spyder - en to ja_JP translation catalogue (1901 entries)

en: Disable a Spyder plugin (external or built-in) to prevent it from loading until re-enabled here, to simplify the interface or in case it causes problems.
ja_JP: インターフェイスの簡略化あるいはプラグイン関連トラブル防止のために、 (ここで再度有効化するまで) Spyderプラグインをロードせず無効化する。

en: Built-in
ja_JP: ビルトイン

en: Plugins
ja_JP: プラグイン

en: No connected console
ja_JP: 接続されたコンソールがありません

en: The current console has no active kernel, so there is no content to show here
ja_JP: 現在のコンソールにアクティブなカーネルが無いため、表示する内容がありません

en: Main widget toolbar
ja_JP: メインウィジェットのツールバー

en: Main widget corner toolbar
ja_JP: メイン ウィジェットのコーナーツールバー

en: Options menu
ja_JP: オプションメニュー

en: Options
ja_JP: オプション

en: Dock
ja_JP: ドック

en: Dock the pane
ja_JP: ペインをDockに入れる

en: Move
ja_JP: 移動

en: Unlock to move pane to another position
ja_JP: ペインの位置を動かせるようにロックを解除する

en: Undock
ja_JP: Dockから外す

en: Undock the pane
ja_JP: ペインをDockから外す

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Close the pane
ja_JP: ペインを閉じる

en: Lock
ja_JP: ロック

en: Lock pane to the current position
ja_JP: ペインを現在の位置に固定する

en: More
ja_JP: さらに表示

en: An error occurred while creating a socket needed by Spyder. Please, try to run as an Administrator from cmd.exe the following command and then restart your computer: <br><br><span style='color: {color}'><b>netsh winsock reset </b></span><br>
ja_JP: 通信ソケット作成中にエラーが発生しました。cmd.exeから以下のコマンドを管理者権限で実行し、コンピュータを再起動して下さい:<br><br><span style='color: {color}'><b>netsh winsock reset </b></span><br>

en: Plugin compatibility check
ja_JP: プラグイン互換性チェック

en: It was not possible to load the {} plugin. The problem was:<br><br>{}
ja_JP: プラグイン {} を読み込むことができませんでした. 下記の問題があります:<br><br>{}

en: Loading {}...
ja_JP: 読み込み中 {}...

en: Welcome to Spyder!
ja_JP: Spyderへようこそ！

en: Setting up main window...
ja_JP: メインウインドウを設定中...

en: Error
ja_JP: エラー

en: To open <code>{fpath}</code> as a project with Spyder, please use <code>spyder -p "{fname}"</code>.
ja_JP: <code>{fpath}</code> をSpyderのプロジェクトとして開くには、<code>spyder -p "{fname}"</code>を使用してください。

en: Initializing...
ja_JP: 初期化中...

en: It was not possible to close the previous Spyder instance.
    Restart aborted.
ja_JP: 前回実行したSpyderを終了できませんでした。
    再起動を終了します。

en: Spyder could not reset to factory defaults.
    Restart aborted.
ja_JP: デフォルト設定を適用できませんでした。
    再起動を終了します。

en: It was not possible to restart Spyder.
    Operation aborted.
ja_JP: 再起動できませんでした。
    オペレーションを終了します。

en: Spyder exit error
ja_JP: Spyder実行エラー

en: Spyder reset error
ja_JP: Spyderリセットエラー

en: Spyder restart error
ja_JP: Spyder再起動エラー

en: Closing Spyder
ja_JP: Spyderを閉じる

en: Resetting Spyder to defaults
ja_JP: Spyderをデフォルト状態に戻しています

en: Restarting
ja_JP: 再起動中

en: Shortcut context must match '_' or the plugin `CONF_SECTION`!
ja_JP: ショートカットコンテキストは'_'またはプラグイン`CONF_SECTION`と一致する必要があります！

en: There was an error while loading Spyder configuration options. You need to reset them for Spyder to be able to launch.
    
    Do you want to proceed?
ja_JP: Spyderの設定オプションの読み込み中にエラーが発生しました。 Spyderを起動するためにはそれらをリセットする必要があります。
    
    続行しますか？

en: Spyder configuration files resetted!
ja_JP: Spyder設定ファイルをリセットしました！

en: Python files
ja_JP: Pythonファイル

en: Cython/Pyrex files
ja_JP: Cython/Pyrexファイル

en: C files
ja_JP: Cファイル

en: C++ files
ja_JP: C++ファイル

en: OpenCL files
ja_JP: OpenCLファイル

en: Fortran files
ja_JP: Fortranファイル

en: IDL files
ja_JP: IDLファイル

en: MATLAB files
ja_JP: MATLABファイル

en: Julia files
ja_JP: Juliaファイル

en: Yaml files
ja_JP: Yamlファイル

en: Patch and diff files
ja_JP: Patch and diffファイル

en: Batch files
ja_JP: Batchファイル

en: Text files
ja_JP: テキストファイル

en: reStructuredText files
ja_JP: reStructuredTextファイル

en: gettext files
ja_JP: gettextファイル

en: NSIS files
ja_JP: NSISファイル

en: Web page files
ja_JP: Webページファイル

en: XML files
ja_JP: XMLファイル

en: Javascript files
ja_JP: Javascriptファイル

en: Json files
ja_JP: Jsonファイル

en: Enaml files
ja_JP: Enamlファイル

en: Configuration files
ja_JP: Configurationファイル

en: Markdown files
ja_JP: Markdownファイル

en: All files
ja_JP: すべてのファイル

en: Supported text files
ja_JP: サポートされたテキストファイル

en: Async http client/server
ja_JP: 非同期httpクライアント/サーバー

en: Notify macOS that Spyder can open Python files
ja_JP: SpyderがPythonファイルを開ける場合macOSに通知する

en: Connect to remote kernels through SSH
ja_JP: リモートののカーネルにSSH接続する

en: Atomic file writes in the Editor
ja_JP: エディタでアトミックなファイル書き込み

en: Character encoding auto-detection for the Editor
ja_JP: エディタでの文字コード自動検知

en: Handle communications between kernel and frontend
ja_JP: カーネル-フロントエンド間の通信を取り扱う

en: Create projects from cookiecutter templates
ja_JP: Cookiecutter テンプレートからプロジェクトを作成

en: Compute text file diff changes during edition
ja_JP: 編集中にテキストファイルの差分を取る

en: Access the metadata for a Python package
ja_JP: Pythonパッケージのメタデータにアクセス

en: Compute folding range nesting levels
ja_JP: 折りたたみ範囲のネスト深さを計算する

en: IPython interactive python environment
ja_JP: IPythonインタラクティブpython環境

en: Main backend for the Python Language Server
ja_JP: Python言語サーバーのメインバックエンド

en: Optimize algorithms for folding
ja_JP: 折りたたみアルゴリズムの最適化

en: Verify if snippets files are valid
ja_JP: スニペットファイルが有効か確認

en: Save Github credentials to report internal errors securely
ja_JP: 内部エラーを安全に報告するためにGithub認証情報を保存する

en: Manipulate Jupyter notebooks in the Editor
ja_JP: エディタ内でJupyter notebookを操作

en: Improve code completion for objects that use Numpy docstrings
ja_JP: Numpyのdocstringを使用するオブジェクトでのコード補完を改善する

en: Python parser that supports error recovery and round-trip parsing
ja_JP: エラー回復とラウンドトリップ解析をサポートするPythonパーサー

en: Stdio support for our language server client
ja_JP: 言語サーバークライアントのための標準入出力サポート

en: Cache the list of installed Python modules
ja_JP: インストールされたPythonモジュールをキャッシュする

en: CPU and memory usage info in the status bar
ja_JP: CPUとメモリの使用状況をステータスバーに表示

en: Python API for Github REST API
ja_JP: Github REST APIのためのPython API

en: Syntax highlighting for a lot of file types in the Editor
ja_JP: 多くのファイル形式に対応した、エディタでの構文強調

en: Static code analysis
ja_JP: 静的コード分析

en: Use the same Pylint installation with different virtual environments
ja_JP: 異なる仮想環境で同じ Pylint インストールを使用する

en: Code completion and linting for the Editor
ja_JP: エディタのためのコード補完及び静的コード解析

en: Autoformat Python files in the Editor with the Black package
ja_JP: BlackパッケージでエディタのPythonファイルを自動フォーマットする

en: Spyder plugin for the Python LSP Server
ja_JP: Python LSP サーバー用のスパイダープラグイン

en: Properly sort lists of non-English strings
ja_JP: 英語以外の文字列リストを適切にソート

en: Parse desktop files on Linux
ja_JP: Linuxでデスクトップのファイルを解析する

en: Client for the language server protocol (LSP)
ja_JP: 言語サーバープロトコル (LSP) クライアント

en: Dark style for the entire interface
ja_JP: インターフェイス全体のダークスタイル

en: Customize Qt stylesheets
ja_JP: Qtのスタイルシートを変更

en: Icon theme based on FontAwesome and Material Design icons
ja_JP: FontAwesomeとマテリアルデザインに準拠したアイコンテーマ

en: Main package for the IPython console
ja_JP: IPythonコンソールのためのメインパッケージ

en: Abstraction layer for Python Qt bindings.
ja_JP: Qtバインディングのための抽象化レイヤー。

en: Fast access to code snippet regions
ja_JP: コードスニペット領域へ高速アクセス

en: Determine package versions
ja_JP: パッケージのバージョンを決定

en: Show help for objects in the Editor and Consoles in a dedicated pane
ja_JP: 専用ペインでエディタ・コンソール中のオブジェクトのヘルプを表示する

en: Jupyter kernels for the Spyder console
ja_JP: Spyderコンソール用Jupyterカーネル

en: Special widgets and utilities for PyQt applications
ja_JP: PyQt アプリケーション用の特別なウィジェットとユーティリティ

en: Compute distances between strings
ja_JP: 文字列間の距離を計算

en: 3-way merge algorithm to merge document changes
ja_JP: 文書をマージする3方向マージアルゴリズム

en: Watch file changes on project directories
ja_JP: プロジェクトディレクトリ内のファイルの変更を監視

en: URL parsing and changing
ja_JP: URL の解析と変更

en: Run Cython files in the IPython Console
ja_JP: CythonファイルをIPythonコンソールで実行

en: 2D/3D plotting in the IPython console
ja_JP: IPythonコンソールでの2D/3Dプロット

en: View and edit two and three dimensional arrays in the Variable Explorer
ja_JP: 変数エクスプローラーでの2, 3次元配列の表示・編集

en: View and edit DataFrames and Series in the Variable Explorer
ja_JP: 変数エクスプローラーでのDataFrameとSeriesの表示・編集

en: Import Matlab workspace files in the Variable Explorer
ja_JP: 変数エクスプローラにMatlabワークスペースファイルをインポートする

en: Symbolic mathematics in the IPython Console
ja_JP: IPythonコンソールでの記号数学

en: Main interface
ja_JP: メインインターフェイス

en: Automatic
ja_JP: 自動

en: Light
ja_JP: ライト

en: Dark
ja_JP: ダーク

en: Interface theme
ja_JP: インターフェイスのテーマ

en: Syntax highlighting theme
ja_JP: 構文強調テーマ

en: Edit selected scheme
ja_JP: 選択したスキームを編集

en: Create new scheme
ja_JP: 新しいスキームを作成

en: Delete scheme
ja_JP: スキームを削除

en: Reset to defaults
ja_JP: デフォルト設定へ戻す

en: Fonts
ja_JP: フォント

en: Monospace
ja_JP: 等幅

en: Interface
ja_JP: インターフェイス

en: Changing the interface font does not work reliably on macOS
ja_JP: インターフェースフォントの変更はmacOSでは確実には動作しません

en: Use the system default interface font
ja_JP: システムデフォルトのインターフェースフォントを使用する

en: Editor
ja_JP: エディタ

en: Warning
ja_JP: 警告

en: Are you sure you want to delete this scheme?
ja_JP: 本当にこのスキームを削除しますか？

en: Appearance
ja_JP: 外見

en: Manage application appearance and themes.
ja_JP: アプリの外観とテーマを管理する

en: Text
ja_JP: テキスト

en: Highlight
ja_JP: 強調

en: Background
ja_JP: 背景

en: Scheme name:
ja_JP: スキーム名:

en: Color scheme editor
ja_JP: 色スキームエディタ

en: Language:
ja_JP: 言語:

en: Rendering engine:
ja_JP: レンダリングエンジン：

en: Use a single instance
ja_JP: 単一インスタンスを使用

en: Set this to open external<br> Python files in an already running instance (Requires a restart)
ja_JP: 外部Pythonファイルを実行中の<br> インスタンスで開くためにこれをセット (再起動が必要)

en: Prompt when exiting
ja_JP: 終了時に確認する

en: Show internal Spyder errors to report them to Github
ja_JP: GithubにレポートするためにSpyderの内部エラーを表示

en: Check for updates on startup
ja_JP: 起動時に更新をチェック

en: Check for stable releases only
ja_JP: 安定したリリースのみ確認

en: Panes
ja_JP: ペイン

en: Vertical tabs in panes
ja_JP: ペインのタブを縦にする

en: Custom margin for panes:
ja_JP: ペインのユーザー指定マージン:

en: pixels
ja_JP: ピクセル

en: Cursor blinking:
ja_JP: カーソルの点滅:

en: macOS integration
ja_JP: macOS統合

en: Open files from Finder with Spyder
ja_JP: SpyderのFinderからファイルを開く

en: Register Spyder with the Launch Services
ja_JP: Launch ServicesへSpyderを登録する

en: Launch Spyder with <code>python.app</code> to enable Apple event integrations.
ja_JP: Appleイベントの統合を有効にするために<code>python.app</ code>でSpyderを起動する。

en: Screen resolution
ja_JP: スクリーン解像度

en: Configuration for high DPI screens<br><br>Please see <a href="{0}">{0}</a><> for more information about these options (in English).
ja_JP: 高DPIスクリーン設定<br><br>これらのオプションのより詳細な情報は以下を参照して下さい <a href="{0}">{0}</a><>.

en: Normal
ja_JP: 通常

en: Enable auto high DPI scaling
ja_JP: 高DPIスケーリング自動設定を有効化

en: Set this for high DPI displays
ja_JP: 高DPIディスプレイ用にセットする

en: Set a custom high DPI scaling
ja_JP: カスタム高DPIスケーリングを設定

en: Set this for high DPI displays when auto scaling does not work
ja_JP: 自動スケーリングが動作しない場合、高DPIディスプレイ用にこの設定を適用する

en: Enter values for different screens separated by semicolons ';'.
     Float values are supported
ja_JP: 異なる画面の値をセミコロン';'で区切って入力してください。
     浮動小数点値がサポートされています

en: Advanced settings
ja_JP: 詳細設定

en: We're sorry but the following error occurred while trying to set your selected language:<br><br><tt>{}</tt>
ja_JP: 申し訳ありません。言語を設定中に以下のエラーが発生しました：<br><br><tt>{}</tt>

en: Spyder documentation
ja_JP: Spyderドキュメント

en: Tutorial videos
ja_JP: チュートリアルビデオ

en: Troubleshooting...
ja_JP: トラブルシュート...

en: Report issue...
ja_JP: 問題をレポート...

en: Dependencies...
ja_JP: 依存性...

en: Spyder support...
ja_JP: Spyderサポート...

en: About %s...
ja_JP: %s について...

en: Show and edit current user environment variables in Windows registry (i.e. for all sessions)
ja_JP: レジストリ内のユーザー環境変数を表示・編集する

en: Show current user environment variables (i.e. for all sessions)
ja_JP: 現在の(すべてのセッションで使われる)ユーザー環境変数を表示する

en: Current user environment variables...
ja_JP: 現在のユーザー環境変数...

en: &Restart
ja_JP: 再起動 (&R)

en: Restart
ja_JP: 再起動

en: &Restart in debug mode
ja_JP: デバッグモードで再起動(&R)

en: Restart in debug mode
ja_JP: デバッグモードで再起動

en: Debug logs
ja_JP: デバッグログ

en: <b>You have missing dependencies!</b><br><br><tt>%s</tt><br><b>Please install them to avoid this message.</b><br><br><i>Note</i>: Spyder could work without some of these dependencies, however to have a smooth experience when using Spyder we <i>strongly</i> recommend you to install all the listed missing dependencies.<br><br>Failing to install these dependencies might result in bugs. Please be sure that any found bugs are not the direct result of missing dependencies, prior to reporting a new issue.
ja_JP: <b>依存パッケージが見つかりません!</b><br><br><tt>%s</tt><br><b>このメッセージ表示を避けるにはこれらのパッケージをインストールしてください。</b><br><br><i>注</i>: Spyderは依存関係を満足させなくても動作しますが、円滑な動作のためには依存関係を解決することが <i>強く</i> 推奨されます。<br><br>これらの依存パッケージがインストールされていない場合不具合が発生する可能性があります。新しい問題を報告する前には、発生した不具合が依存性の欠如によるものではないことを確認してください。

en: Question
ja_JP: 質問

en: Which debug mode do you want Spyder to restart in?
ja_JP: どのデバッグモードでSpyderを再起動しますか？

en: Verbose
ja_JP: 冗長

en: Minimal
ja_JP: 最小限

en: Don't show again.
ja_JP: 次回以降表示しない。

en: Restart now
ja_JP: すぐに再起動

en: Dismiss
ja_JP: 無視

en: Application
ja_JP: アプリケーション

en: Provide main application base actions.
ja_JP: メインアプリケーションベースのアクションを提供します。

en: Overview
ja_JP: 概要

en: Community
ja_JP: コミュニティ

en: Legal
ja_JP: 法的情報

en: Copy version info
ja_JP: バージョン情報をコピー

en: Providers
ja_JP: プロバイダ

en: Enable {0} provider
ja_JP: {0} プロバイダーを有効にする

en: Time to wait for all providers to return (ms):
ja_JP: プロバイダ応答の待ち時間 (ms):

en: Beyond this timeout the first available provider will be returned
ja_JP: タイムアウト発生後には、最初の使用可能なプロバイダが返されます

en: Show completion details
ja_JP: 補完の詳細表示

en: Show completions on the fly
ja_JP: オンザフライで補完を表示

en: Show automatic completions after characters entered:
ja_JP: 入力が以下の文字数を超えたら自動的に補完を表示する:

en: Default is 1
ja_JP: デフォルトは1です

en: Enable code snippets
ja_JP: コードスニペットを有効化

en: Show completion details after keyboard idle (ms):
ja_JP: 補完の詳細を表示するまでのキーボードアイドル時間 (ms):

en: Default is 500 milliseconds
ja_JP: デフォルトは500ミリ秒です

en: Completions
ja_JP: 補完

en: Completion and linting
ja_JP: 補完と静的分析

en: Handle code completion, analysis, formatting, introspection, folding and more via the Language Server Protocol and other providers.
ja_JP: Language Server Protocolやその他のプロバイダを介して、コード補完、分析、書式設定、イントロスペクション、折りたたみなどを処理する。

en: Fallback
ja_JP: フォールバック

en: Advanced
ja_JP: 詳細設定

en: Python Language Server configuration
ja_JP: Python言語サーバー設定

en: <b>Warning</b>: Only modify these values if you know what you're doing!
ja_JP: <b>警告</b>: なにをやろうとしているか理解してから、これらの値を変更すること！

en: Enable advanced settings
ja_JP: 詳細設定を有効化

en: Module for the Python language server:
ja_JP: Python言語サーバーのモジュール:

en: IP Address and port to bind the server to:
ja_JP: サーバーに接続するためのIPアドレスとポート:

en: This is an external server
ja_JP: 外部サーバー

en: Use stdio pipes to communicate with server
ja_JP: サーバーとの通信に標準入出力パイプを使用する

en: <b>Modifying these options can break code completion!!</b><br><br>If that's the case, please reset your Spyder preferences by going to the menu<br><br><tt>Tools > Reset Spyder to factory defaults</tt><br><br>instead of reporting a bug.
ja_JP: <b>これらのオプションを変更した場合、コード補完機能が正しく動作しなくなる可能性があります!!</b><br><br>その場合、バグとしてレポートを送るのではなく、メニューの<br><br><tt>ツール > Spyderのデフォルト値にリセット</tt><br><br>からSpyderの設定をリセットして下さい。

en: It appears there is no {language} language server listening at address:<br><br><tt>{host}:{port}</tt><br><br>Please verify that the provided information is correct and try again.
ja_JP: 以下のアドレスで起動中の {language} 言語サーバーが見つからないようです:<br><br><tt>{host}:{port}</tt><br><br>サーバー情報が正しいか確認し、再試行して下さい。

en: The address of the external server you are trying to connect to is the same as the one of the current internal server started by Spyder.<br><br>Please provide a different address!
ja_JP: 接続しようとしている外部サーバーのアドレスが、Spyderによって起動された内部サーバーのアドレスと同じです。<br><br>別のアドレスを指定して下さい!

en: Docstring style
ja_JP: Dockstringスタイル

en: <a href='http://www.pydocstyle.org/en/stable/error_codes.html'>page</a>
ja_JP: <a href='http://www.pydocstyle.org/en/stable/error_codes.html'>ページ</a>

en: Here you can decide if you want to perform style analysis on your docstrings according to the {} or {} conventions. You can also decide if you want to show or ignore specific errors, according to the codes found on this {}.
ja_JP: Docstringのスタイル分析で{}あるいは{}、どちらの規約を使うか選択できます。また、この{}で発見されたエラーの表示/無視を選択することもできます。

en: Enable docstring style linting
ja_JP: Docstringスタイルの静的解析を有効化

en: Choose the convention used to lint docstrings:
ja_JP: Docstringの静的解析で使用するコード規約の選択:

en: Show the following errors:
ja_JP: 以下のエラーを表示:

en: Example codes: D413, D414
ja_JP: コード例: D413, D414

en: Ignore the following errors:
ja_JP: 以下のエラーを無視:

en: Example codes: D107, D402
ja_JP: コード例: D107, D402

en: Only check filenames matching these patterns:
ja_JP: 以下のパターンにマッチしたファイル名のみをチェックする:

en: Skip test files: (?!test_).*\.py
ja_JP: テストファイルをスキップする: (?!test_).*\.py

en: Only check in directories matching these patterns:
ja_JP: 以下のパターンにマッチしたディレクトリのみをチェックする:

en: Skip dot directories: [^\.].*
ja_JP: ドットで始まるディレクトリをスキップする: [^\.].*

en: Show the following errors in addition to the specified convention:
ja_JP: 規約に加えて、以下のエラーを表示する:

en: Ignore the following errors in addition to the specified convention:
ja_JP: 規約に加えて、以下のエラーを無視する:

en: Directory patterns listed for matching should be valid regular expressions
ja_JP: ディレクトリパターンは有効な正規表現でなければなりません

en: File patterns listed for matching should be valid regular expressions
ja_JP: ファイルパターンは有効な正規表現でなければなりません

en: Code style and formatting
ja_JP: コードのスタイルとフォーマット

en: <a href='http://pycodestyle.pycqa.org/en/stable/intro.html#error-codes'>pycodestyle error codes</a>
ja_JP: <a href='http://pycodestyle.pycqa.org/en/stable/intro.html#error-codes'>pycodestyle エラーコード</a>

en: Spyder can use pycodestyle to analyze your code for conformance to the {} convention. You can also manually show or hide specific warnings by their {}.
ja_JP: Spyderはコードが{}規約に準拠しているかpydocestyleを使って分析することができます。{}によって手動で特定の警告の表示/隠すを選択できます。

en: Enable code style linting
ja_JP: コードスタイルの静的解析を有効化

en: Check Python files: *.py
ja_JP: Pythonファイルをチェック: *.py

en: Exclude files or directories matching these patterns:
ja_JP: 以下のパターンにマッチしたファイル/ディレクトリを含めない:

en: Exclude all test files: (?!test_).*\.py
ja_JP: 全てのテストファイルを含めない: (?!test_).*\.py

en: Show the following errors or warnings:
ja_JP: 以下のエラー/警告を表示する:

en: Example codes: E113, W391
ja_JP: コード例: E113, W391

en: Ignore the following errors or warnings:
ja_JP: 以下のエラー/警告を無視:

en: Example codes: E201, E303
ja_JP: コード例: E201, E303

en: Maximum allowed line length:
ja_JP: 1行の長さの最大許容値:

en: Default is 79
ja_JP: デフォルトは79です

en: Show vertical line at that length
ja_JP: その長さで縦線を表示

en: Code style
ja_JP: コードスタイル

en: Line length
ja_JP: 行の長さ

en: Spyder can use {0} or {1} to format your code for conformance to the {2} convention.
ja_JP: スパイダーは {0} または {1} を使用して、 {2} 規約に適合するようコードをフォーマットできます。

en: Choose the code formatting provider:
ja_JP: コードフォーマットプロバイダを選択してください:

en: Autoformat files on save
ja_JP: ファイル保存時に自動フォーマットする

en: If enabled, autoformatting will take place when saving a file
ja_JP: 有効にした場合、ファイルを保存するときに自動フォーマットが行われます

en: Code formatting
ja_JP: コードのフォーマット

en: Directory patterns listed for exclusion should be valid regular expressions
ja_JP: 除外のためのディレクトリパターンは有効な正規表現でなければなりません

en: File patterns listed for exclusion should be valid regular expressions
ja_JP: 除外のためのファイルパターンは有効な正規表現でなければなりません

en: Introspection
ja_JP: イントロスペクション

en: Basic features
ja_JP: 基本機能

en: Enable Go to definition
ja_JP: 定義への移動を有効化

en: If enabled, left-clicking on an object name while 
    pressing the {} key will go to that object's definition
    (if resolved).
ja_JP: このオプションを有効にした場合、オブジェクト名の上で
    {}キーを押すと するとオブジェクトの定義へ
    (定義が解決できていれば) 移動する。

en: Follow imports when going to a definition
ja_JP: 定義へジャンプする時にimportを追跡する

en: Show calltips
ja_JP: コールチップを表示

en: Enable hover hints
ja_JP: ホバーヒントを有効化

en: If enabled, hovering the mouse pointer over an object
    name will display that object's signature and/or
    docstring (if present).
ja_JP: 有効化した場合、オブジェクト名の上ににマウスポインタを置くと
    オブジェクトのシグネチャーかdocstring、
    あるいはその両方を表示する (存在すれば)。

en: Preload the following modules to make completion faster and more accurate:
ja_JP: 補完をより高速かつ正確にするために以下のモジュールをロードする:

en: Linting
ja_JP: 静的解析

en: Spyder can optionally highlight syntax errors and possible problems with your code in the editor.
ja_JP: Spyderはエディタ内で、コードの構文のエラーや潜在的問題を強調表示できます。

en: Enable basic linting
ja_JP: 基本的な静的解析を有効化

en: Underline errors and warnings
ja_JP: エラーと警告を下線で強調

en: Enable complexity linting with the Mccabe package
ja_JP: Mccabeパッケージによる複雑度静的分析を有効化

en: Other languages
ja_JP: 他の言語

en: Spyder uses the <a href="{lsp_url}">Language Server Protocol</a> to provide code completion and linting for its Editor. Here, you can setup and configure LSP servers for languages other than Python, so Spyder can provide such features for those languages as well.
ja_JP: Spyderはコード補完と静的解析のために<a href="{lsp_url}">Language Server Protocol</a> を使っています。他のプログラミング言語用のLSPサーバー設定を適用すれば、これらの機能をPython以外の言語でも使用できます。

en: Available servers:
ja_JP: 利用可能なサーバー：

en: Reset to default values
ja_JP: デフォルト値に戻す

en: Set up a new server
ja_JP: 新規サーバーをセットアップ

en: Delete currently selected server
ja_JP: 現在選択中のサーバーを削除

en: Language Server Protocol (LSP)
ja_JP: 言語サーバープロトコル (LSP)

en: It appears there is no {language} language server listening at address:<br><br><tt>{host}:{port}</tt><br><br>Therefore, completion and linting for {language} will not work during this session.
ja_JP: {language} 言語サーバーが以下のアドレスに見つかりません:<br><br><tt>{host}:{port}</tt><br><br>このためこのセッションでは{language} の補完及びlintingは使用できません。

en: Completion and linting in the editor for {language} files will not work during the current session, or stopped working.<br><br>
ja_JP: このセッションでは {language} ファイルの補完および静的解析は使用できません。<br><br>

en: Do you want to restart Spyder now?
ja_JP: Spyderを再起動しますか？

en: Don't show again
ja_JP: 今後表示しない

en: Valid JSON
ja_JP: 妥当なJSON

en: Invalid JSON
ja_JP: 不正なJSON

en: To create a new server configuration, you need to select a programming language, set the command to start its associated server and enter any arguments that should be passed to it on startup. Additionally, you can set the server's hostname and port if connecting to an external server, or to a local one using TCP instead of stdio pipes.<br><br><i>Note</i>: You can use the placeholders <tt>{host}</tt> and <tt>{port}</tt> in the server arguments field to automatically fill in the respective values.<br>
ja_JP: 新たな設定ファイルを作成するためにプログラミング言語を選択する必要があります。言語用サーバーを開始するためのコマンドをセットし、スタートアップ時に渡す引数を入力して下さい。外部サーバーを使用する場合あるいはローカルサーバーにTCP接続する場合は、サーバーのホスト名、ポート番号をセットして下さい。<br><br><i>注</i>: 仮入力として <tt>{host}</tt> と <tt>{port}</tt> がそれぞれサーバー引数フィールドに自動的に入力されます。<br>

en: External server
ja_JP: 外部サーバー

en: Host:
ja_JP: ホスト：

en: Port:
ja_JP: ポート:

en: Command:
ja_JP: コマンド:

en: Arguments:
ja_JP: 引数:

en: <b>Server Configuration:</b>
ja_JP: <b>サーバー設定:</b>

en: LSP server editor
ja_JP: LSPサーバーエディタ

en: Programming language provided by the LSP server
ja_JP: LSPサーバーによって提供されるプログラミング言語

en: Select a language
ja_JP: 言語を選択

en: TCP port number of the server
ja_JP: サーバーのTCPポート番号

en: Additional arguments required to start the server
ja_JP: サーバー起動に必要な追加の引数

en: Additional LSP server configuration set at runtime. JSON required
ja_JP: 実行時に必要な、追加のLSPサーバー設定。JSON形式が要求されます

en: Check if the server runs on a remote location
ja_JP: サーバーがリモートで実行されている場合チェックを入れる

en: Use stdio pipes for communication
ja_JP: 通信に標準入出力のパイプを使う

en: Check if the server communicates using stdin/out pipes
ja_JP: サーバーへの通信に標準入出力パイプが使われている場合チェックを入れる

en: Language
ja_JP: 言語

en: Language server
ja_JP: 言語サーバー

en: Server address
ja_JP: サーバーアドレス

en: Hostname must be valid
ja_JP: 妥当なホスト名が必要です

en: Hostname or IP address of the host on which the server is running. Must be non empty.
ja_JP: サーバーの起動しているホストの、ホスト名あるいはIPアドレス。入力必須。

en: Hostname is valid
ja_JP: ホスト名は妥当です

en: Command used to start the LSP server locally. Must be non empty
ja_JP: LSPサーバーを起動するためのコマンド。入力必須

en: Program was not found on your system
ja_JP: プログラムがシステムに見つかりませんでした

en: Program was found on your system
ja_JP: プログラムがシステムに見つかりました

en: Address
ja_JP: アドレス

en: Command to execute
ja_JP: 実行するコマンド

en: starting
ja_JP: 開始中

en: ready
ja_JP: 準備完了

en: restarting
ja_JP: 再起動中

en: down
ja_JP: 下

en: Completions, linting, code
    folding and symbols status.
ja_JP: 補完、静的解析、コードの
    折りたたみ及びシンボルの状態。

en: Restart {} Language Server
ja_JP: {} 言語サーバーを再起動

en: Snippets
ja_JP: スニペット

en: the LSP grammar
ja_JP: LSP文法

en: Spyder allows to define custom completion snippets to use in addition to the ones offered by the Language Server Protocol (LSP). Each snippet should follow {}.<br><br> <b>Note:</b> All changes will be effective only when applying the settings
ja_JP: 言語サーバープロトコル(LSP)によって提供されるものに加えて使用するカスタム補完スニペットを定義することができます。 各スニペットは以下に従う必要があります{}.<br><br> <b>注意:</b> すべての変更は、設定適用後に有効になります

en: Available snippets
ja_JP: 利用可能なスニペット

en: Create a new snippet
ja_JP: スニペットを新規作成

en: Delete currently selected snippet
ja_JP: 現在選択中のスニペットを削除

en: Export snippets to JSON
ja_JP: スニペットを JSON にエクスポート

en: Import snippets from JSON
ja_JP: スニペットを JSON からインポート

en: Save snippets
ja_JP: スニペットを保存

en: Load snippets
ja_JP: スニペットをロード

en: All snippets imported
ja_JP: すべてのスニペットがインポートされました

en: {0} snippets were loaded successfully
ja_JP: {0} スニペットが正常に読み込まれました

en: JSON malformed
ja_JP: JSON が不正な形式です

en: There was an error when trying to load the provided JSON file: <tt>{0}</tt>
ja_JP: 指定された JSON ファイルの読み込み中にエラーが発生しました: <tt>{0}</tt>

en: Invalid snippet file
ja_JP: 無効なスニペットファイル

en: The provided snippet file does not comply with the Spyder JSON snippets spec and therefore it cannot be loaded.<br><br><tt>{}</tt>
ja_JP: 提供されたスニペットファイルは、Spyder JSONスニペット仕様に準拠していないため、ロードできません。<br><br><tt>{}</tt>

en: Incorrect snippet format
ja_JP: 不適切なスニペット形式

en: Spyder was able to load {0}/{1} snippets correctly, please check the following snippets for any syntax errors: <br><br>{2}
ja_JP: スパイダーは {0}/{1} スニペットを正しく読み込むことができました。以下のスニペットについては構文エラーを確認してください： <br><br>{2}

en: Text snippets
ja_JP: テキストスニペット

en: Valid snippet
ja_JP: 有効なスニペット

en: Invalid snippet
ja_JP: 無効なスニペット

en: To add a new text snippet, you need to define the text that triggers it, a short description (two words maximum) of the snippet and if it should delete the trigger text when inserted. Finally, you need to define the snippet body to insert.
ja_JP: 新しいテキストスニペットを追加するには、トリガーを発生させるテキスト、スニペットの簡単な説明(最大2語)、トリガーテキストを削除するかどうか、を定義する必要があります。 さらに、挿入するスニペット本体を定義する必要もあります。

en: Trigger text:
ja_JP: トリガーテキスト:

en: Description:
ja_JP: 記述:

en: Remove trigger text on insertion
ja_JP: 挿入時にトリガーテキストを削除

en: Check if the text that triggers this snippet should be removed when inserting it
ja_JP: このスニペットを挿入するときにトリガーテキストを削除するか確認する

en: <b>Snippet text:</b>
ja_JP: <b>スニペットテキスト:</b>

en: Snippet editor
ja_JP: スニペットエディタ

en: Trigger text for the current snippet
ja_JP: 現在のスニペットのトリガーテキスト

en: Snippet text completion to insert
ja_JP: 挿入するスニペットテキストの補完

en: Trigger information
ja_JP: トリガー情報

en: Double-click to view or edit
ja_JP: ダブルクリックで表示または編集

en: Trigger text
ja_JP: トリガーテキスト

en: Description
ja_JP: 記述

en: Internal console
ja_JP: 内部コンソール

en: An internal Python console running Spyder itself.
ja_JP: スパイダー自身を実行している内部Pythonコンソール。

en: <h3>Spyder crashed during last session</h3>
ja_JP: <h3>前回のセッションでSpyderはクラッシュしました</h3>

en: Please provide any additional information you might have about the crash.
ja_JP: クラッシュに関する追加情報を提供してください。

en: Help...
ja_JP: ヘルプ...

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: Shell special commands:
ja_JP: 特別なシェルコマンド:

en: Internal editor:
ja_JP: 内部エディタ:

en: External editor:
ja_JP: 外部エディタ:

en: Run script:
ja_JP: スクリプトを実行:

en: Remove references:
ja_JP: 参照を削除:

en: System commands:
ja_JP: システムコマンド:

en: Python help:
ja_JP: Pythonヘルプ:

en: GUI-based editor:
ja_JP: GUIエディタ:

en: In order to use commands like "raw_input" or "input" run Spyder with the multithread option (--multithread) from a system terminal
ja_JP: "raw_input"や"input"コマンドを使うには、Spyder実行時に端末でマルチスレッドオプション (--multithread) を付与して下さい

en: Spyder Internal Console
    
    This console is used to report application
    internal errors and to inspect Spyder
    internals with the following commands:
      spy.app, spy.window, dir(spy)
    
    Please do not use it to run your code
ja_JP: Spyder 内部コンソール
    
    このコンソールは下記コマンド
     spy.app, spy.window, dir (spy)
    により、アプリケーション内部エラーの報告と
    Spyder内部検査のために使われます。
    
    ユーザーのpythonコードを実行するために使わないでください。

en: &Quit
ja_JP: 終了 (&Q)

en: Quit
ja_JP: 終了

en: &Run...
ja_JP: 実行 (&R)

en: Run a Python file
ja_JP: Pythonファイルを実行

en: Environment variables...
ja_JP: 環境変数..

en: Show and edit environment variables (for current session)
ja_JP: (現在のセッションのため) 環境変数を表示・編集する

en: Show sys.path contents...
ja_JP: sys.pathの中身を表示...

en: Show (read-only) sys.path
ja_JP:  sys.pathを読み取り専用で表示

en: Buffer...
ja_JP: バッファー...

en: Set maximum line count
ja_JP: 最大行数を設定

en: External editor path...
ja_JP: 外部エディタのパス...

en: Set external editor executable path
ja_JP: 外部エディタ実行パスを設定

en: Wrap lines
ja_JP: 行を折り返す

en: Automatic code completion
ja_JP: 自動コード補完

en: Internal console settings
ja_JP: 内部コンソール設定

en: Run Python file
ja_JP: Pythonファイルを実行

en: Buffer
ja_JP: バッファー

en: Maximum line count
ja_JP: 最大行数

en: External editor
ja_JP: 外部エディタ

en: External editor executable path:
ja_JP: 外部エディタ実行パス:

en: Cut
ja_JP: 切り取り

en: Copy
ja_JP: コピー

en: Paste
ja_JP: 貼り付け

en: Save history log...
ja_JP: ヒストリログを保存...

en: Save current history log (i.e. all inputs and outputs) in a text file
ja_JP: 現在のヒストリログ (全ての入出力) をテキストファイルに保存

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Select All
ja_JP: 全て選択

en: Save history log
ja_JP: ヒストリログを保存

en: History logs
ja_JP: ヒストリログ

en: Copy without prompts
ja_JP: プロンプトなしでコピー

en: Clear line
ja_JP: 行をクリア

en: Clear shell
ja_JP: シェルをクリア

en: Clear shell contents ('cls' command)
ja_JP: シェルの中身をクリア (clsコマンド)

en: Run code while debugging
ja_JP: デバッグ中にコードを実行

en: You can run several lines of code on each new prompt while debugging. Please introduce each one separated by semicolons and a space, for example:<br><i>import matplotlib.pyplot as plt; import numpy as np</i>
ja_JP: デバッグ中に新しいプロンプトごとに、複数行のコードを実行できます。 セミコロンとスペースで区切って入力してください。例:<br><i>import matplotlib.pyplot as plt; import numpy as np</i>

en: Lines:
ja_JP: 行:

en: Interaction
ja_JP: インタラクション

en: Prevent editor from closing files while debugging
ja_JP: デバッグ中にエディタがファイルを閉じないようにする

en: This option prevents the user from closing a file while it is debugged.
ja_JP: このオプションは、デバッグ中にユーザーがファイルを閉じることを防ぎます。

en: Stop debugging on first line of files without breakpoints
ja_JP: ブレークポイントのないファイルの最初の行でデバッグを停止

en: This option lets you decide if the debugger should stop on the first line while debugging if no breakpoints are present.
ja_JP: このオプションは、ブレークポイントが存在しないファイルの最初の行で、デバッガーを停止するかどうかを決めます。

en: Ignore Python libraries while debugging
ja_JP: デバッギング時にPythonライブラリを無視

en: This option lets you decide if the debugger should ignore the system libraries while debugging.
ja_JP: このオプションは、デバッガがデバッグ中にシステムライブラリを無視するかを決めます。

en: Process execute events while debugging
ja_JP: デバッグ中のプロセス実行イベント

en: This option lets you decide if the debugger should process the 'execute events' after each prompt, such as matplotlib <tt>show</tt> command.
ja_JP: このオプションは、デバッガが各プロンプトの後に「イベント実行」を処理するかを決めます (matplotlibの <tt>show</tt> コマンドなど)。

en: Use exclamation mark prefix for Pdb commands
ja_JP: Pdb コマンドに感嘆符の接頭辞を使用

en: This option lets you decide if the Pdb commands should be prefixed by an exclamation mark. This helps in separating Pdb commands from Python code.
ja_JP: このオプションは、Pdb コマンドに感嘆符プレフィクスを付けるかを決めます。これはPdb コマンドを Python コードと区別するために役立ちます。

en: Execution Inspector
ja_JP: 実行検査

en: Exclude internal frames when inspecting execution
ja_JP: 実行検査時に内部フレームを除外する

en: Debugger
ja_JP: デバッガ

en: View, explore and navigate stack frames while debugging.
ja_JP: デバッグ中にスタックフレームを表示、探索、ナビゲートする。

en: &Debug file
ja_JP: ファイルをデバッグ (&D)

en: Debug file
ja_JP: ファイルをデバッグ開始

en: Debug cell
ja_JP: cellをデバッグ

en: Debug selection or current line
ja_JP: 選択部分あるいは現在行をデバッグ

en: Breakpoint
ja_JP: ブレークポイント

en: Condition:
ja_JP: 条件:

en: Condition
ja_JP: 条件

en: File
ja_JP: ファイル

en: Line
ja_JP: 行

en: Clear breakpoints in all files
ja_JP: 全てのファイルのブレークポイントをクリア

en: Clear selected breakpoint
ja_JP: 選択したブレークポイントを消去

en: Edit selected breakpoint
ja_JP: 選択したブレークポイントを編集

en: Debugging is not active
ja_JP: デバッグはアクティブではありません

en: Start a debugging session with the ⏯ button, allowing you to step through your code and see the functions here that Python has run.
ja_JP: ⏯ ボタンを使ってデバッグセッションを開始し、コードをステップ実行してPythonが実行している関数を確認することができます。

en: Frames
ja_JP: フレーム

en: Debugger stack
ja_JP: デバッガースタック

en: Exception occured
ja_JP: 例外発生

en: Snapshot of frames
ja_JP: フレームのスナップショット

en: Waiting for debugger
ja_JP: デバッガーを待っています

en: Idle
ja_JP: アイドル

en: Scope
ja_JP: スコープ

en: Exclude frames that are not part of the user code
ja_JP: ユーザーコードではないフレームを除外

en: Search frames
ja_JP: フレームを検索

en: Inspect execution
ja_JP: 実行を検査

en: Start debugging after last error
ja_JP: 最後のエラーの後にデバッグを開始する

en: Interrupt execution and start the debugger
ja_JP: 実行を中断してデバッガーを開始

en: Execute current line
ja_JP: 現在行を実行

en: Continue execution until next breakpoint
ja_JP: 次のブレークポイントまで実行を続ける

en: Step into function or method
ja_JP: 関数またはメソッドにステップインする

en: Execute until function or method returns
ja_JP: 関数またはメソッドがリターンするまで実行

en: Stop debugging
ja_JP: デバッグを停止

en: Show the file and line where the debugger is placed in the editor
ja_JP: ファイルの中身と、デバッガが現在実行中の位置をエディタで表示する

en: Set/Clear breakpoint
ja_JP: ブレークポイントのセット/クリア

en: Set/Edit conditional breakpoint
ja_JP: 条件付きブレークポイントをセット/編集

en: List breakpoints
ja_JP: ブレークポイントをリストアップ

en: Show breakpoints
ja_JP: ブレークポイントを表示

en: Hide breakpoints
ja_JP: ブレークポイントを非表示

en: The current file cannot be closed because it is in debug mode.
ja_JP: デバッグモードのため、現在のファイルを閉じることができません。

en: Show tab bar
ja_JP: タブバーを表示

en: Show selector for classes and functions
ja_JP: クラス・関数セレクターを表示

en: Show indent guides
ja_JP: インデントガイドを表示

en: Show code folding
ja_JP: コードの折りたたみを表示

en: Show line numbers
ja_JP: 行番号を表示

en: Show blank spaces
ja_JP: 空白スペースを表示

en: Highlight current line
ja_JP: 現在行を強調

en: Highlight current cell
ja_JP: 現在cellを強調

en: Scroll past the end
ja_JP: 最後までスクロール

en: Highlight occurrences after
ja_JP: 変更後に構文を強調するまでの時間

en: Display
ja_JP: 表示

en: Other
ja_JP: その他

en: Automatic insertion of parentheses, braces and brackets
ja_JP: 括弧、中括弧、大かっこを自動的に挿入

en: Automatic insertion of closing quotes
ja_JP: 引用符を自動的に閉じる

en: Automatic insertion of colons after 'for', 'if', 'def', etc
ja_JP: 'for', 'if', 'def'等の後にコロンを自動挿入する

en: Automatic indentation after 'else', 'elif', etc.
ja_JP: 'else'や'elif'の後を自動的にインデントする。

en: Tab always indent
ja_JP: 常にインデントにタブを使う

en: If enabled, pressing Tab will always indent,
    even when the cursor is not at the beginning
    of a line (when this option is enabled, code
    completion may be triggered using the alternate
    shortcut: Ctrl+Space)
ja_JP: これを有効にすると、タブキーを押すとカーソルが
    行頭になくても常にインデントされる。
    (このオプションを有効化した場合、コード補完
    のトリガーは別のショートカット
    Ctrl+Spaceに変更される)

en: Automatic stripping of trailing spaces on changed lines
ja_JP: 改行時に行末の空白を自動的に削除

en: If enabled, modified lines of code (excluding strings)
    will have their trailing whitespace stripped when leaving them.
    If disabled, only whitespace added by Spyder will be stripped.
ja_JP: 有効化されている場合、変更が加えられた行の
    行末の空白は終了時に削除されます。
    無効化されている場合、Spyderによって追加された空白のみが削除されます。

en: Intelligent backspace
ja_JP: インテリジェントなバックスペース

en: Make the backspace key automatically remove the amount of indentation characters set above.
ja_JP: バックスペースキーで自動的に上記設定のインデント文字を削除

en: Automatic removal of trailing spaces when saving files
ja_JP: ファイル保存時に行末の空白を削除

en: Insert a newline at the end if one does not exist when saving a file
ja_JP: ファイルの最後に改行が存在しない場合、保存時に改行を挿入する

en: Trim all newlines after the final one when saving a file
ja_JP: ファイル保存時に、最後の行以降の改行をすべてトリムする

en: Indentation characters:
ja_JP: インデント文字:

en: 2 spaces
ja_JP: 空白2個

en: 3 spaces
ja_JP: 空白3個

en: 4 spaces
ja_JP: 空白4個

en: 5 spaces
ja_JP: 空白5個

en: 6 spaces
ja_JP: 空白6個

en: 7 spaces
ja_JP: 空白7個

en: 8 spaces
ja_JP: 空白8個

en: Tabulations
ja_JP: 一覧表

en: Tab stop width:
ja_JP: タブ幅:

en: spaces
ja_JP: 空白

en: Automatic changes
ja_JP: 自動変更

en: Indentation
ja_JP: インデント

en: Templates
ja_JP: テンプレート

en: Edit template for new files
ja_JP: 新規ファイル用テンプレートを編集

en: Autosave
ja_JP: 自動保存

en: Automatically save a copy of files with unsaved changes
ja_JP: 保存されていない変更がある場合、変更されたファイルのコピーを自動的に保存する

en: Autosave interval:
ja_JP: 自動保存間隔:

en: seconds
ja_JP: 秒

en: Docstring type
ja_JP: Dockstringタイプ

en: Here you can select the type of docstrings ({}, {} or {}) you want the editor to automatically introduce when pressing <tt>{}</tt> after a function, method or class declaration.
ja_JP: Docstringsのタイプ ({}, {} or {}) を選択することができます。これは関数、メソッド、あるいはクラス宣言の後で <tt>{}</tt> を押したときに自動的に適用されます。

en: Type:
ja_JP: タイプ:

en: Annotations
ja_JP: 注釈

en: Display a marker to the left of line numbers when the following annotations appear at the beginning of a comment: <tt>TODO, FIXME, XXX, HINT, TIP, @todo, HACK, BUG, OPTIMIZE, !!!, ???</tt>
ja_JP: 以下の注釈がコメントの最初にある場合、行番号の左側にマーカーを表示する: <tt>TODO, FIXME, XXX, HINT, TIP, @todo, HACK, BUG, OPTIMIZE, !!!, ???</tt>

en: Display code annotations
ja_JP: コードの注釈を表示

en: End-of-line characters
ja_JP: 改行コード

en: When opening a text file containing mixed end-of-line characters (this may raise syntax errors in the consoles on Windows platforms), Spyder may fix the file automatically.
ja_JP: 複数種の改行コードを含むテキストファイルを開く場合、 (Windows環境ではコンソールで文法エラーを起こす可能性があるため) Spyderでは自動的にこれを修正します。

en: Fix automatically and show warning message box
ja_JP: 自動的に修正し、警告をメッセージボックスで表示する

en: Convert end-of-line characters to the following on save:
ja_JP: 保存時に行末文字を次の文字に変換する:

en: Source code
ja_JP: ソースコード

en: This option is disabled since the <i>Autoformat files on save</i> option is active.
ja_JP: <i>保存時に自動フォーマットする</i> オプションが有効化されているため、このオプションは無効になります。

en: Edit Python, Markdown, Cython and many other types of text files.
ja_JP: Python、Markdown、Cythonその他のテキストファイルを編集する

en: Run cell
ja_JP:  cellを実行

en: Run current cell
ja_JP: 現在のセルを実行

en: Run cell and advance
ja_JP:  cellを実行して進む

en: Run current cell and go to the next one
ja_JP: 現在のcellを実行し次のcellへ

en: Re-run last cell
ja_JP: 最後のcellを再度実行する

en: Re run last cell
ja_JP: 最後のcellを再度実行する

en: Run &selection or current line
ja_JP: 選択範囲あるいは現在のカーソル行を実行(&S)

en: Run selection or current line
ja_JP: 選択範囲あるいは現在行を実行

en: Run &to line
ja_JP: 指定行まで実行 (&t)

en: Run selection up to the current line
ja_JP: 選択範囲を現在行まで実行

en: Run &from line
ja_JP: 指定行から実行 (&f)

en: Run selection from the current line
ja_JP: 選択範囲を現在行から実行

en: Error while removing autosave file {}
ja_JP: 自動保存ファイル {} 削除時にエラーを出す

en: Error while creating autosave directory
ja_JP: 自動保存ディレクトリ作成時にエラーを出す

en: Error while autosaving {} to {}
ja_JP: {}を{}に自動保存する時にエラーを出す

en: Go to Line
ja_JP: 行へ移動

en: Go to Symbol in File
ja_JP: ファイル内のシンボルへ移動

en: Search files by name (add @ for symbols)
ja_JP: ファイル名で検索(@を追加してシンボルを検索)

en: Select line
ja_JP: 行を選択

en: lines
ja_JP: 行

en: Go to line
ja_JP: 行へ移動

en: Select symbol
ja_JP: シンボルを選択

en: Autosave error
ja_JP: 自動保存エラー

en: Error message:
ja_JP: エラーメッセージ:

en: Hide all future autosave-related errors during this session
ja_JP: このセッションで以後の自動保存エラーを隠す

en: click to open file
ja_JP: ファイルを開くためにクリック

en: click to send email
ja_JP: クリックしてeメールを送る

en: click to open url
ja_JP: クリックしてURLを開く

en: click to open
ja_JP: クリックして開く

en: Code analysis
ja_JP: コード分析

en: Removal error
ja_JP: 削除エラー

en: It was not possible to remove outputs from this notebook. The error is:
ja_JP:  notebookからoutputを削除できませんでした。エラー:

en: Conversion error
ja_JP: 変換エラー

en: It was not possible to convert this notebook. The error is:
ja_JP:  notebookが変換できませんでした。エラー:

en: Undo
ja_JP: 元に戻す

en: Redo
ja_JP: やり直す

en: Comment
ja_JP: コメント

en: Uncomment
ja_JP: コメント解除

en: Clear all ouput
ja_JP: 全ての出力をクリア

en: Convert to Python file
ja_JP: Pythonファイルへ変換

en: Go to definition
ja_JP: 定義へ移動

en: Inspect current object
ja_JP: 現在のオブジェクトを調査する

en: Zoom in
ja_JP: ズームイン

en: Zoom out
ja_JP: ズームアウト

en: Zoom reset
ja_JP: ズームリセット

en: Generate docstring
ja_JP: docstringを生成

en: Format file or selection with {0}
ja_JP: ファイルをフォーマットするか、 {0} で選択

en: Information
ja_JP: 情報

en: This file is not part of a local repository or upstream/origin remotes are not defined!
ja_JP: このファイルがローカルレポジトリの一部ではないか、リモートのupstream/originが定義されていないかのどちらかです!

en: Copy absolute path
ja_JP: 絶対パスをコピー

en: Copy relative path
ja_JP: 相対パスをコピー

en: Close all to the right
ja_JP: 全体を右側へ閉じる

en: Close all but this
ja_JP: 他を閉じる

en: Sort tabs alphabetically
ja_JP: タブをアルファベット順にソート

en: Show in Finder
ja_JP: Finderで表示

en: Show in external file explorer
ja_JP: 外部ファイルエクスプローラーで表示

en: New window
ja_JP: 新しいウインドウ

en: Create a new editor window
ja_JP: 新しいエディタウインドウを作成する

en: Spyder can't show this file in the external file explorer because the <tt>xdg-utils</tt> package is not available on your system.
ja_JP: <tt>xdg-utils</tt> パッケージがシステム上で使用できないため、スパイダーはこのファイルを外部ファイルエクスプローラに表示できません。

en: No available relative path
ja_JP: 利用可能な相対パスがありません

en: It is not possible to copy a relative path for this file because it is placed in a different drive than your current working directory. Please copy its absolute path.
ja_JP: 現在の作業ディレクトリとは異なるドライブに配置されているため、このファイルの相対パスをコピーすることはできません。 絶対パスをコピーしてください。

en: Temporary file
ja_JP: 一時ファイル

en: Split vertically
ja_JP: 縦に分割する

en: Split vertically this editor window
ja_JP: このエディタウインドウを縦に分割する

en: Split horizontally
ja_JP: 横に分割

en: Split horizontally this editor window
ja_JP: このエディタウインドウを横に分割

en: Close this panel
ja_JP: このパネルを閉じる

en: Close window
ja_JP: ウインドウを閉じる

en: <b>%s</b> has been modified.<br><br>Do you want to save changes?
ja_JP: <b>%s</b> は変更されています。<br><br> 変更を保存しますか?

en: Save
ja_JP: 保存

en: Discard
ja_JP: 無視

en: Save all
ja_JP: すべて保存

en: Discard all
ja_JP: すべて破棄

en: Save Error
ja_JP: エラーを保存

en: <b>Unable to save file '%s'</b><br><br>Error message:<br>%s
ja_JP: <b>ファイル '%s' を保存できません</b><br><br>エラーメッセージ:<br>%s

en: Save file
ja_JP: ファイルを保存

en: The file <b>%s</b> is unavailable.<br><br>It may have been removed, moved or renamed outside Spyder.<br><br>Do you want to close it?
ja_JP: ファイル <b>%s</b> は利用できません。<br><br>Spyder外で削除、移動あるいは名前変更されています。<br><br>このファイルを閉じますか?

en: The file <b>{}</b> has been modified outside Spyder.<br><br>Do you want to reload it and lose all your changes?
ja_JP: ファイル <b>{}</b> はSpyder外で変更されています。<br><br>変更を破棄してファイルを再読み込みしますか？

en: The file <b>{}</b> has been modified outside Spyder but it was not possible to reload it.<br><br>Therefore, it will be closed.
ja_JP: ファイル <b>{}</b> がSpyder外で変更され、再読み込みに失敗しました。<br><br>これによりファイルは閉じられます。

en: All changes to file <b>%s</b> will be lost.<br>Do you want to revert it from disk?
ja_JP: ファイル <b>%s</b> へのすべての変更は破棄されます。<br>ディスクに保存されている版に戻しますか?

en: File <b>%s</b> is not saved on disk, so it can't be reverted.
ja_JP: ファイル <b>%s</b> はディスクに保存されていないため、元に戻すことはできません。

en: Loading %s...
ja_JP: %s をロードしています...

en: <b>%s</b> contains mixed end-of-line characters.<br>Spyder will fix this automatically.
ja_JP: <b>%s</b> は複数種の改行コードを含んでいます。<br>Spyderは自動的に修正します。

en: Go to line:
ja_JP: 行へ移動:

en: Current line:
ja_JP: 現在行:

en: Line count:
ja_JP: 行数:

en: &New file...
ja_JP: 新規ファイル (&N)...

en: New file
ja_JP: 新規ファイル

en: O&pen last closed
ja_JP: 最後に閉じたファイルを開く (&O)

en: Open last closed
ja_JP: 最後に閉じたファイルを開く

en: &Open...
ja_JP: 開く(&O)...

en: Open file
ja_JP: ファイルを開く

en: &Revert
ja_JP: 復帰(&R)

en: Revert file from disk
ja_JP: ディスクからファイルを復帰

en: &Save
ja_JP: 保存(&S)

en: Sav&e all
ja_JP: 全て保存(&E)

en: Save all files
ja_JP: すべてのファイルを保存

en: Save &as...
ja_JP: 形式を指定して保存(&A)

en: Save current file as...
ja_JP: 現在のファイルを形式を指定して保存...

en: Save copy as...
ja_JP: 形式を指定して保存...

en: Save copy of current file as...
ja_JP: 現在のファイルを形式を指定して保存...

en: Print preview...
ja_JP: プレビューを表示...

en: &Print...
ja_JP: 印刷(&P)

en: Print current file...
ja_JP: 現在のファイルを印刷...

en: &Close
ja_JP: 閉じる(&C)

en: Close current file
ja_JP: 現在のファイルを閉じる

en: C&lose all
ja_JP: すべて閉じる(&C)

en: Close all opened files
ja_JP: 開いているファイルを全て閉じる

en: Open &recent
ja_JP: 最近使用したファイル(&R)

en: Maximum number of recent files...
ja_JP: 「最近使用したファイル」の最大履歴数...

en: Clear recent files list
ja_JP: 最近使用したファイルのリストをクリア

en: Clear this list
ja_JP: このリストをクリア

en: Set console working directory
ja_JP: コンソールの作業ディレクトリをセット

en: Set current console (and file explorer) working directory to current script directory
ja_JP: コンソール (とファイルエクスプローラー) の作業ディレクトリを現在のスクリプトのディレクトリにセット

en: Go to next file
ja_JP: 次のファイルへ移動

en: Go to previous file
ja_JP: 前のファイルへ移動

en: &Find text
ja_JP: テキストを検索(&F)

en: Find text
ja_JP: テキスト検索

en: Find &next
ja_JP: 次を検索(&N)

en: Find &previous
ja_JP: 前を検索(&F)

en: &Replace text
ja_JP: テキストを置換(&R)

en: Replace text
ja_JP: テキストを置換

en: Go to line...
ja_JP: 行へ移動...

en: Show code style warnings
ja_JP: コードスタイルの警告を表示

en: Show docstring style warnings
ja_JP: docstringのスタイル警告を表示

en: Show todo list
ja_JP: TODOリストを表示

en: Show comments list (TODO/FIXME/XXX/HINT/TIP/@todo/HACK/BUG/OPTIMIZE/!!!/???)
ja_JP: コメントリスト(TODO/FIXME/XXX/HINT/TIP/@todo/HACK/BUG/OPTIMIZE/!!!/???) の表示

en: Show warning/error list
ja_JP: 警告/エラー リストを表示

en: Show code analysis warnings/errors
ja_JP: コード分析の 警告/エラー を表示

en: Previous warning/error
ja_JP: 前の 警告/表示

en: Go to previous code analysis warning/error
ja_JP: 前のコード分析 警告/エラー へ移動

en: Next warning/error
ja_JP: 次の 警告/エラー

en: Go to next code analysis warning/error
ja_JP: 次のコード分析 警告/エラー へ移動

en: Last edit location
ja_JP: 最後に編集した箇所

en: Go to last edit location
ja_JP: 最後に編集した箇所へ移動

en: Previous cursor position
ja_JP: 前のカーソル位置

en: Go to previous cursor position
ja_JP: 前のカーソル位置へ移動

en: Next cursor position
ja_JP: 次のカーソル位置

en: Go to next cursor position
ja_JP: 次のカーソル位置へ移動

en: Convert end-of-line characters
ja_JP: 改行コードを変換する

en: Remove trailing spaces
ja_JP: 無駄な後続スペースを削除

en: Fix indentation
ja_JP: インデントを修正

en: Replace tab characters by space characters
ja_JP: タブ文字を空白に置換

en: Create new cell
ja_JP: 新しいcellを作成

en: Create new cell at the current line
ja_JP: 現在行に新しいcellを作成

en: Comment current line or selection
ja_JP: 現在行あるいは選択範囲をコメントアウト

en: Add &block comment
ja_JP: ブロックコメントを追加(&B)

en: Add block comment around current line or selection
ja_JP: ブロックコメントを現在行あるいは選択範囲の周りに追加

en: R&emove block comment
ja_JP: ブロックコメントを削除(&R)

en: Remove comment block around current line or selection
ja_JP: 現在行あるいは選択範囲の周りのブロックコメントを削除

en: Indent
ja_JP: インデント

en: Indent current line or selection
ja_JP: 現在行あるいは選択範囲をインデント

en: Unindent
ja_JP: インデント解除

en: Unindent current line or selection
ja_JP: 現在行あるいは選択範囲をインデント解除

en: Toggle Uppercase
ja_JP: 大文字に変更する

en: Change to uppercase current line or selection
ja_JP: 選択範囲あるいは現在行を大文字化

en: Toggle Lowercase
ja_JP: 小文字に変更する

en: Change to lowercase current line or selection
ja_JP: 選択範囲あるいは現在行を小文字化

en: Spyder Editor
ja_JP: Spyderエディタ

en: This is a temporary script file.
ja_JP: これは一時的なスクリプトファイルです。

en: untitled
ja_JP: タイトル無し

en: Maximum number of recent files
ja_JP: 「最近使用したファイル」の最大履歴数

en: Printing...
ja_JP: 印刷中...

en: Recover from autosave
ja_JP: 自動保存データから復旧

en: Autosave files found. What would you like to do?
    
    This dialog will be shown again on next startup if any autosave files are not restored, moved or deleted.
ja_JP: 自動保存ファイルを発見しました。どうしますか？
    
    自動保存ファイルの移動、削除あるいは復旧を行わなければ、このダイアログは次回スタートアップ時に再度表示されます。

en: Actions
ja_JP: アクション

en: Autosave file
ja_JP: ファイルを自動保存

en: Original file
ja_JP: オリジナルのファイル

en: Recover the autosave file to its original location, replacing the original if it exists.
ja_JP: 自動保存ファイルを元の位置に戻す (オリジナルのファイルがあれば上書きされます)。

en: Restore
ja_JP: 復元

en: Delete the autosave file.
ja_JP: 自動保存ファイルを削除する。

en: Display the autosave file (and the original, if it exists) in Spyder's Editor. You will have to move or delete it manually.
ja_JP: 自動保存ファイル (とオリジナルのファイル) をSpyderのエディタで表示する。それらの移動・削除は手動で行う必要があります。

en: Open
ja_JP: 開く

en: <i>File name not recorded</i>
ja_JP: <i>ファイル名が記録されていません</i>

en: Last modified
ja_JP: 最後の変更

en: bytes
ja_JP: バイト

en: Size
ja_JP: サイズ

en: <i>File no longer exists</i>
ja_JP: <i>ファイルが存在しません</i>

en: Restore autosave file to ...
ja_JP: 自動保存ファイルから復旧します...

en: Unable to restore {} using {}
ja_JP: {}を復元できません。({}を使用しています)

en: Unable to discard {}
ja_JP: {}を無視できません

en: File permissions
ja_JP: ファイルアクセス権限

en: File EOL Status
ja_JP: ファイルのEOL状態

en: Encoding
ja_JP: エンコード

en: Cursor position
ja_JP: カーソル位置

en: Git branch
ja_JP: Gitブランチ

en: &View
ja_JP: 表示(&V)

en: Outline
ja_JP: アウトライン

en: General options
ja_JP: 一般的なオプション

en: Show hidden files
ja_JP: 隠しファイルを表示

en: Single click to open files
ja_JP: シングルクリックでファイルを開く

en: Filter settings
ja_JP: フィルタ設定

en: Filter files by name, extension, or more using <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Glob_(programming)">glob patterns.</a> Please enter the glob patterns of the files you want to show, separated by commas.
ja_JP: ファイルを名前、拡張子、あるいは <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Glob_(programming)">グロブパターン</a>でフィルタします。表示したいファイルのグロブパターンをコンマ区切りで入力してください。

en: General
ja_JP: 一般

en: File associations
ja_JP: ファイルの関連付け

en: Files
ja_JP: ファイル

en: Explore your filesystem in a tree view.
ja_JP: ツリービューでファイルシステムを探索する。

en: File...
ja_JP: ファイル...

en: Python file...
ja_JP: Pythonファイル...

en: Folder...
ja_JP: フォルダー...

en: Python package...
ja_JP: Pythonパッケージ...

en: Open in Spyder
ja_JP: Spyderで開く

en: Open externally
ja_JP: 外部で開く

en: Default external application
ja_JP: デフォルトの外部アプリケーション

en: Delete...
ja_JP: 削除...

en: Rename...
ja_JP: リネーム...

en: Move...
ja_JP: 移動...

en: Show in folder
ja_JP: フォルダーで表示

en: Browse Git repository
ja_JP: Git リポジトリを参照

en: Edit filter settings...
ja_JP: フィルタ設定を編集...

en: Single click to open
ja_JP: シングルクリックして開く

en: Open IPython console here
ja_JP: IPythonコンソールをここで開く

en: Run
ja_JP: 実行

en: Type
ja_JP: 型

en: Date modified
ja_JP: 変更日

en: New
ja_JP: 新規

en: Open with
ja_JP: 開く

en:  (Application not found!)
ja_JP:  (アプリケーションが見つかりませんでした!)

en: Edit filter settings
ja_JP: フィルタ設定を編集

en: Do you really want to delete <b>%s</b>?
ja_JP: 本当に <b>%s</b> を削除しますか?

en: delete
ja_JP: 削除

en: Project Explorer
ja_JP: プロジェクトエクスプローラー

en: <b>Unable to %s <i>%s</i></b><br><br>Error message:<br>%s
ja_JP: <b>%s が <i>%s</i> に実行できませんでした。</b><br><br>エラーメッセージ:<br>%s

en: File Explorer
ja_JP: ファイルエクスプローラー

en: The current directory contains a project.<br><br>If you want to delete the project, please go to <b>Projects</b> &raquo; <b>Delete Project</b>
ja_JP: 現在のディレクトリはプロジェクトを含んでいます。<br><br>プロジェクトを削除したい場合は<b>プロジェクト</b> &raquo; <b>プロジェクトの削除</b>を選択して下さい

en: New name:
ja_JP: 新しい名前:

en: Rename
ja_JP: リネーム

en: Do you really want to rename <b>%s</b> and overwrite the existing file <b>%s</b>?
ja_JP: 本当に <b>%s</b> をリネームし、既存ファイル <b>%s</b> を上書きしますか?

en: <b>Unable to rename file <i>%s</i></b><br><br>Error message:<br>%s
ja_JP: <b>ファイル <i>%s</i> をリネームできません</b><br><br>エラーメッセージ:<br>%s

en: Select directory
ja_JP: ディレクトリを選択

en: <b>Unable to move <i>%s</i></b><br><br>Error message:<br>%s
ja_JP: <b> <i>%s</i> を移動できません </b><br><br>エラーメッセージ:<br>%s

en: <b>Unable to create folder <i>%s</i></b><br><br>Error message:<br>%s
ja_JP: <b>フォルダ <i>%s</i> を作成できません</b><br><br>エラーメッセージ:<br>%s

en: <b>Unable to create file <i>%s</i></b><br><br>Error message:<br>%s
ja_JP: <b>ファイル <i>%s</i> を作成できません</b><br><br>エラーメッセージ:<br>%s

en: New folder
ja_JP: 新規フォルダー

en: Folder name:
ja_JP: フォルダ名:

en: File/Folder copy error
ja_JP: ファイル/フォルダコピーのエラー

en: Cannot copy this type of file(s) or folder(s). The error was:
ja_JP: この種類のファイル/フォルダはコピーできません。エラー:

en: Error pasting file
ja_JP: ファイル貼付けエラー

en: Unsupported copy operation. The error was:
ja_JP: サポートされていないコピー操作です。エラー:

en: Recursive copy
ja_JP: 再帰的にコピー

en: Source is an ancestor of destination folder.
ja_JP: ソースが宛先のフォルダの上位フォルダです。

en: Error pasting folder
ja_JP: フォルダ貼り付けエラー

en: No file in clipboard
ja_JP: クリップボードにファイルがありません

en: No file in the clipboard. Please copy a file to the clipboard first.
ja_JP: クリップボードにファイルがありません。先にクリップボードにコピーして下さい。

en: Blank area
ja_JP: ブランクエリア

en: Cannot paste in the blank area.
ja_JP: ブランクエリアに貼り付けられません。

en: The following command did not launch successfully:
ja_JP: 以下のコマンド実行は成功しませんでした:

en: The following commands did not launch successfully:
ja_JP: 以下のコマンド実行は成功しませんでした:

en: For %s support, please install one of the<br/> following tools:<br/><br/>  %s
ja_JP: %s をサポートするためには以下のツールをインストールしてください。<br/> ツール:<br/><br/>  %s

en: <b>Unable to find external program.</b><br><br>%s
ja_JP: <b>外部プログラムが見つかりません。</b><br><br>%s

en: New package
ja_JP: 新規パッケージ

en: Package name:
ja_JP: パッケージ名:

en: New module
ja_JP: 新規モジュール

en: Previous
ja_JP: 前

en: Next
ja_JP: 次

en: Parent
ja_JP: 親

en: Filter filenames
ja_JP: ファイル名をフィルターする

en: You don't have the right permissions to open this directory
ja_JP: このディレクトリを開く権限がありません

en: Browse...
ja_JP: ブラウズ...

en: Applications
ja_JP: アプリケーション

en: Type to filter by name
ja_JP: 名前によるフィルターのタイプ

en: Applications (*.app)
ja_JP: アプリケーション (*.app)

en: Select application
ja_JP: アプリケーションを選択

en: Applications (*.exe *.bat *.com)
ja_JP: アプリケーション (*.exe *.bat *.com)

en: Applications (*.desktop)
ja_JP: アプリケーション (*.desktop)

en: Choose the application for files of type
ja_JP: この種類のファイルに対応するアプリケーションを選ぶ

en: Here you can associate different external applications to open specific file extensions (e.g. .txt files with Notepad++ or .csv files with Excel).
ja_JP: ここで外部アプリケーションを特定のファイル拡張子に関連付けることができます (例 .txtファイルをNotepad++に、あるいは.csvをExcelに等)。

en: File types:
ja_JP: ファイルタイプ:

en: Add
ja_JP: 追加

en: Remove
ja_JP: 除去

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Associated applications:
ja_JP: アプリケーションの関連付け:

en: Set default
ja_JP: デフォルト値をセット

en: Application not found!
ja_JP: アプリケーションが見つかりません！

en: File association
ja_JP: ファイルの関連付け

en: Enter new file extension. You can add several values separated by commas.<br>Examples include:
ja_JP: 新規ファイルの拡張子を入力して下さい。コンマで区切って複数の値を入力することができます。<br>例:

en: External terminal
ja_JP: 外部ターミナル

en: Run scripts in an external system terminal.
ja_JP: 外部システムターミナルで実行。

en: Running an external system terminal is not supported on platform %s.
ja_JP: プラットフォーム %s では外部システムターミナルの実行はサポートされていません。

en: Python interpreter
ja_JP: Pythonインタープリター

en: Interact with the interpreter after execution
ja_JP: 実行後にインタプリタとやりとりする

en: Interpreter options:
ja_JP: インタープリターオプション:

en: <b>-u</b> is added to the other options you set here
ja_JP: ここで設定した以外に、<b>-u</b> がオプションに追加されます

en: Bash/Batch script settings
ja_JP: Bash/Batch スクリプト設定

en: Command line options:
ja_JP: コマンドラインオプション:

en: Interpreter
ja_JP: インタープリター

en: Shell interpreter:
ja_JP: シェルインタープリタ:

en: Select interpreter
ja_JP: インタプリタを選択

en: Interpreter arguments:
ja_JP: インタープリター引数:

en: Script
ja_JP: スクリプト

en: Script arguments:
ja_JP: スクリプト引数:

en: Close terminal after execution
ja_JP: 実行後に端末を閉じる

en: Select executable
ja_JP: 実行ファイルを選択

en: Find
ja_JP: 検索

en: Search for text patterns in files.
ja_JP: ファイル内のテキストパターンを検索する。

en: Search text in the Find pane
ja_JP: 検索ペインでテキストを検索

en: Search text in multiple files
ja_JP: 複数のファイルからテキストを検索

en: Current working directory
ja_JP: 現在の作業ディレクトリ

en: Project
ja_JP: プロジェクト

en: Current file
ja_JP: 現在のファイル

en: Select another directory
ja_JP: 他のディレクトリを選択

en: Clear the list of other directories
ja_JP: ディレクトリリストをクリア

en: Clear other directories
ja_JP: 他のディレクトリをクリア

en: Do you want to clear the list of other directories?
ja_JP: 本当にディレクトリリストをクリアしますか？

en: Regular expression error
ja_JP: 正規表現エラー

en: Nothing searched for yet
ja_JP: 何も検索されていません

en: Search the content of text files in any directory using the search box.
ja_JP: 検索ボックスを使用して任意のディレクトリ内のテキストファイルの内容を検索します。

en: Write text to search
ja_JP: 検索するテキストを書く

en: Search in:
ja_JP: 検索：

en: Exclude:
ja_JP: 除外:

en: Exclude pattern
ja_JP: 除外パターン

en: Regular expression
ja_JP: 正規表現

en: Use regular expressions
ja_JP: 正規表現を使う

en: Case sensitive
ja_JP: 大文字と小文字を区別

en: Case sensitive search
ja_JP: 検索時に大文字と小文字を区別する

en: &Find in files
ja_JP: ファイル内を検索 (&F)

en: Search text
ja_JP: 検索テキスト

en: Exclude case sensitive
ja_JP: 大文字小文字を区別しない

en: Show advanced options
ja_JP: 詳細オプションを表示

en: Set maximum number of results
ja_JP: 表示する結果の最大数をセット

en: Hide advanced options
ja_JP: 詳細オプションを隠す

en: Max results
ja_JP: 最大結果数

en: Set maximum number of results:
ja_JP: 表示する結果の最大件数を指定：

en: String not found
ja_JP: 文字列が見つかりませんでした

en: Maximum number of results reached! Try narrowing the search.
ja_JP: 結果が最大数に達しました！より狭い範囲の検索を試して下さい。

en: Unexpected error: see internal console
ja_JP: 予期しないエラー: 内部コンソールを参照してください

en: invalid regular expression
ja_JP: 無効な正規表現

en: permission denied errors were encountered
ja_JP: エラーが発生しました (権限がありません)

en: matches in
ja_JP: 一致

en: file
ja_JP: ファイル

en: Automatic connections
ja_JP: 自動表示

en: This pane can automatically show an object's help information after a left parenthesis is written next to it. Below you can decide to which plugin you want to connect it to turn on this feature.
ja_JP: 以下のペインでは左側括弧が入力されると、そのオブジェクトのヘルプ情報を自動的に表示することができます。この機能を有効にする場合選択して下さい。

en: IPython Console
ja_JP: IPythonコンソール

en: Additional features
ja_JP: 追加機能

en: Render mathematical equations
ja_JP: 数式を描画

en: This feature requires Sphinx 1.1 or superior.
ja_JP: この機能はSphinx 1.1以上を必要とします。

en: Sphinx %s is currently installed.
ja_JP: Sphinx %s が現在インストールされています。

en: Get documentation for objects in the Editor and IPython console.
ja_JP: エディタとIPythonコンソール内のオブジェクトのドキュメントを取得する。

en: Spyder tutorial
ja_JP: Spyderチュートリアル

en: It was not possible to generate rich text help for this object.</br>Please see it in plain text.
ja_JP: このオブジェクトに対してリッチテキストのヘルプを生成できませんでした。</br>プレーンテキストを参照してください。

en: No further documentation available
ja_JP: これ以上のドキュメントはありません

en: No documentation available
ja_JP: 利用可能なドキュメントはありません

en: Source
ja_JP: ソース

en: Object
ja_JP: オブジェクト

en: Console
ja_JP: コンソール

en: Automatic import
ja_JP: 自動インポート

en: Show Source
ja_JP: ソースを表示

en: Rich Text
ja_JP: リッチテキスト

en: Plain Text
ja_JP: プレーンテキスト

en: Lock/Unlock
ja_JP: ロック/ロック解除

en: Home
ja_JP: ホーム

en: Unlock
ja_JP: アンロック

en: The following error occurred when calling <b>Sphinx %s</b>. <br>Incompatible Sphinx version or doc string decoding failed.<br><br>Error message:<br>%s
ja_JP: 以下のエラーは <b>Sphinx %s</b> を呼んだ時に発生しました。 <br>Sphinxのバージョンが合っていないか文字列のデコードに失敗しました。<br><br>エラーメッセージ:<br>%s

en: Retrieving documentation
ja_JP: ドキュメントの取得

en: Here you can get help of any object by pressing %s in front of it, either on the Editor or the Console.%s
ja_JP: エディタあるいはコンソールでは、オブジェクトの前で%sを押してヘルプを参照することができます。%s

en: Here you can get help of any object by pressing %s in front of it on the Editor, or %s in front of it on the Console.%s
ja_JP: エディタでは%sを、コンソールでは%sをオブジェクトの前で押すことでヘルプが参照できます。%s

en: Help can also be shown automatically after writing a left parenthesis next to an object. You can activate this behavior in %s.
ja_JP: オブジェクトの隣に左括弧を書いた後、ヘルプを自動的に表示することもできます。この機能は%sで有効化されます。

en: Preferences > Help
ja_JP: 設定 > ヘルプ

en: Usage
ja_JP: 使用法

en: New to Spyder? Read our
ja_JP: Spyderは初めてですか？ 読んでください

en: tutorial
ja_JP: チュートリアル

en: Please consider installing Sphinx to get documentation rendered in rich text.
ja_JP: ドキュメントをリッチテキストで表示するためにSphinxをインストールした方が良いでしょう。

en: No source code available.
ja_JP: ソースコードが利用できません。

en: Scroll automatically to last entry
ja_JP: 最後のエントリーまで自動的にスクロール

en: History
ja_JP: ヒストリ

en: View command history for the IPython console.
ja_JP: IPythonコンソールのコマンド履歴を表示

en: Display initial banner
ja_JP: 初期バナーの表示

en: This option lets you hide the message shown at
    the top of the console when it's opened.
ja_JP: このオプションによりコンソールを開いた時に表示される
    一番上のメッセージを隠すことができます。

en: Show elapsed time
ja_JP: 実行時間を表示

en: Confirmations
ja_JP: 確認

en: Ask for confirmation before closing
ja_JP: 閉じる前に確認する

en: Ask for confirmation before removing all user-defined variables
ja_JP: 全てのユーザー定義変数を削除する前に確認する

en: This option lets you hide the warning message shown
    when resetting the namespace from Spyder.
ja_JP: このオプションによりSpyderから名前空間をリセットするときの
    警告メッセージを隠すことができます。

en: Ask for confirmation before restarting
ja_JP: 再起動前に確認メッセージを出す

en: This option lets you hide the warning message shown
    when restarting the kernel.
ja_JP: このオプションによりカーネル再起動時の
    警告メッセージを隠すことができます。

en: Completion type
ja_JP: 補完タイプ

en: Decide what type of completion to use
ja_JP: どのタイプの補完を使うか選択

en: Graphical
ja_JP: グラフィックス

en: Plain
ja_JP: プレーンテキスト

en: Terminal
ja_JP: ターミナル

en: Completion:
ja_JP: 補完:

en:  lines
ja_JP:  行

en: Buffer:
ja_JP: バッファー:

en: Set the maximum number of lines of text shown in the
    console before truncation. Specifying -1 disables it
    (not recommended!)
ja_JP: コンソール内で表示するテキストの最大行数を設定。
    -1 を設定すると無効になります
    (非推奨です!)

en: Support for graphics (Matplotlib)
ja_JP: 画像のサポート (Matplotlib)

en: Activate support
ja_JP: サポートを有効化

en: Automatically load Matplotlib and NumPy modules
ja_JP: MatplotlibとNumPyモジュールを自動的にロードする

en: This lets you generate graphics and work with arrays <b>without</b> importing the commands to do it. It's also useful to develop GUIs with Spyder.
ja_JP: これによりグラフィックの生成や、コマンドのインポート<b>無し</b>で配列を扱うことが可能となります。 これはspyderでGUIを開発する場合に役に立ちます。

en: Inline
ja_JP: インライン

en: Graphics backend
ja_JP: グラフィックスのバックエンド

en: Decide how Matplotlib graphics are displayed
ja_JP: Matplotlibグラフィックスの表示方法を決める

en: Backend:
ja_JP: バックエンド:

en: If unsure, select <b>%s</b> to put graphics in the Plots pane or <b>%s</b> to interact with them (through zooming and panning) in a separate window.
ja_JP: 不明な場合は、プロットペインに画像を表示するために <b>%s</b>を選択するか、別のウインドウで(ズームやパンを通じて) 操作するために <b>%s</b> を選択してください。

en: Inline backend
ja_JP: インラインプロットのバックエンド

en: Decide how to render the figures created by this backend
ja_JP: バックエンドで生成された画像をどのように描画するか選択します

en: Format:
ja_JP: フォーマット:

en: Resolution:
ja_JP: 解像度:

en: Only used when the format is PNG. Default is 72
ja_JP: PNGフォーマットの場合のみ使われます。デフォルトは72

en: Width:
ja_JP: 幅:

en: inches
ja_JP: インチ

en: Default is 6
ja_JP: デフォルトは6です

en: Height:
ja_JP: 高さ:

en: Default is 4
ja_JP: デフォルトは4です

en: Font size:
ja_JP: フォントサイズ:

en: points
ja_JP: ポイント

en: Default is 10
ja_JP: デフォルトは10です

en: Bottom edge:
ja_JP: 下端

en: of figure height
ja_JP: 図の高さ

en: The position of the bottom edge of the subplots,
    as a fraction of the figure height.
    The default is 0.11.
ja_JP: サブプロットの下端の位置、
    を図の高さの比率として。
    デフォルトは0.11。

en: Use a tight layout for inline plots
ja_JP: インラインプロットのためにタイトなレイアウトを使う

en: Sets bbox_inches to "tight" when
    plotting inline with matplotlib.
    When enabled, can cause discrepancies
    between the image displayed inline and
    that created using savefig.
ja_JP: matplotlibを使ってインラインプロット
    するためにbbox_inchesに"tight"を設定します。
    これが有効化された場合、インライン表示された画像と
    savefigによって作成された画像の間に食い違いが
    出る場合があります。

en: Run code
ja_JP: コードを実行

en: You can run several lines of code when a console is started. Please introduce each one separated by semicolons and a space, for example:<br><i>import os; import sys</i>
ja_JP: コンソールを開始した時にコードを実行できます。それぞれをセミコロンと空白で区切ってください。例:<br><i>import os; import sys</i>

en: Run a file
ja_JP: ファイルを実行

en: You can also run a whole file at startup instead of just some lines (This is similar to have a PYTHONSTARTUP file).
ja_JP: 行の一部だけではなく (PYTHONSTARTUPファイルと同様) ファイル全体をスタート時に実行できます。

en: Use the following file:
ja_JP: 以下のファイルを使う:

en: Jedi completion
ja_JP: Jediモジュールによる補完

en: Enable Jedi-based <tt>Tab</tt> completion in the IPython console; similar to the greedy completer, but without evaluating the code.<br><b>Warning:</b> Slows down your console when working with large dataframes!
ja_JP: IPythonコンソールでjediベースの<tt>タブ</tt>補完を有効化する；貪欲 (greedy) な補完と類似しているがコードの評価はしません。<br><b>警告：</b> サイズの大きいデータフレームを扱っている場合コンソールの処理速度が低下することがあります!

en: Use Jedi completion in the IPython console
ja_JP: IPythonコンソールでJediモジュールによる補完を使う

en: <b>Warning</b>: Slows down your console when working with large dataframes!<br>Allows completion of nested lists etc.
ja_JP: <b>警告</b>: 巨大なデータフレームを扱う場合、コンソールの速度が低下します!<br>これは入れ子になったリストの補完などによって発生します。

en: Greedy completion
ja_JP: 積極的(greedy)な補完

en: Enable <tt>Tab</tt> completion on elements of lists, results of function calls, etc, <i>without</i> assigning them to a variable, like <tt>li[0].&lt;Tab&gt;</tt> or <tt>ins.meth().&lt;Tab&gt;</tt> <br><b>Warning:</b> Due to a bug, IPython's greedy completer requires a leading <tt>&lt;Space&gt;</tt> for some completions; e.g.  <tt>np.sin(&lt;Space&gt;np.&lt;Tab&gt;</tt> works while <tt>np.sin(np.&lt;Tab&gt; </tt> doesn't.<br><br>
ja_JP: リスト要素や関数呼び出し結果等での  <tt>Tab</tt> 補完を有効化します。これは変数へ割り当てること<i>無しに</i>実行されます。 例 <tt>li[0].&lt;Tab&gt;</tt> あるいは <tt>ins.meth().&lt;Tab&gt;</tt> <br><b>警告:</b> バグによりIPythonのgreedy補完では事前の <tt>&lt;Space&gt;</tt> が必要となる場合があります。例： <tt>np.sin(&lt;Space&gt;np.&lt;Tab&gt;</tt> は動作しますが <tt>np.sin(np.&lt;Tab&gt; </tt> は動作しません。<br><br>

en: Use greedy completion in the IPython console
ja_JP: IPythonコンソールで貪欲な補完 (greedy completion) を使う

en: Autocall makes IPython automatically call any callable object even if you didn't type explicit parentheses.<br>For example, if you type <i>str 43</i> it becomes <i>str(43)</i> automatically.
ja_JP: Autocallを使うと括弧を省略している場合でも、呼び出し可能なオブジェクトを自動的に呼ぶことができます。 <br>例えば、<i>str 43</i> と入力すると自動的に <i>str(43)</i> となります。

en: Off
ja_JP: オフ

en: On <b>%s</b> mode, Autocall is not applied if there are no arguments after the callable. On <b>%s</b> mode, all callable objects are automatically called (even if no arguments are present).
ja_JP: <b>%s</b> モードでは、 呼び出し可能オブジェクトに引数がない場合Autocallは適用されません。 <b>%s</b> モードでは、(引数がない場合でも) 全ての呼び出し可能オブジェクトが自動的に呼ばれます。

en: Autoreload
ja_JP: 自動リロード

en: Autoreload reloads modules automatically every time before executing your Python code.<br>This is a different mechanism than the User Module Reloader (UMR) and it can be slow on Windows due to limitations of its file system.
ja_JP: 自動リロードでは、Python コードを実行する前にモジュールを毎回自動的にリロードします。<br>これはユーザーモジュールリロード(UMR) とは異なるメカニズムであり、Windows環境ではファイルシステムの制限により速度低下が発生する可能性があります。

en: Use autoreload
ja_JP: 自動リロードを使用

en: This option enables the autoreload magic.<br>Please refer to its documentation to learn how to use it.
ja_JP: このオプションは自動リロードを有効にします。<br>使用方法についてはドキュメントを参照してください。

en: Symbolic mathematics
ja_JP: 記号数学

en: Perfom symbolic operations in the console (e.g. integrals, derivatives, vector calculus, etc) and get the outputs in a beautifully printed style (it requires the Sympy module).
ja_JP: 記号演算をコンソール内で実行し (例:積分、微分、ベクトル演算等)、整えられた印刷可能スタイルで出力します(要Sympyモジュール)。

en: Use symbolic math
ja_JP: 記号演算を使う

en: This option loads the Sympy library to work with.<br>Please refer to its documentation to learn how to use it.
ja_JP: このオプションはSympyライブラリをロードします。<br>Sympyドキュメントを参照し、使用方法を学んでください。

en: Prompts
ja_JP: プロンプト

en: Modify how Input and Output prompts are shown in the console.
ja_JP: プロンプトの入力と出力のコンソール内での表示を変更する。

en: Input prompt:
ja_JP: 入力プロンプト:

en: Default is<br>In [&lt;span class="in-prompt-number"&gt;%i&lt;/span&gt;]:
ja_JP: デフォルトは<br>In [&lt;span class="in-prompt-number"&gt;%i&lt;/span&gt;]:

en: Output prompt:
ja_JP: 出力プロンプト:

en: Default is<br>Out[&lt;span class="out-prompt-number"&gt;%i&lt;/span&gt;]:
ja_JP: デフォルトは<br>Out[&lt;span class="out-prompt-number"&gt;%i&lt;/span&gt;]:

en: Windows adjustments
ja_JP: ウインドウの調整

en: Hide command line output windows generated by the subprocess module.
ja_JP: サブプロセスモジュールによって生成されるコマンドライン出力ウインドウを隠す。

en: Graphics
ja_JP: グラフィックス

en: Startup
ja_JP: スタートアップ

en: IPython console
ja_JP: IPythonコンソール

en: Run Python files, cells, code and commands interactively.
ja_JP: Pythonファイル、cell、コード、及びコマンドをインタラクティブに実行します。

en: It was not possible to open an SSH tunnel for the remote kernel. Please check your credentials and the server connection status.
ja_JP: リモートカーネルの SSH トンネルを開くことができませんでした。認証情報とサーバーの接続状態を確認してください。

en: The directory {} is not writable and it is required to create IPython consoles. Please make it writable.
ja_JP: IPythonコンソール作成に必要なディレクトリ{}が書き込み不可になっています。書き込み可能に変更して下さい。

en: The Python environment or installation whose interpreter is located at<pre>    <tt>{0}</tt></pre>doesn't have the right version of <tt>spyder-kernels</tt> installed ({1} instead of >= {2} and < {3}). Without this module is not possible for Spyder to create a console for you.<br><br>You can install it by activating your environment (if necessary) and then running in a system terminal:<pre>    <tt>{4}</tt></pre>or<pre>    <tt>{5}</tt></pre>
ja_JP: Python環境あるいは<pre>    <tt>{0}</tt></pre>にインストールされたPythonインタープリターは正しいバージョンの <tt>spyder-kernels</tt> がインストールされていません ({1} instead of >= {2} and < {3})。 このモジュールがなければSpyderはコンソールを新たに開くことができません。<br><br> (必要なら) 環境をアクティブ化し、システムターミナルで以下のコマンドを実行することでインストールできます。コマンド:<pre>    <tt>{4}</tt></pre>あるいは<pre>    <tt>{5}</tt></pre>

en: This Python environment doesn't have the right version of <tt>spyder-kernels</tt> installed (>= {0} and < {1}). Without this module is not possible for Spyder to create a console for you.<br><br>You can install it by activating your environment (if necessary) and then running in a system terminal:<pre>    <tt>{2}</tt></pre>or<pre>    <tt>{3}</tt></pre>
ja_JP: Python環境に正しいバージョンの <tt>spyder-kernels</tt> (>= {0} and < {1}) がインストールされていません。 このモジュールがなければSpyderでは新たにコンソールを開くことができません。<br><br>(必要なら) 環境をアクティブ化し、システムターミナルで以下のコマンドを実行することでインストールが可能です。コマンド:<pre>    <tt>{2}</tt></pre>あるいは<pre>    <tt>{3}</tt></pre>

en: An error occurred while trying to load the kernel connection file. The error was:
ja_JP: カーネル接続ファイルをロードする時にエラーが発生しました。エラー:

en: The Python environment or installation whose interpreter is located at<pre>    <tt>{0}</tt></pre>doesn't have <tt>spyder-kernels</tt> version <tt>{1}</tt> installed. Without this module and specific version is not possible for Spyder to create a console for you.<br><br>You can install it by activating your environment (if necessary) and then running in a system terminal:<pre>    <tt>{2}</tt></pre>or<pre>    <tt>{3}</tt></pre>
ja_JP: Python環境あるいは<pre>    <tt>{0}</tt></pre>にあるインタープリターに対応した<tt>spyder-kernels</tt> バージョン <tt>{1}</tt> がインストールされていません。このモジュールがない、あるいはバージョンが正しくない場合Spyderでは新たにコンソールを開くことができません。<br><br>(必要なら) 環境をアクティブ化し、システムターミナルで以下のコマンドを実行することでインストールできます。コマンド：<pre>    <tt>{2}</tt></pre>あるいは<pre>    <tt>{3}</tt></pre>

en: Connecting to kernel...
ja_JP: カーネルへ接続中...

en: Your Python environment or installation doesn't have the <tt>{missing_dependency}</tt> module installed or it occurred a problem importing it. Due to that, it is not possible for Spyder to create this special console for you.
ja_JP: Python環境に <tt>{missing_dependency}</tt> モジュールがインストールされていないか、あるいはその他の問題が発生し、インポートに失敗しました。 このためSpyderが特別なコンソールを作成することができません。

en: The error is:<br><br><tt>{}</tt>
ja_JP: エラー：<br><br><tt>{}</tt>

en: An error occurred while starting the kernel
ja_JP: カーネル開始中にエラーが発生しました

en: It was not possible to restart the kernel
ja_JP: カーネルを再起動できませんでした

en: Figures are displayed in the Plots pane by default. To make them also appear inline in the console, you need to uncheck "Mute inline plotting" under the options menu of Plots.
ja_JP: 図はデフォルトではプロットペイン内に描画されます。コンソール内にインラインプロットさせる場合は、プロットオプションの "インラインプロットをミュートする" チェックを外して下さい。

en: Connect to an existing kernel
ja_JP: 既存のカーネルに接続

en: <p>Please select the JSON connection file (<i>e.g.</i> <tt>kernel-1234.json</tt>) of the existing kernel, and enter the SSH information if connecting to a remote machine. To learn more about starting external kernels and connecting to them, see <a href="https://docs.spyder-ide.org/current/panes/ipythonconsole.html#using-external-kernels">our documentation</a>.</p>
ja_JP: <p>リモートのマシンに接続する場合、カーネルのJSON接続ファイル (<i>例</i> <tt>kernel-1234.json</tt>) を選んで、SSH接続情報を入力して下さい。外部カーネルの起動と接続について詳しく知りたい場合、 <a href="https://docs.spyder-ide.org/current/panes/ipythonconsole.html#using-external-kernels">ドキュメント</a>を参照して下さい。</p>

en: Connection file:
ja_JP: 接続情報ファイル:

en: Kernel connection file path
ja_JP: カーネル接続ファイルのパス

en: Browse
ja_JP: 表示

en: This is a remote kernel (via SSH)
ja_JP: リモートカーネル (SSH経由) を設定する

en: Hostname:
ja_JP: ホスト名：

en: Username:
ja_JP: ユーザー名：

en: Authentication method:
ja_JP: 認証方法:

en: Password:
ja_JP: パスワード：

en: SSH keyfile:
ja_JP: SSHキーファイル：

en: Passphase:
ja_JP: パスフレーズ:

en: Optional
ja_JP: オプショナル

en: Save connection settings
ja_JP: 接続設定を保存

en: Select kernel connection file
ja_JP: カーネル接続設定ファイルを選択

en: Select SSH keyfile
ja_JP: SSHキーファイルを選択

en: Press <b>Q</b> to exit pager
ja_JP: <b>Q</b> を押してページャーを終了

en: New console in environment
ja_JP: 環境内の新しいコンソール

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: New console (default settings)
ja_JP: 新規コンソール (デフォルト設定)

en: Restart kernel
ja_JP: カーネルの再起動

en: Remove all variables
ja_JP: 全ての変数を削除

en: Interrupt kernel
ja_JP: カーネルに割り込む

en: Open a new IPython console connected to an existing kernel
ja_JP: 既存カーネルに接続された新規IPythonコンソールを開く

en: Rename tab
ja_JP: タブをリネーム

en: Show environment variables
ja_JP: 環境変数を表示

en: Show sys.path contents
ja_JP: sys.pathの中身を表示

en: Copy (raw text)
ja_JP: コピー (生テキスト)

en: Select all
ja_JP: すべて選択

en: Enter array table
ja_JP: 配列テーブルを入力

en: Enter array inline
ja_JP: 配列をインラインで入力

en: Save as html...
ja_JP: Htmlとして保存...

en: Print...
ja_JP: 印刷...

en: Clear line or block
ja_JP: ラインやブロックをクリアする

en: Clear console
ja_JP: コンソールをクリアする

en: Copy image
ja_JP: 画像をコピー

en: Save image as...
ja_JP: 画像に名前を付けて保存…

en: Copy SVG
ja_JP: SVGをコピー

en: Save SVG as...
ja_JP: SVG を別名で保存...

en: New special console
ja_JP: 新しいスペシャルコンソール

en: New Pylab console (data plotting)
ja_JP: 新規Pylabコンソール (データプロット)

en: New SymPy console (symbolic math)
ja_JP: 新規SymPyコンソール (symbolic math)

en: New Cython console (Python with C extensions)
ja_JP: 新規Cythonコンソール (PythonのC言語拡張)

en: Remove all variables from namespace
ja_JP: 名前空間からすべての変数を削除

en: IPython documentation
ja_JP: IPythonドキュメント

en: Intro to IPython
ja_JP: IPythonの紹介

en: Quick reference
ja_JP: クイックリファレンス

en: Console help
ja_JP: コンソールヘルプ

en: Unable to connect to <b>%s</b>
ja_JP: <b>%s</b>に接続できませんでした

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Internal
ja_JP: 内部

en: Do you want to close this console?
ja_JP: 本当にこのコンソールを閉じますか？

en: Do you want to close all other consoles connected to the same kernel as this one?
ja_JP: 同じカーネルに接続している他の全てのコンソールを閉じますか？

en: Cannot restart a kernel not started by Spyder
ja_JP: Spyder以外によって起動されたカーネルは再起動できません

en: Are you sure you want to restart the kernel?
ja_JP: 本当にカーネルを再起動しますか？

en: Restart kernel?
ja_JP: カーネルを再起動しますか？

en: The console is not running a Spyder-kernel, so it can't execute <b>{}</b>.<br><br>Please use a Spyder-kernel for this.
ja_JP: コンソールでSpyderカーネルが実行されていないため <b>{}</b>.<br><br>を実行できません。Spyder-kernelを使用してください。

en: No IPython console is currently available to run <b>{}</b>.<br><br>Please open a new one and try again.
ja_JP: <b>{}</b>を実行するためのIPythonコンソールは現在使用できません。<br><br> 新規IPythonコンソールを開き、再度試行して下さい。

en: No IPython console is currently available to run <b>%s</b>.<br><br>Please open a new one and try again.
ja_JP: 現在<b>%s</b>実行可能なIPythonコンソールがありません。.<br><br>新規に開いて再試行してください。

en: The variable is too big to be retrieved
ja_JP: 変数が大きすぎて取得できません

en: The variable is not picklable
ja_JP: その変数は選択できません

en: The kernel is dead
ja_JP: カーネルが死んでいます

en: An unkown error occurred. Check the console because its contents could have been printed there
ja_JP: 不明なエラーが発生しました。エラー内容が出力されている可能性があるので、コンソールを確認してください。

en: The comm channel is not working
ja_JP: 通信チャンネルが動作していません

en: <br><i>%s.</i><br><br><br><b>Note</b>: Please don't report this problem on Github, there's nothing to do about it.
ja_JP: <br><i>%s.</i><br><br><br><b>注意</b>: 対処法は存在しないので、この問題はGithubに報告しないでください。

en: Restart kernels
ja_JP: カーネルを再起動

en: Keep existing kernels
ja_JP: 既存のカーネルを保持

en: Restart current kernel
ja_JP: 現在のカーネルを再起動

en: Restart all kernels
ja_JP: 全てのカーネルを再起動

en: By default, some IPython console preferences will be applied to new consoles only. To apply preferences to existing consoles, select from the options below.<br><br>Please note: applying changes to running consoles will force a kernel restart and all current work will be lost.
ja_JP: デフォルトでは、IPythonコンソールの設定は新しいコンソールにのみ適用されます。既存のコンソールに設定を適用するには、以下のオプションを選択してください。<br><br>注意: 実行中のコンソールに変更を適用するとカーネルが強制的にの再起動され、現在の作業内容は全て失われます。

en: Don't apply changes to existing consoles
ja_JP: 既存のコンソールに変更を適用しない

en: Apply to current console and restart kernel
ja_JP: 現在のコンソールに適用してカーネルを再起動

en: Apply to all existing consoles and restart all kernels
ja_JP: 既存の全コンソールに適用し、全てのカーネルを再起動

en: Execute in current console
ja_JP: 現在のコンソールで実行

en: Execute in a dedicated console
ja_JP: 専用の新規コンソールで実行

en: Remove all variables before execution
ja_JP: 実行前に全ての変数を削除

en: Run in console's namespace instead of an empty one
ja_JP: 空の名前空間ではなく、コンソールの名前空間で実行

en: Directly enter debugging when errors appear
ja_JP: エラーが発生した場合直接デバッグモードに入る

en: <br><br>The kernel appears to be dead, so it can't be interrupted. Please open a new console to keep working.<br>
ja_JP: <br><br>カーネルが (おそらく) 停止しているため、中断できません。作業を続けるには、新しいコンソールを開いてください。<br>

en: <br><br>It is not possible to interrupt a non-Spyder kernel I did not start.<br>
ja_JP: <br><br>起動していない非Spyderカーネルを中断することはできません。<br>

en: All user-defined variables will be removed. Are you sure you want to proceed?
ja_JP: 全てのユーザー定義変数は削除されます。本当に実行しますか？

en: <br><br>Removing all variables...<br>
ja_JP: <br><br>全ての変数を削除しています…<br>

en: Changing backend to Qt for Mayavi
ja_JP: MayaviのバックエンドをQtに変更しています

en: Important
ja_JP: 重要

en: The kernel died, restarting...
ja_JP: カーネル停止しました。再起動中...

en: Restarting kernel...
ja_JP: カーネルを再起動しています...

en: Its crash file is located at:
ja_JP: クラッシュファイルの場所:

en: It seems you're trying to use a module that doesn't come with our installer. Check <a href='{}'>this FAQ</a> in our docs to learn how to do this.
ja_JP: インストーラ由来ではないモジュールを使用しようとしているようです。これを行う方法については、ドキュメントの <a href='{}'>FAQ</a> をご覧下さい。

en: Click to toggle between inline and interactive Matplotlib plotting
ja_JP: クリックしてインラインとインタラクティブなMatplotlibプロットを切り替える

en: Close current pane
ja_JP: 現在のペインを閉じる

en: Maximize current pane
ja_JP: 現在のペインを最大化

en: Fullscreen mode
ja_JP: フルスクリーンモード

en: For fullscreen mode use the macOS built-in feature
ja_JP: 全画面モードの場合に macOS 内蔵機能を使用

en: Save current layout
ja_JP: 現在のレイアウトを保存

en: Layout preferences
ja_JP: レイアウト設定

en: Reset to Spyder default
ja_JP: Spyderのデフォルト値に戻す

en: Use next layout
ja_JP: 次のレイアウトを使用

en: Use previous layout
ja_JP: 前のレイアウトを使用

en: Window layouts
ja_JP: ウインドウレイアウト

en: Layout <b>{0}</b> was defined programatically. It is not possible to overwrite programatically registered layouts.
ja_JP: レイアウト<b>{0}</b> はプログラムで定義されました。プログラムで定義されたレイアウトを上書きすることはできません。

en: Layout <b>{0}</b> will be overwritten. Do you want to continue?
ja_JP: レイアウト <b>{0}</b> は上書きされます。続行しますか？

en: Window layout will be reset to default settings: this affects window position, size and dockwidgets.
    Do you want to continue?
ja_JP: ウインドウレイアウトはデフォルト状態にリセットされます：ウインドウ位置、サイズ及びドックウィジェットが影響されます。
    続行しますか？

en: Default layout
ja_JP: デフォルトレイアウト

en: Horizontal split
ja_JP: 水平方向に分割

en: Vertical split
ja_JP: 垂直方向に分割

en: Rstudio layout
ja_JP: Rstudio レイアウト

en: Matlab layout
ja_JP: Matlab レイアウト

en: testing layout
ja_JP: レイアウトをテスト

en: Layout
ja_JP: レイアウト

en: Layout manager
ja_JP: レイアウトマネージャー

en: Unlock panes and toolbars
ja_JP: ペインとツールバーのロック解除

en: Lock panes and toolbars
ja_JP: ペインとツールバーをロック

en: Error opening the custom layout.  Please close Spyder and try again.  If the issue persists, then you must use 'Reset to Spyder default' from the layout menu.
ja_JP: カスタムレイアウトを開く時にエラーが発生しました。Spyderを一旦閉じて再試行して下さい。この問題が解決しない場合、レイアウトメニューから「Spyderのデフォルト値に戻す」を選択して下さい。

en: Quick switch layout #%s has not yet been defined.
ja_JP: クイックスイッチレイアウト #%s は未定義です。

en: Move up
ja_JP: 上へ移動

en: Move down
ja_JP: 下へ移動

en: Delete layout
ja_JP: レイアウトを削除

en: Layout display and order
ja_JP: レイアウト表示と順序

en: Select the default Python interpreter to create new IPython consoles and to provide code completion in the Editor
ja_JP: 新しいIPythonコンソールを作成し、エディタでのコード補完を提供するために、デフォルトのPythonインタプリタを選択してください

en: Internal (i.e. the same used by Spyder)
ja_JP: 内部 (Spyderで使用されているものと同じ)

en: Use the following interpreter:
ja_JP: 以下のPythonインタープリターを使用:

en: Executables
ja_JP: 実行可能ファイル

en: Recent custom interpreters
ja_JP: 最近使ったPythonインタープリター

en: User Module Reloader (UMR)
ja_JP: モジュールリローダーを使用 (UMR)

en: UMR forces Python to reload modules which were imported when executing a file in a Python or IPython console with the <i>runfile</i> function.
ja_JP: PythonあるいはIPythonで<i>runfile</i>を使うスクリプトをインポートする時、UMRはモジュール再読み込みを強制します。

en: Enable UMR
ja_JP: UMRを有効化

en: This option will enable the User Module Reloader (UMR) in Python/IPython consoles. UMR forces Python to reload deeply modules during import when running a Python file using the Spyder's builtin function <b>runfile</b>.<br><br><b>1.</b> UMR may require to restart the console in which it will be called (otherwise only newly imported modules will be reloaded when executing files).<br><br><b>2.</b> If errors occur when re-running a PyQt-based program, please check that the Qt objects are properly destroyed (e.g. you may have to use the attribute <b>Qt.WA_DeleteOnClose</b> on your main window, using the <b>setAttribute</b> method)
ja_JP: このオプションはPython/IPython コンソールでのユーザーモジュールリローダー (UMR) を有効化します。UMRはSpyderの組み込み関数<b>runfile</b>を使うPythonファイルを実行する場合、インポート時にモジュールの再読み込みを強制します。<br><br><b>1.</b> UMRは実行するコンソールの再起動を必要とする場合が有ります(あるいはスクリプト実行時に新しくインポートされたモジュールのみが再読み込みされます) 。<br><br><b>2.</b> PyQtを使ったプログラムの再実行時にエラーが発生した場合、Qtオブジェクトが適切に破棄されているか確認してください。(例： <b>setAttribute</b>メソッドを使ってアトリビュート<b>Qt.WA_DeleteOnClose</b> をメインウインドウに適用するなど)

en: Show reloaded modules list
ja_JP: 再読込されたモジュールのリストを表示

en: Please note that these changes will be applied only to new consoles
ja_JP: これらの変更は新規コンソールのみに適用されることに注意してください

en: Set UMR excluded (not reloaded) modules
ja_JP: UMRから排除される (=再読込されない) モジュールを設定

en: You selected a <b>Python %d</b> interpreter for the console but Spyder is running on <b>Python %d</b>!.<br><br>Although this is possible, we recommend you to install and run Spyder directly with your selected interpreter, to avoid seeing false warnings and errors due to the incompatible syntax between these two Python versions.
ja_JP: コンソール用に<b>Python %d</b>インタープリターが選択されましたがSpyder上では<b>Python %d</b>が実行されています！<br><br>この選択は可能ですが、Pythonバージョン間での構文非互換性による偽の警告/エラーを避けるため、Spyder上でも選択したバージョンのインタープリターをインストール・実行することが推奨されます。

en: Set the list of excluded modules as this: <i>numpy, scipy</i>
ja_JP: 除外モジュールのリストを以下の例のように入力して下さい: <i>numpy, scipy</i>

en: The following modules are not installed on your machine:
    %s
ja_JP: 以下のモジュールがコンピュータにインストールされていません:
    %s

en: Please note that these changes will be applied only to new IPython consoles
ja_JP: これらの変更は新規IPythonコンソールにのみ適用されることに注意してください

en: Manage the default Python interpreter used to run, analyze and profile your code in Spyder.
ja_JP: Spyder でのコードを実行、分析、プロファイルに使用するデフォルトの Python インタプリタを管理します。

en: Main menus
ja_JP: メインメニュー

en: Provide main application menu management.
ja_JP: メインアプリケーションメニュー管理を提供

en: &File
ja_JP: ファイル (&A)

en: &Edit
ja_JP: 編集 (&E)

en: &Search
ja_JP: 検索 (&S)

en: Sour&ce
ja_JP: ソース (&C)

en: &Run
ja_JP: 実行 (&R)

en: &Debug
ja_JP: デバッグ (&D)

en: C&onsoles
ja_JP: コンソール (&O)

en: &Projects
ja_JP: プロジェクト (&P)

en: &Tools
ja_JP: ツール (&T)

en: &Help
ja_JP: ヘルプ (&H)

en: Online help
ja_JP: オンラインヘルプ

en: Browse and search documentation for installed Python modules interactively.
ja_JP: 現在インストールされているドキュメントをインタラクティブに参照・検索

en: There was an error while retrieving documentation for the object you requested: Object could not be found
ja_JP: リクエストしたオブジェクトのドキュメント取得中にエラーが発生しました: オブジェクトが見つかりませんでした

en: There was an error while retrieving documentation for the object you requested: Bad URL %s
ja_JP: リクエストしたオブジェクトのドキュメント取得時にエラーが発生しました：不適切なURL %s

en: There was an error while retrieving documentation for the object you requested: unknown content type %r for url %s
ja_JP: リクエストしたオブジェクトのドキュメント取得中にエラーが発生しました：url %s での未知のコンテンツタイプ %r

en: Package:
ja_JP: パッケージ:

en: Write a package name here, e.g. pandas
ja_JP: ここにパッケージ名を記入します。例：pandas

en: Unnamed Cell
ja_JP: 無名でのコール

en: Go to cursor position
ja_JP: カーソル位置へ移動

en: Show absolute path
ja_JP: 絶対パスを表示

en: Show all files
ja_JP: 全てのファイルを表示

en: Show special comments
ja_JP: 特別なコメントを表示

en: Display variables and attributes
ja_JP: 変数と属性を表示

en: Follow cursor position
ja_JP: カーソル位置を追従

en: Sort files alphabetically
ja_JP: ファイルをアルファベット順に並べ替える

en: Outline Explorer
ja_JP: アウトラインエクスプローラー

en: Explore functions, classes and methods in open files. Note that if you disable the 'Completion and linting' plugin, this one won't work.
ja_JP: ファイルオープン時に関数、クラス、メソッドを探索します。注意：「補完とlint」プラグインを無効にすると、このプラグインは動作しません。

en: Module
ja_JP: モジュール

en: Namespace
ja_JP: 名前空間

en: Package
ja_JP: パッケージ

en: Class
ja_JP: クラス

en: Method
ja_JP: メソッド

en: Property
ja_JP: プロパティ

en: Attribute
ja_JP: 属性

en: constructor
ja_JP: コンストラクタ

en: Enum
ja_JP: 列挙型

en: Function
ja_JP: 関数

en: Variable
ja_JP: 変数

en: Constant
ja_JP: 定数

en: String
ja_JP: 文字列

en: Number
ja_JP: 数値

en: Boolean
ja_JP: ブール型

en: Array
ja_JP: 配列

en: Key
ja_JP: キー

en: Null
ja_JP: ヌル

en: Enum member
ja_JP: 列挙型メンバー

en: Struct
ja_JP: 構造体

en: Event
ja_JP: イベント

en: Operator
ja_JP: 演算子

en: Type parameter
ja_JP: 型パラメータ

en: Cell
ja_JP: セル

en: Block comment
ja_JP: ブロック コメント

en: Plots
ja_JP: プロット

en: View, browse and save generated figures.
ja_JP: 生成された図を表示、参照、保存します。

en: No plots to show
ja_JP: 表示するプロットがありません

en: Run plot-generating code in the Editor or IPython console to see your figures appear here. This pane only supports static images, so it can't display interactive plots like Bokeh, Plotly or Altair.
ja_JP: エディタまたはIPythonコンソールでプロット生成コードを実行すると、ここに図が表示されます。 このペインは静的画像のみをサポートしているため、Bokeh、Ploitly、Altair などのインタラクティブなプロットは表示できません。

en: The image is broken, please try to generate it again
ja_JP: 画像が壊れています。もう一度生成してください

en: Mute inline plotting
ja_JP: インラインプロットをミュートする

en: Mute inline plotting in the ipython console.
ja_JP: IPythonコンソールで行内プロットをミュートする。

en: Show plot outline
ja_JP: プロットのアウトラインを表示

en: Show the plot outline.
ja_JP: プロットのアウトラインを表示。

en: Fit plots to pane
ja_JP: 表示ををペインに合わせる

en: Fit plot to the pane size
ja_JP: 表示をペインのサイズに合わせる

en: Save plot as...
ja_JP: 表示結果を別名で保存...

en: Save all plots...
ja_JP: 全ての表示結果を保存...

en: Copy plot to clipboard as image
ja_JP: 表示結果をクリップボードへ画像としてコピー

en: Remove plot
ja_JP: 表示結果を削除

en: Remove all plots
ja_JP: すべての表示結果を削除

en: Previous plot
ja_JP: 前の表示

en: Next plot
ja_JP: 次の表示

en: Spyder will restart and reset to default settings:<br><br>Do you want to continue?
ja_JP: Spyderを再起動して設定をデフォルトに戻します: <br><br>続行しますか?

en: Preferences
ja_JP: 設定

en: Manage Spyder's preferences.
ja_JP: Spyderの設定を管理します。

en: Reset Spyder to factory defaults
ja_JP: Spyderをデフォルト設定へ戻す

en: Results
ja_JP: 結果

en: Profiler plugin results (the output of python's profile/cProfile)
    are stored here:
ja_JP: プロファイラプラグインの結果 (Python profile/cProfile出力)
    はこちらに保存されます:

en: Profiler
ja_JP: プロファイラ

en: Profile Python files to find execution bottlenecks.
ja_JP: 実行時のボトルネックを見つけるためにPythonファイルをプロファイルします。

en: Run profiler
ja_JP: プロファイラの実行

en: Code not profiled yet
ja_JP: コードはまだ分析されていません

en: Profile your code to explore which functions and methods took the longest to run and were called the most, and find out where to optimize it.
ja_JP: どの関数あるいはメソッドの実行時間が最も長く、最も呼び出し頻度が高いかを探査するためにプロファイリングを実行し、最適化する場所を調べてください。

en: Select Python file
ja_JP: Pythonファイルを選択

en: Output
ja_JP: 出力

en: Show program's output
ja_JP: プログラムの出力を表示

en: Collapse
ja_JP: 折りたたむ

en: Collapse one level up
ja_JP: 1つ上のレベルに折りたたむ

en: Expand
ja_JP: 展開する

en: Expand one level down
ja_JP: １つ下のレベルに展開

en: Save data
ja_JP: データを保存

en: Save profiling data
ja_JP: プロファイリングデータを保存

en: Load data
ja_JP: データをロード

en: Load profiling data for comparison
ja_JP: 比較のためのプロファイリングデータをロード

en: Clear comparison
ja_JP: 比較をクリア

en: Please install
ja_JP: インストールしてください

en: the Python profiler modules
ja_JP: Pythonプロファイラモジュール

en: Save profiler result
ja_JP: プロファイラの結果を保存

en: Profiler result
ja_JP: プロファイラ結果

en: Select script to compare
ja_JP: 比較するスクリプトを選択

en: Profiler output
ja_JP: プロファイラ出力

en: Profiling, please wait...
ja_JP: プロファイリング中、暫くお待ち下さい...

en: Process failed to start
ja_JP: プロセスを開始できませんでした

en: Sorting data, please wait...
ja_JP: データをソートしています、お待ち下さい...

en: Function/Module
ja_JP: 関数/モジュール

en: Total Time
ja_JP: 合計時間

en: Diff
ja_JP: 差分

en: Calls
ja_JP: コール

en: Local Time
ja_JP: ローカル時間

en: File:line
ja_JP: ファイル：行

en: Error when trying to load profiler results. The error was<br><br><tt>{0}</tt>
ja_JP: プロファイラの出力結果を読み込む時にエラーが発生しました。エラーは<br><br><tt>{0}</tt>

en: Function or module name
ja_JP: 関数あるいはモジュール名

en: Time in function (including sub-functions)
ja_JP: 関数内での時間 (サブ関数を含む)

en: Local time in function (not in sub-functions)
ja_JP: 関数内でのローカル時間(サブ関数を含まない)

en: Total number of calls (including recursion)
ja_JP: 合計コール回数 (再帰呼出しを含む)

en: File:line where function is defined
ja_JP: 関数の定義されている ファイル:行

en: recursion
ja_JP: 再帰

en: File settings
ja_JP: ファイル設定

en: Empty project
ja_JP: 空のプロジェクト

en: Projects
ja_JP: プロジェクト

en: Create Spyder projects and manage their files.
ja_JP: スパイダープロジェクトを作成し、そのファイルを管理

en: No project opened
ja_JP: プロジェクトが開かれていません

en: Create one using the menu entry Projects > New project.
ja_JP: 「プロジェクト」>「新規プロジェクト」メニューを使用して作成します。

en: New Project...
ja_JP: 新規プロジェクト...

en: Open Project...
ja_JP: プロジェクトを開く...

en: Close Project
ja_JP: プロジェクトを閉じる

en: Delete Project
ja_JP: プロジェクトを削除する

en: Maximum number of recent projects...
ja_JP: 「最近使用したプロジェクト」の最大履歴数...

en: Recent Projects
ja_JP: 最近開いたプロジェクト

en: <b>{}</b> is not a registered Spyder project type!
ja_JP: <b>{}</b> は登録されたスパイダープロジェクトタイプではありません！

en: Open project
ja_JP: プロジェクトを開く

en: <b>%s</b> is not a Spyder project!
ja_JP: <b>%s</b> はSpyderプロジェクトではありません！

en: Do you really want to delete the <b>{filename}</b> project?<br><br><b>Note:</b> This action will only delete the project. Its files are going to be preserved on disk.
ja_JP: 本当にプロジェクト <b>{filename}</b> を削除しますか？<br><br><b>注:</b> ファイルはプロジェクトからは削除されますが、ディスク上からは削除されません。

en: <b>Unable to delete <i>{varpath}</i></b><br><br>The error message was:<br>{error}
ja_JP: <b><i>{varpath}</i>を削除できません。</b><br><br>エラーメッセージ:<br>{error}

en: Maximum number of recent projects
ja_JP: 「最近使用したプロジェクト」の最大履歴数..

en: <b>{}</b> is no longer a valid Spyder project! Since it is the current active project, it will be closed automatically.
ja_JP: <b>{}</b> はもはやSpyderプロジェクトではありません！現在のアクティブプロジェクトであるため自動的に閉じられます。

en: Select a new or existing directory to create a new Spyder project in it. To learn more about projects, take a look at our <a href="{0}">documentation</a>.
ja_JP: 新しいSpyderプロジェクトを作成するために新規、あるいは既存のディレクトリを選択してください。プロジェクトの詳細については <a href="{0}">文書</a>を参照してください。

en: New directory
ja_JP: 新規ディレクトリ

en: Existing directory
ja_JP: 存在するディレクトリ

en: Project name
ja_JP: プロジェクト名

en: Location
ja_JP: 位置

en: Project type
ja_JP: プロジェクトタイプ

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Create
ja_JP: 作成

en: Create new project
ja_JP: 新規プロジェクト作成

en: This directory already exists!
ja_JP: ディレクトリはすでに存在しています！

en: This directory is already a Spyder project!
ja_JP: このディレクトリは既にスパイダープロジェクトのものです!

en: Project explorer
ja_JP: プロジェクトエクスプローラー

en: File <b>%s</b> already exists.<br>Do you want to overwrite it?
ja_JP: ファイル <b>%s</b> は既に存在します。<br>上書きしますか？

en: Folder <b>%s</b> already exists.
ja_JP: フォルダ <b>%s</b> は既に存在します。

en: copy
ja_JP: コピー

en: move
ja_JP: 移動

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Save file before analyzing it
ja_JP: 分析前にファイルを保存

en: The following option will be applied at next startup.
ja_JP: 以下のオプションは次回起動時に適用されます。

en: History:
ja_JP: ヒストリ：

en:  results
ja_JP:  結果

en: Results are stored here:
ja_JP: 結果は以下に保存されます：

en: Convention
ja_JP: 規約

en: Refactor
ja_JP: リファクター

en: messages
ja_JP: メッセージ

en: message
ja_JP: メッセージ

en: Results for
ja_JP: 結果

en: Code not analyzed yet
ja_JP: コードはまだ分析されていません

en: Run an analysis using Pylint to get feedback on style issues, bad practices, potential bugs, and suggested improvements in your code.
ja_JP: Pylint を使って分析を実行し、スタイルの問題、不正な実践、潜在的なバグ、コードの改善の提案についてのフィードバックを得ましょう。

en: Code Analysis
ja_JP: コード分析

en: History...
ja_JP: ヒストリ...

en: Set history maximum entries
ja_JP: ヒストリの最大エントリ数

en: Run code analysis
ja_JP: コード分析を実行

en: Complete output
ja_JP: 出力を完了

en: Maximum entries
ja_JP: 最大エントリ数

en: Source code has not been rated yet.
ja_JP: ソースコードはまだ評価されていません。

en: Analysis did not succeed (see output for more details).
ja_JP: 分析に失敗しました(詳細は出力を見てください)

en: Global evaluation:
ja_JP: 全体評価：

en: previous run:
ja_JP: 前回の実行：

en: Code analysis output
ja_JP: コード解析出力

en: Analyze code and view the results from both static and real-time analysis.
ja_JP: コードを分析し、静的解析とリアルタイム解析の結果を表示します。

en: PYTHONPATH manager
ja_JP: PYTHONPATHマネージャ

en: Manage additional locations to search for Python modules.
ja_JP: Python モジュールを検索するための追加の場所を管理します。

en: The paths listed below will be passed to the IPython console and to the Editor as additional locations to search for Python modules.
ja_JP: 以下に示すパスは、Pythonモジュールを検索するための追加の場所として、IPythonコンソールとエディタに渡されます。

en: Move path to the top
ja_JP: パスを先頭に移動

en: Move path up
ja_JP: パスを上へ移動

en: Move path down
ja_JP: パスを下へ移動

en: Move path to the bottom
ja_JP: パスを一番下へ移動

en: Add path
ja_JP: パスを追加

en: Remove path
ja_JP: パスを削除

en: Export to PYTHONPATH environment variable
ja_JP: PYTHONPATH 環境変数へエクスポート

en: Project path
ja_JP: プロジェクトのパス

en: User paths
ja_JP: ユーザーパス

en: System PYTHONPATH
ja_JP: システムのPYTHONPATH

en: Export
ja_JP: エクスポート

en: This will export Spyder's path list to the <b>PYTHONPATH</b> environment variable for the current user, allowing you to run your Python modules outside Spyder without having to configure sys.path. <br><br>Do you want to clear the contents of PYTHONPATH before adding Spyder's path list?
ja_JP: Spyderのパスリストをユーザーの <b>PYTHONPATH</b> 環境変数にエクスポートします。 これによってsys.pathを変更せずにPythonモジュールをSpyder外で実行することができます。 <br><br>Spyderのパスリストを追加する前にPYTHONPATHの内容をクリアしますか？

en: This directory is already included in the list.<br> Do you want to move it to the top of it?
ja_JP: このディレクトリはすでにリストに含まれています。<br>リストの先頭へ移動させますか？

en: This directory cannot be added to the path!<br><br>If you want to set a different Python interpreter, please go to <tt>Preferences > Main interpreter</tt>.
ja_JP: このディレクトリはパスには加えられません！<br><br>別のPythonインタープリターを設定したい場合は<tt>設定 > メインインタープリター</tt>を編集してください。

en: Do you really want to remove the selected path?
ja_JP: 本当に選択したパスを削除しますか？

en: We're closing the connection. Please be patient
ja_JP: 接続を切断しています。しばらくお待ちください。

en: The connection was lost
ja_JP: 接続が切れました

en: The connection was established successfully
ja_JP: 接続が正常に確立できました。

en: It was not possible to forward the local port
ja_JP: ローカルポートを転送できませんでした

en: Error starting the remote server
ja_JP: リモートサーバーの起動エラー

en: Error getting server info
ja_JP: サーバー情報取得エラー

en: We're establishing the connection. Please be patient
ja_JP: 接続を確立中です。しばらくお待ちください。

en: It was not possible to open a connection to this machine
ja_JP: このマシンに接続できませんでした

en: The connection was closed successfully
ja_JP: 接続が正常に閉じられました

en: Remote client
ja_JP: リモートクライアント

en: Connect to remote machines to run code on them.
ja_JP: コード実行のためにリモートマシンに接続します。

en: The name you selected is already used by another connection.
ja_JP: 選択された名前は既に別の接続で使用されています。

en: The address you provided is not a valid IP or domain name.
ja_JP: 入力されたアドレスは有効なIPまたはドメイン名ではありません。

en: There are missing fields on this page.
ja_JP: このページに未入力の項目があります。

en: This field is empty
ja_JP: このフィールドは空です

en: Configure SSH settings for connecting to remote hosts
ja_JP: リモートホストに接続するSSH設定を構成する

en: Spyder will use this connection to start remote kernels in the IPython Console. This allows you to use Spyder locally while running code remotely, such as on a cloud instance, office workstation or high-performance cluster.
ja_JP: Spyderは、IPythonコンソールでリモートカーネルを起動するためにこの接続を使用します。 これにより、クラウド、オフィスワークステーションや高性能クラスタなどのリモートでコードを実行しながら、ローカルのSpyderを使用することができます。

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Key file
ja_JP: キーファイル

en: Name *
ja_JP: 名前 *

en: Introduce a name to identify your connection
ja_JP: 接続を識別するために名前を入力する

en: This connection name is already taken
ja_JP: この接続名は既に使用されています

en: Remote address *
ja_JP: リモート アドレス *

en: This is the IP address or domain name of your remote machine
ja_JP: これはリモートマシンのIPアドレスまたはドメイン名です

en: The address is not a valid IP or domain name
ja_JP: アドレスは有効なIPまたはドメイン名ではありません

en: Port
ja_JP: ポート

en: Username *
ja_JP: ユーザー名 *

en: Password *
ja_JP: パスワード *

en: Your password will be saved securely by Spyder
ja_JP: あなたのパスワードはSpyderによって安全に保存されます

en: Your password is saved securely by Spyder
ja_JP: あなたのパスワードはスパイダーによって安全に保存されました

en: Key file *
ja_JP: キーファイル *

en: Passpharse
ja_JP: パスフレーズ

en: Your passphrase will be saved securely by Spyder
ja_JP: あなたのパスフレーズはSpyderによって安全に保存されます

en: Your passphrase is saved securely by Spyder
ja_JP: あなたのパスフレーズはSpyderによって安全に保存されます

en: Configuration file *
ja_JP: 設定ファイル *

en: New connection
ja_JP: 新規接続

en: Connection status
ja_JP: 接続ステータス

en: Connection info
ja_JP: 接続情報

en: Save connection
ja_JP: 接続を保存

en: Remove connection
ja_JP: 接続を削除

en: Clear settings
ja_JP: 設定をクリア

en: Connect
ja_JP: 接続

en: Stop
ja_JP: 停止

en: Do you want to remove the connection called <b>{}</b>?
ja_JP: <b>{}</b> という接続を削除しますか？

en: Inactive
ja_JP: 非アクティブ

en: Connecting...
ja_JP: 接続中...

en: Active
ja_JP: アクティブ

en: Stopping...
ja_JP: 停止中…

en: Username: {}
ja_JP: ユーザー名: {}

en: Connection messages
ja_JP: 接続メッセージ

en: Copy messages
ja_JP: メッセージをコピー

en: No logs to show
ja_JP: 表示するログがありません

en: The connection hasn't been used
ja_JP: 接続は使用されていません

en: Connection to: <span style="color:{}">{}<span>
ja_JP: 接続先: <span style="color:{}">{}<span>

en: Status: <span style="color:{}">{}<span>
ja_JP: ステータス: <span style="color:{}">{}<span>

en: Manage remote connections...
ja_JP: リモート接続の管理...

en: New console in remote server
ja_JP: リモートサーバーで新しいコンソール

en: There was an error connecting to the server <b>{}</b>. Please check your connection is working.
ja_JP: サーバー <b>{}</b>への接続時にエラーが発生しました。接続を確認してください。

en: %s (copy)
ja_JP: %s (コピー)

en: The following are the global configuration presets of the different runners that can execute files in Spyder.
ja_JP: 以下はSpyderでファイルを実行できるランナーのグローバル設定既定値です。

en: Configuration presets:
ja_JP: 設定の既定値:

en: Runner:
ja_JP: ランナー:

en: New parameters
ja_JP: 新規パラメータ

en: Edit selected
ja_JP: 選択を編集

en: Clone selected
ja_JP: 選択を複製

en: Delete selected
ja_JP: 選択を削除

en: Reset current changes
ja_JP: 現在の変更をリセット

en: Global presets
ja_JP: グローバルな既定値

en: Save all files before running script
ja_JP: スクリプトを実行前に保存

en: Copy full cell contents to the console when running code cells
ja_JP: cell実行時にコンソールへcellの内容をコピーする

en: Editor interactions
ja_JP: エディタの相互作用

en: Run file
ja_JP: ファイルを実行

en: &Configuration per file
ja_JP: ファイルごとの設定(&C)

en: Run settings
ja_JP: 設定の実行

en: &Global configurations
ja_JP: グローバル設定(&G)

en: Re-run &last file
ja_JP: 最後のファイルを再実行(&l)

en: Run again last file
ja_JP: 最後のファイルを再度実行する

en: File extension
ja_JP: ファイル拡張子

en: Context
ja_JP: コンテキスト

en: Name
ja_JP: 名前

en: Manage run configuration for executing files.
ja_JP: ファイルの実行設定を管理します。

en: The directory of the file being executed
ja_JP: 現在実行しているファイルのディレクトリ

en: The current working directory
ja_JP: 現在の作業ディレクトリ

en: The following directory:
ja_JP: 以下のディレクトリ:

en: Provide a name for this configuration
ja_JP: この設定に名前をつける

en: Select a different name for this configuration
ja_JP: この構成の別の名前を選択

en: You are trying to save a configuration that is exactly the same as the current one
ja_JP: 現在の設定とまったく同じ設定を保存しようとしています

en: Reset
ja_JP: リセット

en: Save configuration as:
ja_JP: 設定に名前をつけて保存：

en: Configuration name:
ja_JP: 設定の名前：

en: File extension:
ja_JP: ファイル拡張子:

en: Run context:
ja_JP: コンテキストを実行:

en: Working directory settings
ja_JP: 作業ディレクトリの設定

en: New run configuration for: {}
ja_JP: 以下への新しい実行設定：{}

en: Run this file in:
ja_JP: このファイルを以下で実行:

en: This is the runner that will be used for execution when you click on the Run button
ja_JP: 実行ボタンをクリックしたときに実行に使用されるランナーです

en: Preset configuration:
ja_JP: プリセット設定：

en: Select between global or local (i.e. for this file) configuration presets. You can set the latter below
ja_JP: グローバルまたはローカル (つまりこのファイルの) 設定の既定値を選択します。後者は以下で設定できます。

en: Configuration properties
ja_JP: 設定のプロパティ

en: Name:
ja_JP: 名前:

en: Set a name for this configuration
ja_JP: この設定の名前を選択

en: You can set as many configuration presets as you want by providing different names. Each one will be saved after clicking the Ok button below
ja_JP: 異なる名前を指定することで、必要な数の既定値を設定できます。下のOKボタンを押すと、それらが保存されます。

en: Custom configuration
ja_JP: カスタム設定

en: Run configuration per file
ja_JP: ファイルごとの実行設定

en: Do you want to delete the current configuration?
ja_JP: 現在の設定を削除しますか？

en: custom
ja_JP: カスタム

en: Search:
ja_JP: 検索:

en: Here you can browse the list of all available shortcuts in Spyder. You can also customize them by double-clicking on any entry in this table.
ja_JP: Spyderで使用可能なショートカットのリストを表示することができます。テーブルのエントリをダブルクリックすることでカスタマイズすることもできます。

en: Search for a shortcut in the table above
ja_JP: 上記テーブルのショートカットを検索

en: Shortcuts reset
ja_JP: ショートカットのリセット

en: Do you want to reset to default values?
ja_JP: デフォルト値に戻しますか？

en: Keyboard shortcuts
ja_JP: キーボード・ショートカット

en: Manage application, pane and actions shortcuts.
ja_JP: アプリ、ペイン、ショートカットを管理

en: Shortcuts Summary
ja_JP: ショートカット一覧

en: Spyder Keyboard ShortCuts
ja_JP: Spyderキーボード・ショートカット

en: Press the new shortcut and select <b>Ok</b> to confirm, click <b>Cancel</b> to revert to the previous state, or use <b>Clear</b> to unbind the command from a shortcut.
ja_JP: 新規ショートカットを押し、確認できたなら <b>Ok</b>を、前の状態に戻すなら<b>Cancel</b> を、ショートカットを解除する場合は<b>Clear</b> を選んで下さい。

en: Current shortcut:
ja_JP: 現在のショートカット:

en: New shortcut:
ja_JP: 新規ショートカット:

en: Press shortcut.
ja_JP: ショートカットを使う。

en: Ok
ja_JP: OK

en: Clear
ja_JP: クリア

en: Clear all entered key sequences
ja_JP: 入力した全てのキーシーケンスをクリア

en: Remove last key sequence entered
ja_JP: 最後に入力したキーシーケンスを削除

en: Shortcut: {0}
ja_JP: ショートカット: {0}

en: This key sequence conflicts with:
ja_JP: このキー入力は以下と競合しています：

en: Press 'Ok' to unbind it and assign it to
ja_JP: 「Ok」を押すと関連付けは解除され、以下に割り当てられます

en: Press 'Ok' to unbind them and assign it to
ja_JP: 「Ok」を押すとこれらの関連付けは解除され、以下に割り当てられます

en: This key sequence is forbidden.
ja_JP: このキー入力は禁止されています

en: This key sequence is invalid.
ja_JP: このキー入力は妥当ではありません

en: This key sequence is valid.
ja_JP: このキー入力は妥当です。

en: Shortcut
ja_JP: ショートカット

en: Score
ja_JP: スコア

en: Conflicts
ja_JP: 競合

en: The following conflicts have been detected:
ja_JP: 以下の競合が検知されました:

en: Show memory usage every
ja_JP: メモリ使用状況を以下の間隔で更新

en: Show CPU usage every
ja_JP: CPU使用状況を以下の間隔で更新

en: Show clock
ja_JP: 時刻を表示

en: Status bar
ja_JP: ステータスバー

en: Display the main window status bar.
ja_JP: メインウィンドウのステータスバーを表示する。

en: Global memory usage
ja_JP: 全体のメモリ使用量

en: CPU usage
ja_JP: CPU使用状況

en: Clock
ja_JP: 時刻

en: File switcher...
ja_JP: ファイル切り替え...

en: Fast switch between files
ja_JP: フィルを高速で切り替え

en: Symbol finder...
ja_JP: シンボルファインダー...

en: Fast symbol search in file
ja_JP: ファイル内の高速シンボル検索

en: Switcher
ja_JP: スイッチャー

en: Quickly switch between files and other items.
ja_JP: ファイルと他の項目をすばやく切り替えます。

en: Commands
ja_JP: コマンド

en: change view
ja_JP: viewを変更

en: Indent Using Spaces
ja_JP: 空白文字によるインデント

en: Indent Using Tabs
ja_JP: タブによるインデント

en: Detect Indentation from Content
ja_JP: コンテンツのインデントを検出

en: convert file
ja_JP: ファイルを変換

en: Convert Indentation to Spaces
ja_JP: インデントを空白文字に変換

en: Convert Indentation to Tabs
ja_JP: インデントをタブに変換

en: Trim Trailing Whitespace
ja_JP: 余分な行末の空白を削除

en: Help me!
ja_JP: ヘルプ！

en: Help me 2!
ja_JP: ヘルプ2!

en: Help me 3!
ja_JP: ヘルプ3！

en: Current line, type something
ja_JP: 現在行、何かを入力

en: Some symbol
ja_JP: いくつかのシンボル

en: another symbol
ja_JP: 別のシンボル

en: unsaved file
ja_JP: 保存されていないファイル

en: Show toolbars
ja_JP: ツールバーを表示

en: Toolbars
ja_JP: ツールバー

en: Hide toolbars
ja_JP: ツールバーを隠す

en: Toolbar
ja_JP: ツールバー

en: Manage application toolbars.
ja_JP: アプリケーションツールバーを管理します。

en: File toolbar
ja_JP: ファイルツールバー

en: Run toolbar
ja_JP: 実行ツールバー

en: Debug toolbar
ja_JP: デバッグツールバー

en: Main toolbar
ja_JP: メインツールバー

en: Show tour
ja_JP: ツアーを表示

en: Interactive tours
ja_JP: インタラクティブツアー

en: Provide interactive tours of the Spyder interface.
ja_JP: Spyderインターフェイスのインタラクティブなツアーを提供します。

en: Introduction to Spyder
ja_JP: Spyderイントロダクション

en: Please click on the button below to run some simple code in this console. This will be useful to show you other important features.
ja_JP: このコンソールでシンプルなコードを実行するには、下のボタンをクリックしてください。他の重要な機能を表示するのに役立ちます。

en: Welcome to the introduction tour!
ja_JP: Spyder紹介ツアーへようこそ!

en: <b>Spyder</b> is a powerful Interactive Development Environment (or IDE) for the Python programming language.<br><br>Here, we are going to guide you through its most important features.<br><br>Please use the arrow keys or click on the buttons below to move along the tour.
ja_JP: <b>Spyder</b> はPythonプログラミングのためのパワフルな対話型開発環境 (Interactive Development Environment, IDE) です。<br><br> これはもっとも重要な機能の紹介です。<br><br>ツアーにそって進むには矢印キーを押すか下のボタンをクリックしてください。

en: This is where you write Python code before evaluating it. You can get automatic completions while typing, along with calltips when calling a function and help when hovering over an object.<br><br>The Editor comes with a line number area (highlighted here in red) where Spyder shows warnings and syntax errors. They can help you to detect potential problems before running your code.<br><br>You can also set debug breakpoints in the line number area by clicking next to any non-empty line.
ja_JP: これは評価 (evaluate) 前にPythonコードを書くためのペインです。 入力中の自動補完、関数を呼び出したときのコールチップや、オブジェクトにカーソルを合わせたときのヘルプなども表示されます。<br><br>エディタには行番号エリア (赤で強調) があり、 警告や文法エラーが表示されます。 これらはコード実行前に潜在的な問題を発見する助けとなります。<br><br> また行番号エリアの空行以外の場所でクリックすることにより、デバッグのためのブレークポイントを設置することができます。

en: This is where you can run Python code, either from the Editor or interactively. To run the current file, press <b>F5</b> by default, or press <b>F9</b> to execute the current line or selection.<br><br>The IPython Console comes with many useful features that greatly improve your programming workflow, like syntax highlighting, autocompletion, plotting and 'magic' commands. To learn more, check out the <a href="{0}">documentation</a>.<br><br>{1}
ja_JP: ここでエディタあるいはインタラクティブにPythonコードを実行することができます。現在のファイルを実行するには、 <b>F5</b>（ファイル全体の実行） <b>F9</b>（現在行あるいは選択部分の実行）を押してください。<br><br>IPythonコンソールには構文強調、自動補完、プロット、'magic'コマンド等のプログラミング作業を効率化する多くの機能があります。詳しくは以下の <a href="{0}">文書</a>を参照してください。<br><br>{1}

en: Variable Explorer
ja_JP: 変数エクスプローラー

en: In this pane you can view and edit the variables generated during the execution of a program, or those entered directly in the IPython Console.<br><br>If you ran the code in the previous step, the Variable Explorer will show the list and dictionary objects it generated. By double-clicking any variable, a new window will be opened where you can inspect and modify their contents.
ja_JP: このペインではプログラム実行中に生成されたり、IPythonコンソールで直接入力されたりした変数の表示・編集ができます。<br><br>前のステップでコードを実行していれば、変数エクスプローラーは生成された変数のリストや辞書オブジェクトを表示します。表示された変数をダブルクリックすると新しいウィンドウが開き、変身を調査したり変更したりすることができます。

en: This pane displays documentation of the functions, classes, methods or modules you are currently using in the Editor or the IPython Console.<br><br>To use it, press <b>Ctrl+I</b> (<b>Cmd-I</b> on macOS) with the text cursor in or next to the object you want help on.
ja_JP: このペインは現在エディタやIPythonコンソールで使っている関数、クラス、メソッドあるいはモジュールを表示します。<br><br>このペインを使うにはカーソルを対象とするオブジェクト内あるいは隣に合わせて <b>Ctrl+I</b> (macOSでは<b>Cmd-I</b>) を押します。

en: This pane shows the figures and images created during your code execution. It allows you to browse, zoom, copy, and save the generated plots.
ja_JP: このペインはコードの実行中に作成された図と画像を表示します。生成されたプロットを閲覧、拡大、コピー、保存することができます。

en: This pane lets you browse the files and directories on your computer.<br><br>You can open any file in its corresponding application by double-clicking it, and supported file types will be opened right inside of Spyder.<br><br>The Files pane also allows you to copy one or many absolute or relative paths, automatically formatted as Python strings or lists, and perform a variety of other file operations.
ja_JP: このペインではコンピュータのファイルやディレクトリを閲覧できます。<br><br>ファイルをダブルクリックすると関連付けられているファイルは対応するアプリで開かれ、SpyderがサポートしているファイルはSpyder内部の右側で表示されます。<br><br>ファイルペインでは、Python文字列またはリストとして自動的にフォーマットされた、単一/複数ファイルの絶対/相対パスをコピーしたり、その他のさまざまなファイル操作を実行したりすることもできます。

en: History Log
ja_JP: ヒストリログ

en: This pane records all the commands and code run in any IPython console, allowing you to easily retrace your steps for reproducible research.
ja_JP: このペインでは、IPythonコンソールの全てのコマンドとコードの実行を記録しています。この機能のおかげで、再現性のために実行ステップを引き返して検証することが容易になっています。

en: The Find pane allows you to search for text in a given directory and navigate through all the found occurrences.
ja_JP: 検索ペインでは、指定されたディレクトリ内でテキストを検索し、全てのヒットした結果をナビゲートすることができます。

en: The Profiler helps you optimize your code by determining the run time and number of calls for every function and method used in a file. It also allows you to save and compare your results between runs.
ja_JP: プロファイラは、ファイルで使用されるすべての関数とメソッドの実行時間と呼び出し数を測定することで、コードを最適化するのに役立ちます。 また、実行間で結果を保存して比較することもできます。

en: The Code Analysis helps you improve the quality of your programs by detecting style issues, bad practices and potential bugs.
ja_JP: コード分析は、スタイルの問題、バッドプラクティス、潜在的なバグを検出することで、プログラムの品質を向上させるのに役立ちます。

en: The end
ja_JP: 終わり

en: You have reached the end of our tour and are ready to start using Spyder! For more information, check out our <a href="{}">documentation</a>.<br><br>
ja_JP: あなたは我々のツアーの最後へ到達し、Spyderを使い始める準備ができました！さらなる情報には、 <a href="{}">文書</a>をチェックしてください。<br><br>

en: New features in Spyder 3.0
ja_JP: バージョン3.0の新機能

en: <b>Spyder</b> is an interactive development environment based on bla
ja_JP: <b>Spyder</b> はなにか (bla) に基づいた対話型開発環境 (Interactive development environment) です

en: Welcome to Spyder introduction tour
ja_JP: Spyder紹介ツアーへようこそ

en: Spyder is an interactive development environment based on bla
ja_JP: Spyderはなにか (bla) に基づいた対話型開発環境 (Interactive development environment) です

en: Go to step:
ja_JP: ステップへ移動:

en: Request
ja_JP: リクエスト

en: To run the tour, please press the green button on the left of the Spyder window's title bar to take it out of fullscreen mode.
ja_JP: ツアーを実行するには、(非フルスクリーンモードで) Spyderウィンドウのタイトルバーの左側にある緑色のボタンを押して下さい。

en: Check out our interactive tour to explore some of Spyder's panes and features.
ja_JP: Spyderのペインと機能のいくつかを知るために、私たちのインタラクティブなツアーをチェックしてください。

en: Start tour
ja_JP: ツアーを開始

en: Check for updates...
ja_JP: 更新をチェック...

en: Checking for updates...
ja_JP: アップデートを確認中...

en: Update Manager
ja_JP: アップデートマネージャー

en: Manage application updates.
ja_JP: アプリケーションの更新を管理します。

en: Downloading the update will continue in the background.
    Click here to show the download dialog again.
ja_JP: 更新プログラムのダウンロードはバックグラウンドで継続されます。
    再度ダウンロードダイアログを表示する場合はここをクリックして下さい。

en: Downloading update
ja_JP: 更新プログラムをダウンロード中

en: Download finished
ja_JP: ダウンロード完了

en: Update available
ja_JP: 更新があります

en: Checking for updates
ja_JP: アップデートを確認中

en: Install on close
ja_JP: 閉じる時にインストール

en: <h3>Spyder {} is available!</h3><br>
ja_JP: <h3>Spyder {} が利用可能です!</h3><br>

en: Spyder is up to date.
ja_JP: Spyderは最新の状態です。

en: Would you like to automatically download and install it using Spyder's installer?<br><br>We <a href='{}'>recommend our own installer</a> because it's more stable and makes updating easy. This will leave your existing Spyder installation untouched.
ja_JP: Spyderインストーラーを使って自動的にダウンロード・インストールしますか？<br><br>Spyderインストーラー <a href='{}'>の使用が推奨されます</a> これはより安定しており、またアップデートも簡単です。これは現在インストールされているSpyderには影響を与えません。

en: Spyder update
ja_JP: Spyderアップデート

en: Would you like to automatically download and install it?
ja_JP: 自動的にダウンロード・インストールしますか？

en: Downloading Spyder {} ...
ja_JP: Spyder {} をダウンロードしています

en: Do you really want to cancel the download?
ja_JP: 本当にダウンロードを取り消しますか？

en: Spyder download
ja_JP: Spyder ダウンロード

en: Would you like to install it?
ja_JP: インストールしますか？

en: Spyder install
ja_JP: Spyder インストール

en: Check for updates at startup
ja_JP: 起動時に更新をチェック

en: Spyder update error
ja_JP: Spyder更新エラー

en: New Spyder version
ja_JP: 新しいスパイダーのバージョン

en: After closing
ja_JP: 閉じた後

en: Run the following command or commands in the Anaconda prompt to update manually:<br><br>
ja_JP: Anaconda プロンプトでコマンドを実行し、手動で更新します:<br><br>

en: Run the following command in a cmd prompt to update manually:<br><br>
ja_JP: cmd プロンプトでコマンドを実行し、手動で更新します:<br><br>

en: Run the following command or commands in a terminal to update manually:<br><br>
ja_JP: ターミナルで以下のでコマンドを実行し、手動で更新します:<br><br>

en: Run the following command in a terminal to update manually:<br><br>
ja_JP: ターミナルで以下のでコマンドを実行し、手動で更新します:<br><br>

en: <b>Important note:</b> You installed Spyder with pip in a Conda environment, which is not a good idea. See <a href="{}">our video</a> for more details about it.
ja_JP: <b>重要:</b> SpyderがConda環境のpipコマンドでインストールされていますが、これは良くない方法です。 この詳細には以下の <a href="{}">ビデオ</a> を参照してください。

en: <b>Important note:</b> Since you installed Spyder with Anaconda, please don't use pip to update it as that will break your installation.
ja_JP: <b>重要:</b> SpyderはAnacondaでインストールされています。Spyder環境が壊れる可能性があるので、更新にpipを使わないでください。

en: <br><br>For more information, visit our <a href="{}">installation guide</a>.
ja_JP: <br><br>詳細については<a href="{}">インストールガイド</a>を参照してください。

en: Unable to connect to the Spyder update service.<br><br>Make sure your connection is working properly.
ja_JP: Spyderアップデートサービスに接続できません。<br><br> 接続が正しく機能していているか確認してください。

en: HTTP error {status_code} when checking for updates.<br><br>Make sure your connection is working properly,and try again later.
ja_JP: HTTP エラー {status_code} が更新中に発生しました。<br><br> 接続が正しく機能しているか確認し、もう一度お試しください。

en: SSL certificate verification failed while checking for Spyder updates.<br><br>Please contact your network administrator for assistance.
ja_JP: Spyderの更新チェック時にSSL証明書検証に失敗しました。<br><br> ネットワーク管理者にお問い合わせください。

en: It was not possible to download the installer due to the following error:<br><br><tt>{}</tt>
ja_JP: 以下のエラーにより、インストーラーのダウンロードに失敗しました。エラー:<br><br><tt>{}</tt>

en: Filter
ja_JP: フィルター

en: Exclude private references
ja_JP: privateな参照を除外

en: Exclude capitalized references
ja_JP: 大文字で始まる参照を除外

en: Exclude all-uppercase references
ja_JP: 名前が全て大文字の参照を除外

en: Exclude unsupported data types
ja_JP: 非サポートのデータ型を除外

en: Exclude callables and modules
ja_JP: 呼び出し可能オブジェクトとモジュールを除外

en: Show arrays min/max
ja_JP: 配列の最小/最大を表示

en: Variable explorer
ja_JP: 変数エクスプローラー

en: Explore, edit, save and load the lists, arrays, dataframes and other global variables generated by running your code.
ja_JP: コードを実行することで生成されるリスト、配列、データフレーム、その他のグローバル変数を探索、編集、保存、ロードします。

en: It was not possible to copy values for this array
ja_JP: 配列の値をコピーできませんでした

en: Format
ja_JP: フォーマット

en: Float formatting
ja_JP: 浮動小数点フォーマット

en: Format (%s) is incorrect
ja_JP: フォーマット (%s) が不正です

en: Display options ...
ja_JP: ディスプレイ設定...

en: Refresh
ja_JP: 更新

en: Refresh editor with current value of variable in console
ja_JP: コンソール内の変数の現在値でエディタを更新

en: Resize
ja_JP: リサイズ

en: Resize columns to contents
ja_JP: 行のサイズを中身に応じて変更

en: Index:
ja_JP: インデックス:

en: <u>Warning</u>: Changes are applied separately
ja_JP: <u>警告</u>: 変更は別々に適用されます

en: For performance reasons, changes applied to masked arrays won't be reflected in array's data (and vice-versa).
ja_JP: 実行性能に関する理由により、masked配列に適用された変更は配列内のデータには反映されません (逆もまた同様)。

en: Save and Close
ja_JP: 保存して閉じる

en: NumPy object array
ja_JP: NumPy オブジェクト配列

en: Array editor
ja_JP: 配列エディタ

en: read only
ja_JP: 読み取り専用

en: Arrays with more than 3 dimensions are not supported
ja_JP: 3次元以上の配列はサポートされていません

en: Object arrays without shape are not supported
ja_JP: 形状の無いなオブジェクト配列はサポートされていません

en: %s arrays
ja_JP: %s 配列

en: %s are currently not supported
ja_JP: %s は現在サポートされていません

en: Record array fields:
ja_JP: 配列のフィールドを記録:

en: Data
ja_JP: データ

en: Mask
ja_JP: マスク

en: Masked data
ja_JP: Maskedデータ

en: Axis:
ja_JP: 軸:

en: Format ({}) is incorrect
ja_JP: フォーマット ({}) が不正です

en: The variable no longer exists.
ja_JP: 変数が存在しません。

en: The new value cannot be displayed in the array editor.
ja_JP: 新しい値は配列エディタに表示できません。

en: Refreshing the editor will overwrite the changes that you made. Do you want to proceed?
ja_JP: エディタを更新すると、変更内容が上書きされます。続行しますか？

en: Refresh array editor?
ja_JP: 配列エディタを更新しますか？

en: Opening this variable can be slow
    
    Do you want to continue anyway?
ja_JP: この変数を開くには時間がかかる場合があります
    
    続行しますか?

en: Spyder is unable to show the {val_type} object you're trying to view because <tt>{module}</tt> is missing. Please install that package in your Spyder environment to fix this problem.
ja_JP: <tt>{module}</tt> が無いため、Spyderは対象の {val_type} オブジェクトを表示できません。 問題の修復にはSpyder環境でパッケージをインストールしてください。

en: Spyder is unable to show the variable you're trying to view because the module <tt>{module}</tt> is not supported by Spyder's standalone application.<br>
ja_JP: モジュール <tt>{module}</tt> がスタンドアロン版Spyderでサポートされていないため、対象としている変数を表示できません。<br>

en: Spyder is unable to show the variable you're trying to view because the module <tt>{module}</tt> is not found in your Spyder environment. Please install this package in this environment.<br>
ja_JP: モジュール <tt>{module}</tt>が見つからなかったため、Spyderが対象の変数を表示できません。Spyder環境にパッケージをインストールしてください。<br>

en: Spyder was unable to retrieve the value of this variable from the console.<br><br>The error message was:<br>%s
ja_JP: Spyderはコンソールから変数の値を読み取ることができませんでした。<br><br>エラーメッセージ:<br>%s

en: Edit item
ja_JP: アイテムを編集

en: <b>Unable to assign data to item.</b><br><br>Error message:<br>%s
ja_JP: <b>アイテムにデータを割り当てられません。</b><br><br>エラーメッセージ:<br>%s

en: Spyder was unable to retrieve the value of this variable from the console.<br><br>The error message was:<br><i>%s</i>
ja_JP: Spyderはコンソールから変数の値を読み取ることができませんでした。<br><br>エラーメッセージ:<br><i>%s</i>

en: It is not possible to display this value because
    an error occurred while trying to do it
ja_JP: 実行中にエラーが発生したため
    値を表示することが出来ません

en: Resize rows to contents
ja_JP: 行数を中身に応じて変更

en: Insert above
ja_JP: 上に挿入

en: Insert below
ja_JP: 下に挿入

en: Insert before
ja_JP: 前に挿入

en: Insert after
ja_JP: 後に挿入

en: Remove row
ja_JP: 行を削除

en: Remove column
ja_JP: 列を削除

en: Duplicate row
ja_JP: 行を複製

en: Duplicate column
ja_JP: 列を複製

en: Convert to
ja_JP: 換算先

en: Bool
ja_JP: ブール

en: Complex
ja_JP: 複素数

en: Int
ja_JP: 整数

en: Float
ja_JP: 浮動小数点数

en: Str
ja_JP: 文字列

en: Text can't be copied.
ja_JP: テキストがコピーできません。

en: Enter a value
ja_JP: 値を入力してください

en: Warning: Duplicate column
ja_JP: 警告: 列が重複しています

en: Column with name "{}" already exists!
ja_JP: 名前 "{}" の列は既に存在しています！

en: Do you want to remove the selected item?
ja_JP: 選択されたアイテムを除去しますか？

en: Do you want to remove all selected items?
ja_JP: 選択された全てのアイテムを除去しますか？

en: Warning: It was not possible to remove this item!
ja_JP: 警告: このアイテムを削除できませんでした!

en: ValueError: {} must be removed from index.
ja_JP: 値エラー: {} はインデックスから削除する必要があります。

en: Warning: It was not possible to remove this index!
ja_JP: 警告: このインデックスを削除できませんでした!

en: Warning: Duplicate index!
ja_JP: 警告: インデックスが重複しています

en: Row with name "{}" already exists!
ja_JP: 名前 "{}" の行は既に存在しています！

en: Index
ja_JP: インデックス

en: %s editor
ja_JP: %s エディタ

en: The new value cannot be displayed in the dataframe editor.
ja_JP: 新しい値はデータフレームエディタに表示できません。

en: Refresh dataframe editor?
ja_JP: データフレームエディタを更新しますか？

en: Dataframe editor
ja_JP: データフレームエディタ

en: Import as
ja_JP: 形式を指定してインポート

en: data
ja_JP: データ

en: code
ja_JP: コード

en: text
ja_JP: テキスト

en: Column separator:
ja_JP: 列セパレータ:

en: Tab
ja_JP: タブ

en: Whitespace
ja_JP: 空白スペース

en: other
ja_JP: その他

en: Row separator:
ja_JP: 行セパレーター:

en: Additional options
ja_JP: 追加オプション

en: Skip rows:
ja_JP: 行を飛ばす:

en: Comments:
ja_JP: コメント:

en: Transpose
ja_JP: 転置

en: array
ja_JP: 配列

en: list
ja_JP: リスト

en: DataFrame
ja_JP: データフレーム

en: Import wizard
ja_JP: インポートウィザード

en: Raw text
ja_JP: Rawテキスト

en: table
ja_JP: テーブル

en: Preview
ja_JP: プレビュー

en: Variable Name
ja_JP: 変数名

en: Done
ja_JP: 完了

en: <b>Unable to proceed to next step</b><br><br>Please check your entries.<br><br>Error message:<br>%s
ja_JP: <b>次のステップを実行できません</b><br><br>入力をチェックしてください。<br><br>エラーメッセージ:<br>%s

en: Show minimum and maximum of arrays
ja_JP: 配列の最小値と最大値を表示

en: Import data
ja_JP: データをインポート

en: Save data as...
ja_JP: 形式を指定して保存...

en: Plot
ja_JP: プロット

en: Histogram
ja_JP: ヒストグラム

en: Show image
ja_JP: 画像を表示

en: Save array
ja_JP: 配列を保存

en: Insert
ja_JP: 挿入

en: Edit filters
ja_JP: フィルターを編集

en: Duplicate
ja_JP: 複製

en: View with the Object Explorer
ja_JP: オブジェクトエクスプローラーで見る

en: Exclude private variables
ja_JP: プライベート変数を除外

en: Exclude variables that start with an underscore
ja_JP: アンダースコアで始まる変数を除外

en: Exclude all-uppercase variables
ja_JP: 名前がすべて大文字の変数を除外

en: Exclude variables whose name is uppercase
ja_JP: 名前が大文字の変数を除外

en: Exclude capitalized variables
ja_JP: 大文字で始まる変数を除外

en: Exclude variables whose name starts with a capital letter
ja_JP: 名前が大文字で始まる変数を除外

en: Exclude references to data types that don't have an specialized viewer or can't be edited.
ja_JP: 特殊なビューアを持たない、あるいは編集できないデータ型への参照を除外

en: Exclude references to functions, modules and any other callable.
ja_JP: 関数、モジュール、その他呼び出し可能オブジェクトを除外

en: Search variable names and types
ja_JP: 変数名と型を検索

en: Refresh variables
ja_JP: 変数をリフレッシュ

en: Filter variables
ja_JP: 変数をフィルタリング

en: No variables to show
ja_JP: 表示する変数がありません

en: Run code in the Editor or IPython console to see any global variables listed here for exploration and editing.
ja_JP: 編集や探査の目的でここにリスト化されているグローバル変数を確認するために、エディタまたはIPythonコンソールでコードを実行してください。

en: <b>Warning: %s files can contain malicious code!</b><br><br>Do not continue unless this file is from a trusted source. Would you like to import it anyway?
ja_JP: <b>警告: ファイル %s は悪意のあるコードを含んでいます！</b><br><br> 信頼できるソースからのものでない限り実行を続けないでください。それでもインポートしますか？

en: <b>Unsupported file extension '%s'</b><br><br>Would you like to import it anyway by selecting a known file format?
ja_JP: <b>サポートされていない拡張子 '%s'</b><br><br>ファイルフォーマットを選択してインポートしますか？

en: Open file as:
ja_JP: 形式を指定して開く:

en: <b>Unable to load '%s'</b><br><br>The error message was:<br>%s
ja_JP: <b> '%s' をロードできません</b><br><br>エラーメッセージ:<br>%s

en: Do you want to overwrite old variables (if any) in the namespace when loading the data?
ja_JP: データをロードするときに (もしあれば) 名前空間内の古い変数を上書きしますか？

en: Data loading
ja_JP: データロード中

en: Spyder is unable to open the file you're trying to load because <tt>{module}</tt> is not installed. Please install this package in your working environment.<br>
ja_JP: モジュール <tt>{module}</tt> がインストールされていないため試行中のファイルが開けません。Python環境にこのパッケージをインストールしてください。<br>

en: Data is too big to be loaded
ja_JP: データが大きすぎてロードできません

en: The file could not be opened successfully. Recall that the Variable Explorer supports the following file extensions to import data:<br><br><tt>{extensions}</tt>
ja_JP: ファイルを正常に開くことができませんでした。変数エクスプローラがデータをインポートするため、以下の拡張子をサポートしていることを思い出してください:<br><br><tt>{extensions}</tt>

en: <b>Some objects could not be saved:</b>
ja_JP: <b>いくつかのオブジェクトは保存されませんでした:</b>

en: <b>Unable to save current workspace</b><br><br>The error message was:<br>
ja_JP: <b>現在のワークスペースを保存できません</b><br><br>エラーメッセージ:<br>

en: Data is too big to be saved
ja_JP: データが大きすぎて保存できません

en: empty {}
ja_JP: 空 {}

en: {} of {} item
ja_JP: {}の{}アイテム

en: {} of {} items
ja_JP: {}の{}アイテム

en: array of {}, shape: {}
ja_JP: {}のアレイ、形状: {}

en: <no doc string found>
ja_JP: <doc stringが見つかりませんでした>

en: <no help available>
ja_JP: <ヘルプは利用できません>

en: <AttributeModel for {!r}>
ja_JP: <{!r}のアトリビュートモデル>

en: The value of the object.
ja_JP: オブジェクトの値。

en: The name of the object.
ja_JP: オブジェクトの名前。

en: <root>
ja_JP: <ルート>

en: A path to the data: e.g. var[1]['a'].item
ja_JP: データへのパス: 例 var[1]['a'].item

en: A summary of the object for regular objects (is empty for non-regular objectssuch as callables or modules).
ja_JP: 通常オブジェクトの概要 (呼び出し可能オブジェクトやモジュールなどの非通常のオブジェクトの場合は空)

en: The unicode representation of the object. In Python 2 it uses unicode()In Python 3 the str() function is used.
ja_JP: オブジェクトのunicode表現。Python2ではunicode() が、Python3ではstr() が使われます。

en: The string representation of the object using the str() function.In Python 3 there is no difference with the 'unicode' column.
ja_JP: str() 関数を使用したオブジェクトの文字列表現。Python3では'unicode'列との違いはありません。

en: The string representation of the object using the repr() function.
ja_JP: repr() 関数を使用したオブジェクトの文字列表現。

en: Type of the object determined using the builtin type() function
ja_JP: ビルトインtype() 関数により決定されるオブジェクトの型

en: The length or shape of the object
ja_JP: オブジェクトの長さあるいは形状

en: The identifier of the object with calculated using the id() function
ja_JP: id() 関数を使用して計算されたオブジェクトの識別子

en: The object is an attribute of the parent (opposed to e.g. a list element).Attributes are displayed in italics in the table.
ja_JP: オブジェクトが親の属性になっています（例えばリスト要素等では逆です）。属性はテーブル内では斜体で表示されます。

en: True if the object is callable.Determined with the `callable` built-in function.Callable objects are displayed in blue in the table.
ja_JP: オブジェクトが呼び出し可能であれば真。'呼び出し可能'かどうかは組み込み関数で決定されます。呼び出し可能オブジェクトはテーブルでは青で表示されます。

en: True if the object is a user-defined or built-in function or method.Determined with the inspect.isroutine() method.
ja_JP: ユーザー定義、あるいは組み込み関数/メソッドならば真。これはinspect.isroutine() メソッドで判定されます。

en: Predicates from the inspect module
ja_JP: 検査モジュールからのpredicate

en: Pretty printed representation of the object using the pprint module.
ja_JP: pprintモジュールを使用した、オブジェクトのきれいな表現。

en: The object's doc string
ja_JP: オブジェクトのdoc string

en: The object's doc string, leaned up by inspect.getdoc()
ja_JP: inspect.getdoc() によって学習された、オブジェクトのdoc string

en: Comments above the object's definition. Retrieved using inspect.getcomments()
ja_JP: inspect.getcomments() によって取得されたオブジェクト定義でのコメント

en: The object's module. Retrieved using inspect.module
ja_JP: inspect.moduleによって得られた、オブジェクトのモジュール

en: The object's file. Retrieved using inspect.getfile
ja_JP: inspect.getfileによって得られた、オブジェクトのファイル

en: The object's file. Retrieved using inspect.getsourcefile
ja_JP: inspect.getsourcefileによって得られた、オブジェクトのファイル

en: Uses inspect.getsourcelines() to get a list of source lines for the object
ja_JP: オブジェクトのソース記述を得るためにinspect.getsourcelines() を使う

en: The source code of an object retrieved using inspect.getsource
ja_JP: inspect.getsourceによって得られた、オブジェクトのソースコード

en: Show callable attributes
ja_JP: 呼び出し可能な属性を表示

en: Shows/hides attributes that are callable (functions, methods etc)
ja_JP: (関数、メソッド等の) 呼び出し可能な属性を表示/隠す

en: Show __special__ attributes
ja_JP: __special__ 属性を表示

en: Shows or hides __special__ attributes
ja_JP: __special__属性を表示/隠す

en: Details
ja_JP: 詳細

en: Object explorer
ja_JP: オブジェクトエクスプローラー

en: Shows or hides the {} column
ja_JP: {}行を表示/隠す

en: {} editor preferences
ja_JP: {} エディタ設定

en: Formatting
ja_JP: フォーマット中

en: <a href="{url}">Format specification</a> for floats:
ja_JP: <a href="{url}">フォーマット仕様</a> 浮動小数点数用:

en: Use same syntax as for built-in <tt>format()</tt> function. Default is <tt>.6g</tt>.
ja_JP: 組み込み <tt>format()</tt> 関数と同じ文法を使用する。 デフォルト <tt>.6g</tt>.

en: Background color
ja_JP: 背景色

en: Use default background color
ja_JP: デフォルトの背景色を使用

en: Use same background color for all cells
ja_JP: すべてのセルに同じ背景色を使用

en: Vary background color according to value
ja_JP: 値に応じて色を変える

en: Use red for largest number, blue for smallest number, and intermediate colors for the other numbers.
ja_JP: 最も大きな値に赤を、最も小さな値に青を、他の値にはそれらの中間色を使用。

en: Coloring algorithm
ja_JP: 着色アルゴリズム

en: Global
ja_JP: グローバル

en: Compare each cell against the largest and smallest numbers in the entire dataframe
ja_JP: 各セルをデータフレーム全体の最大値および最小値と比較

en: Column by column
ja_JP: 列ごと

en: Compare each cell against the largest and smallest numbers in the same column
ja_JP: 各セルを列内の最大値および最小値と比較

en: Text editor
ja_JP: テキストエディタ

en: This is the directory that will be set as the default for the IPython console and Files panes.
ja_JP: これはIPythonコンソールとファイルペインのデフォルトとして設定されるディレクトリです。

en: At startup, the working directory is:
ja_JP: スタートアップ時の作業ディレクトリ:

en: The project (if open) or user home directory
ja_JP: プロジェクト (開いていた場合) またはユーザーのホーム ディレクトリ

en: The startup working dir will be root of the current project if one is open, otherwise the user home directory
ja_JP: スタートアップ時の作業ディレクトリは、プロジェクトを開いている場合はプロジェクトのルートに、そうでない場合はユーザーのホームディレクトリに設定されます

en: At startup, the current working directory will be the specified path
ja_JP: 作業ディレクトリはスタートアップ時に設定されたパスにより決定されます

en: New consoles
ja_JP: 新規コンソール

en: The working directory for new IPython consoles is:
ja_JP: 新規IPythonコンソール用の作業ディレクトリ：

en: The working dir for new consoles will be root of the project if one is open, otherwise the user home directory
ja_JP: 作業ディレクトリには、プロジェクトを開いている場合はプロジェクトルートが、そうでない場合はホームディレクトリが使用されます。

en: The working directory of the current console
ja_JP: 現在のコンソールの作業ディレクトリ

en: The directory when a new console is open will be the specified path
ja_JP: 新規コンソールを開いた時の作業ディレクトリは設定されたパスによって決定されます

en: Back
ja_JP: 戻る

en: Browse a working directory
ja_JP: 作業ディレクトリを表示

en: Change to parent directory
ja_JP: 親ディレクトリへ移動

en: Working directory
ja_JP: 作業ディレクトリ

en: Manage the current working directory used in Spyder.
ja_JP: Spyder で使用されている現在の作業ディレクトリを管理します。

en: Module <b>pywin32 was not found</b>.<br>Please restart this Windows <i>session</i> (not the computer) for changes to take effect.
ja_JP: モジュール <b>pywin32 は見つかりませんでした</b>。<br>変更を反映させるには (コンピュータではなく) このWindows<i>セッション</i> を再起動して。

en: Environment variables
ja_JP: 環境変数

en: An error occurred while trying to show your environment variables. The error was<br><br><tt>{0}</tt>
ja_JP: 環境変数の表示中にエラーが発生しました。エラーは<br><br><tt>{0}</tt>

en: User environment variables
ja_JP: ユーザー環境変数

en: User environment variables in Windows registry
ja_JP: Windows レジストリ内のユーザ環境変数

en: If you accept changes, this will modify the current user environment variables directly <b>in Windows registry</b>. Use it with precautions, at your own risks.<br><br>Note that for changes to take effect, you will need to restart the parent process of this application (simply restart Spyder if you have executed it from a Windows shortcut, otherwise restart any application from which you may have executed it, like <i>Python(x,y) Home</i> for example)
ja_JP: 変更を受諾すると <b>Windowsレジストリ内の</b>現在のユーザー環境変数が直接修正されます。 各自のリスクで注意深く使用すること。<br><br>変更が効果を及ぼすにはこのアプリケーションの親プロセスを再起動する必要があります。(Windowsショートカットから実行している場合単にspyderを再起動すれば良い。そうでなければ例えば<i>Python(x,y) Home</i>のようにSpyderを実行しているアプリケーションを全て再起動する)

en: It was not possible to run this file in an external terminal
ja_JP: このファイルを外部ターミナルで実行できませんでした

en: External terminals does not support a UNC file path as the working directory.
ja_JP: 外部ターミナルは作業ディレクトリとしてUNCファイルパスをサポートしていません。

en: Background:
ja_JP: バックグラウンド:

en: Current cell:
ja_JP: 現在cell:

en: Occurrence:
ja_JP: 事象:

en: Link:
ja_JP: リンク:

en: Side areas:
ja_JP: サイドエリア:

en: Matched <br>parens:
ja_JP: 閉じた<br>括弧:

en: Unmatched <br>parens:
ja_JP: 閉じていない <br>括弧:

en: Normal text:
ja_JP: 通常テキスト:

en: Keyword:
ja_JP: キーワード:

en: Builtin:
ja_JP: 組み込み:

en: Definition:
ja_JP: 定義:

en: Comment:
ja_JP: コメント:

en: String:
ja_JP: 文字列:

en: Number:
ja_JP: 数字:

en: Instance:
ja_JP: インスタンス:

en: 
               <b>Numpy array helper</b><br><br>
               * Type an array using the syntax: <tt>1 2;3 4</tt><br>
               * Use two spaces or tabs to generate a <b>;</b>.<br>
               * You can press <b>Shift+Enter</b> when you are done.
ja_JP: 
               <b>Numpy 配列ヘルパー</b><br><br>
               * 以下の文法に従って配列を入力: <tt>1 2;3 4</tt><br>
               * スペース2個あるいはタブで以下が入力される  <b>;</b>.<br>
               * 入力終了後 <b>Shift+Enter</b> を押す。

en: 
               <b>Numpy array helper</b><br><br>
               * Introduce an array in the table.<br>
               * Use <b>Tab</b> to move between cells or introduce additional
                 rows and columns.<br>
               * Use two tabs at the end of a row to move to the next one.<br>
               * You can press <b>Shift+Enter</b> when you are done.
ja_JP: 
               <b>Numpy 配列ヘルパー</b><br><br>
               * テーブルに配列を導入する。<br>
               * cell間の移動あるいは行、列の追加には <b>Tab</b> を
                 使用する。<br>
               * 次へ行くには行末でタブを2回入力する。<br>
               * 入力終了時には <b>Shift+Enter</b> を押す。

en: Introduce contents
ja_JP: 内容を導入

en: Array dimensions are not valid
ja_JP: 配列の次元が不正

en: Forward
ja_JP: 進む

en: Inspect
ja_JP: 調べる

en: Address:
ja_JP: アドレス:

en: Unable to load page
ja_JP: ページをロードできません

en: Tuple
ja_JP: タプル

en: List
ja_JP: リスト

en: Set
ja_JP: セット

en: Dictionary
ja_JP: ディクショナリ

en: elements
ja_JP: 要素

en: element
ja_JP: 要素

en: Value
ja_JP: 値

en: You can only rename keys that are strings
ja_JP: 文字列キーの変更のみが可能です

en: New variable name:
ja_JP: 新しい変数名：

en: Variable name:
ja_JP: 変数名：

en: Key:
ja_JP: キー:

en: Value:
ja_JP: 値:

en: Import error
ja_JP: インポートエラー

en: Please install <b>matplotlib</b> or <b>guiqwt</b>.
ja_JP: <b>matplotlib</b> か <b>guiqwt</b> をインストールしてください。

en: <b>Unable to plot data.</b><br><br>Error message:<br>%s
ja_JP: <b>データをプロットできません。</b><br><br>エラーメッセージ:<br>%s

en: <b>Unable to show image.</b><br><br>Error message:<br>%s
ja_JP: <b>画像を表示できません。</b><br><br>エラーメッセージ:<br>%s

en: NumPy arrays
ja_JP: NumPy配列

en: <b>Unable to save array</b><br><br>Error message:<br>%s
ja_JP: <b>配列を保存できません</b><br><br>エラーメッセージ:<br>%s

en: It was not possible to copy this array
ja_JP: 配列をコピーできませんでした

en: It was not possible to copy this dataframe
ja_JP: このデータフレムはコピーできませんでした

en: Clipboard contents
ja_JP: クリップボードの内容

en: Import from clipboard
ja_JP: クリップボードからインポート

en: Empty clipboard
ja_JP: クリップボードを空にする

en: Nothing to be imported from clipboard.
ja_JP: クリップボードからインポートするものはありません。

en: Collection editor
ja_JP: コレクションエディタ

en: Refresh collections editor?
ja_JP: コレクションエディターを更新しますか？

en: Press enter to validate this entry
ja_JP: 入力を検証するにはエンターキーを押してください

en: This entry is incorrect
ja_JP: この入力は不正です

en: Press enter to validate this path
ja_JP: パスを検証するにはエンターキーを押してください

en: Invalid directory path
ja_JP: 不正なディレクトリパス

en: Invalid file path
ja_JP: 不正なファイルパス

en: Select file
ja_JP: ファイル選択

en: All files (*)
ja_JP: 全てのファイル (*)

en: Bold
ja_JP: ボールド

en: Italic
ja_JP: イタリック

en: Font
ja_JP: フォント

en: {} font
ja_JP: {} フォント

en: {} font size
ja_JP: {} フォントサイズ

en: Font style
ja_JP: フォントスタイル

en: One or more of the settings you changed requires a restart to be applied.<br><br>Do you wish to restart now?
ja_JP: 変更した設定を反映させるには再起動が必要です。<br><br>今すぐ再起動しますか？

en:  Required
ja_JP:  必須

en: Package name
ja_JP: パッケージ名

en:  Installed
ja_JP:  インストール済み

en: Provided features
ja_JP: 提供される機能

en: Mandatory
ja_JP: 必須

en: Spyder plugins
ja_JP: Spyderプラグイン

en: Optional modules are not required to run Spyder but enhance its functions.
ja_JP: オプショナルなモジュールはSpyderの実行に必須ではありませんが、Spyderの機能を強化します。

en: New dependencies or changed ones will be correctly detected only after Spyder is restarted.
ja_JP: 注: 新たな依存関係、変更された依存関係はSpyderの再起動後に正しく検出されます。

en: Copy to clipboard
ja_JP: クリップボードにコピー

en: Dependencies for Spyder {}
ja_JP: スパイダーの依存関係 {}

en: Dependency information will be retrieved shortly. Please wait...
ja_JP: 依存関係情報がまもなく取得されます。お待ちください...

en: Drag and drop pane to a different position
ja_JP: ペインを別の場所にドラッグアンドドロップ

en: Lock pane
ja_JP: ペインをロック

en: No matches
ja_JP: 一致なし

en: Find previous
ja_JP: 前を検索

en: Find next
ja_JP: 次を検索

en: Enable case sensitive searches
ja_JP: 検索時に大文字小文字を区別する

en: Only search for whole words
ja_JP: 単語全体のみを検索

en: Replace
ja_JP: 置換

en: Replace next occurrence
ja_JP: 次を置換

en: Replace occurrences in selection
ja_JP: 選択中の内容を置換

en: Replace all occurrences
ja_JP: 全て置換

en: of
ja_JP: の

en: matches
ja_JP: 一致

en: Invalid credentials
ja_JP: 不正な認証情報

en: Failed to create issue on Github, invalid credentials...
ja_JP: Githubでのissueの作成に失敗しました。認証情報が有効ではない可能性があります...

en: Failed to create issue
ja_JP: issueの作成に失敗しました

en: Failed to create issue on Github. Status %d: %s
ja_JP: Github で issue を作成できませんでした。ステータス %d: %s

en: Issue created on Github
ja_JP: IssueがGithub上に作成されました

en: Issue successfully created. Would you like to open the issue in your web browser?
ja_JP: Issueの作成に成功しました。ブラウザでissueのページを開きますか？

en: Failed to store token
ja_JP: トークンの保存に失敗しました

en: It was not possible to securely save your token. You will be prompted for your Github token next time you want to report an issue.
ja_JP: トークンが安全な状態で保存されなかった可能性があります。次回issue報告時に確認されます。

en: Failed to retrieve token
ja_JP: トークンの取得に失敗しました

en: It was not possible to retrieve your token. Please introduce it again.
ja_JP: トークンの入手に失敗しました。再度導入して下さい。

en: Sign in to Github
ja_JP: Githubへサインインする

en: For users <b>with</b> two-factor authentication enabled, or who prefer a per-app token authentication.<br><br>You can go <b><a href="{}">here</a></b> and click "Generate token" at the bottom to create a new token to use for this, with the appropriate permissions.
ja_JP: 2要素認証を有効化<b>している</b>ユーザー、あるいはアプリケーション単位でのトークン認証を行いたいユーザーは、<br><br>以下のサイト (<b><a href="{}">こちら</a></b>) へ行ってページ下部の"Generate token"をクリックし、適切な認証の下で新しいトークンを作成することができます。

en: Remember token
ja_JP: トークンを記憶する

en: Spyder will save your token safely
ja_JP: Spyderはトークンを安全な状態で保存しました

en: Access Token
ja_JP: トークンへアクセス

en: Sign in
ja_JP: サインイン

en: Clear text
ja_JP: テキストをクリア

en: Spyder updates
ja_JP: Spyderアップデート

en: Collapse all
ja_JP: 全て折りたたむ

en: Expand all
ja_JP: すべて展開

en: Restore original tree layout
ja_JP: 元のツリーレイアウトを復元

en: Collapse section
ja_JP: セクションを折りたたむ

en: Expand section
ja_JP: セクションを展開する

en: Fit width
ja_JP: 幅に合わせる

en: Fit page
ja_JP: ページに合わせる

en: Portrait
ja_JP: ポートレート (縦向き)

en: Landscape
ja_JP: ランドスケープ (横向き)

en: First page
ja_JP: 最初のページ

en: Previous page
ja_JP: 前のページ

en: Next page
ja_JP: 次のページ

en: Last page
ja_JP: 最後のページ

en: Show single page
ja_JP: 単一ページを表示

en: Show overview of all pages
ja_JP: すべてのページの概要を表示

en: Page setup
ja_JP: ページ設定

en: Print
ja_JP: 印刷

en: Issue reporter
ja_JP: Issueレポーター

en: Please fill the following information
ja_JP: 以下の情報を入力して下さい

en: Spyder has encountered an internal problem!
ja_JP: Spyderで内部エラーが発生しました！

en: <h4>{title}</h4>Before reporting this problem, <i>please</i> consult our comprehensive <b><a href="{trouble_url}">Troubleshooting Guide</a></b> which should help solve most issues, and search for <b><a href="{project_url}">known bugs</a></b> matching your error message or problem description for a quicker solution.
ja_JP: <h4>{title}</h4>この問題を報告する前に、 <i>どうか</i> <b><a href="{trouble_url}">トラブルシュートガイド</a></b> を参照てください。これは大半の問題解決の助けになります。 また、 <b><a href="{project_url}">既知のバグ</a></b> でエラーメッセージあるいは問題の概要を検索すれば、すぐに解決する場合があります。

en: {} more characters to go...
ja_JP: {}文字入力可能です...

en: <b>Title</b>: {}
ja_JP: <b>タイトル</b>: {}

en: <b>Steps to reproduce:</b> {}
ja_JP: <b>問題を再現するステップ</b> {}

en: Please enter a detailed step-by-step description (in English) of what led up to the problem below. Issue reports without a clear way to reproduce them will be closed.
ja_JP: どのようにして問題が発生したか、以下の一問一答式の記述に詳細に入力して下さい。状況を再現するための情報が不足しているレポートは回答前にcloseされる場合があります。

en: Hide all future errors during this session
ja_JP: このセッションでの以後のエラーを隠す

en: Include IPython console environment
ja_JP: IPythonコンソール環境を含める

en: Submit to Github
ja_JP: Githubへ送信する

en: Show details
ja_JP: 詳細の表示

en: An error occurred while trying to send the issue to Github automatically. Would you like to open it manually?<br><br>If so, please make sure to paste your clipboard into the issue report box that will appear in a new browser tab before clicking <i>Submit</i> on that page.
ja_JP: Githubへissueを自動送信中にエラーが発生しました。手動で送信しますか？<br><br>その場合、ブラウザで開いたページの<i>Submit</i>ボタンを押す前に、レポートボックスにクリップボードの中身を貼り付けてているか確認して下さい。

en: Hide details
ja_JP: 詳細を非表示

en: more characters to go...
ja_JP: まだ入力可能です…

en: Description complete; thanks!
ja_JP: 入力が完了しました；感謝！

en: Title complete; thanks!
ja_JP: タイトルが完了しました；感謝！

en: Browse tabs
ja_JP: タブを表示

en: Close current tab
ja_JP: 現在のタブを閉じる
