Float
hr_HR: Decimalni broj

en: Str
hr_HR: Niz znakova

en: Enter a value
hr_HR: Unesite vrijednost

en: Warning: Duplicate column
hr_HR: Upozorenje: Duplikat stupca

en: Column with name "{}" already exists!
hr_HR: Stupac s imenom "{}" već postoji!

en: Warning: It was not possible to remove this item!
hr_HR: Upozorenje: Nije bilo moguće ukloniti ovu stavku!

en: ValueError: {} must be removed from index.
hr_HR: ValueError: {} mora biti uklonjen s indeksa.

en: Warning: It was not possible to remove this index!
hr_HR: Upozorenje: Nije bilo moguće ukloniti ovaj indeks!

en: Warning: Duplicate index!
hr_HR: Upozorenje: Duplikat indeksa!

en: Row with name "{}" already exists!
hr_HR: Redak s imenom "{}" već postoji!

en: The new value cannot be displayed in the dataframe editor.
hr_HR: Novu vrijednost nije moguće prikazati u uređivaču podatkovnih okvira.

en: Refresh dataframe editor?
hr_HR: Osvježi uređivač podatkovnih okvira?

en: Dataframe editor
hr_HR: Uređivač podatkovnih okvira

en: Edit filters
hr_HR: Uredi filtere

en: Filter variables
hr_HR: Filtriraj varijable

en: No variables to show
hr_HR: Nema varijabli za prikazivanje

en: Run code in the Editor or IPython console to see any global variables listed here for exploration and editing.
hr_HR: Pokrenite kod u Uređivaču ili IPython konzoli kako biste vidjeli sve globalne varijable navedene ovdje za istraživanje i uređivanje.

en: Shows/hides attributes that are callable (functions, methods etc)
hr_HR: Prikazuje/skriva atribute koji se mogu pozvati (funkcije, metode itd.)

en: Object explorer
hr_HR: Istraživač objekata

en: {} editor preferences
hr_HR: {} Postavke uređivača

en: Formatting
hr_HR: Formatiranje

en: <a href="{url}">Format specification</a> for floats:
hr_HR: <a href="{url}">Specifikacija formata</a> za decimalne brojeve:

en: Use same syntax as for built-in <tt>format()</tt> function. Default is <tt>.6g</tt>.
hr_HR: Koristite istu sintaksu kao za ugrađenu funkciju <tt>format()</tt>. Zadano je <tt>.6g</tt>.

en: Use default background color
hr_HR: Koristi zadanu boju pozadine

en: Use same background color for all cells
hr_HR: Koristi istu boju pozadine za sve ćelije

en: Vary background color according to value
hr_HR: Variraj boju pozadine prema vrijednosti

en: Use red for largest number, blue for smallest number, and intermediate colors for the other numbers.
hr_HR: Koristite crvenu za najveći broj, plavu za najmanji broj, a međufarbene boje za ostale brojeve.

en: Coloring algorithm
hr_HR: Algoritam bojenja

en: Global
hr_HR: Globalno

en: Compare each cell against the largest and smallest numbers in the entire dataframe
hr_HR: Uporedi svaku ćeliju s najvećim i najmanjim brojevima u cijelim podatkovnim okvirima

en: Column by column
hr_HR: Stupac po stupac

en: Compare each cell against the largest and smallest numbers in the same column
hr_HR: Uporedi svaku ćeliju s najvećim i najmanjim brojevima u istom stupcu

en: Manage the current working directory used in Spyder.
hr_HR: Upravljajte trenutnim radnim direktorijem koji se koristi u Spyderu.

en: 
               <b>Numpy array helper</b><br><br>
               * Type an array using the syntax: <tt>1 2;3 4</tt><br>
               * Use two spaces or tabs to generate a <b>;</b>.<br>
               * You can press <b>Shift+Enter</b> when you are done.
hr_HR: 
               <b>Pomagač za Numpy nizove</b><br><br>
               * Unesite niz koristeći sintaksu: <tt>1 2;3 4</tt><br>
               * Koristite dva razmaka ili tabulatora za generiranje <b>;</b>.<br>
               * Kada završite, možete pritisnuti <b>Shift+Enter</b>.

en: 
               <b>Numpy array helper</b><br><br>
               * Introduce an array in the table.<br>
               * Use <b>Tab</b> to move between cells or introduce additional
                 rows and columns.<br>
               * Use two tabs at the end of a row to move to the next one.<br>
               * You can press <b>Shift+Enter</b> when you are done.
hr_HR: 
               <b>Pomagač za Numpy nizove</b><br><br>
               * Unesite niz u tablicu.<br>
               * Koristite <b>Tab</b> za prelazak između ćelija ili dodavanje dodatnih redaka i stupaca.<br>
               * Koristite dva tabulatora na kraju retka za prelazak na sljedeći.<br>
               * Kada završite, možete pritisnuti <b>Shift+Enter</b>.

en: Introduce contents
hr_HR: Unesite sadržaj

en: Array dimensions are not valid
hr_HR: Dimenzije niza nisu važeće

en: Collection editor
hr_HR: Uređivač kolekcija

en: Refresh collections editor?
hr_HR: Osvježi uređivač kolekcija?

en: {} font size
hr_HR: {} veličina fonta

en: New dependencies or changed ones will be correctly detected only after Spyder is restarted.
hr_HR: Nove ili promijenjene ovisnosti bit će pravilno prepoznate tek nakon što se Spyder ponovno pokrene.

en: Dependencies for Spyder {}
hr_HR: Ovisnosti za Spyder {}

en: Dependency information will be retrieved shortly. Please wait...
hr_HR: Informacije o ovisnostima bit će uskoro preuzete. Molimo pričekajte...

en: Failed to create issue on Github, invalid credentials...
hr_HR: Nije uspjelo stvaranje sadržaja na Githubu, nevažeće vjerodajnice...

en: Failed to create issue on Github. Status %d: %s
hr_HR: Nije uspjelo stvaranje sadržaja na Githubu. Status %d: %s

en: <h4>{title}</h4>Before reporting this problem, <i>please</i> consult our comprehensive <b><a href="{trouble_url}">Troubleshooting Guide</a></b> which should help solve most issues, and search for <b><a href="{project_url}">known bugs</a></b> matching your error message or problem description for a quicker solution.
hr_HR: <h4>{title}</h4>Prije nego prijavite ovaj problem, <i>molimo</i> konzultirajte naš sveobuhvatan <b><a href="{trouble_url}">Vodič za rješavanje problema</a></b> koji bi trebao pomoći u rješavanju većine problema, i pretražite <b><a href="{project_url}">poznate greške</a></b> koje odgovaraju vašoj poruci o pogrešci ili opisu problema za brže rješenje.
